Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Telekomunikacyjne absurdy — nielimitowany internet ma limity

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

Orange UnlimitedPamiętam jak niedalej niż rok lub dwa lata temu wyśmiewałem oferty amerykańskich operatorów komórkowych. Otóż oferowali oni ‚nielimitowany’ internet w ilości pięciu gigabajtów miesięcznie. To oczywiście przeczy sobie nawzajem. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć definicji słowa ‚nielimitowany,’ ani tym bardziej wartości liczby pięć. To czego natomiast nie rozumiałem wtedy i do dnia dzisiejszego kompletnie nie łapię, to dlaczego nigdy nie znalazłem żadnego artykułu kpiącego z tak nazwanej taryfy czy usługi. Może nie szukałem wystarczająco dobrze, ale mimo wszystko spodziewałem się, że ktokolwiek poważny podejmie rękawicę.

Jako, że praktycznie nie obserwuję sceny polskiej i jestem szczelnie zamknięty w swoim Plusowym pancerzu, to umykają mi nasze lokalne absurdy. Czasami trafi się jakaś głośniejsza sprawa, ale to rzadkość. Dzisiaj ewidentnie jest moim szczęśliwym dniem, bo przed chwilą Paweł Kordos wrzucił na Twittera SMSa jakiego otrzymał od swojego operatora — Orange.

Zostało wyczerpanych 100% środków w ramach usługi Internet bez limitu danych. Transmisja płatna zgodnie z cennikiem. Pozdrawiamy Orange

Pominę zupełnie brak polski znaków diakrytycznych1 oraz błędy interpunkcyjne2 i skupię się na meritum. W jakim celu nazywa się usługę z limitami ‚nielimitowaną?’ Czy ktoś w dziale marketingu naprawdę nie rozumie jaki to absurd? Aż dziwię się, że ktoś jeszcze z tym do sądu nie poszedł, bo skoro jest ‚nielimitowany,’ to takiego się spodziewa.

To pewnie wszystko przez moją naiwność …

* * *

 1. Dodałem je przepisując tekst z SMSa.
 2. Tutaj też się pewnie jakiś znajdzie, ale staram się ich nie robić.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • SSebastian

  U mnie nielimitowany internet* jest opisany tak:

  *Fair usage policy set at 25 GB per month. When the Fair Usage Policy limit has been exceeded by one hundred euros or more, the customer will be invoiced a flat rate of one hundred euros in addition to the monthly fee for his iPhone subscription.

 • Lepiej ale nadal nieprawdziwe twierdzenie.

 • W Play jest nielimitowany – prawdziwie.

 • Niezbyt szczęśliwie skonstruowali tego smsa. Pewnie chodzi o tę usługę:
  http://www.orange.pl/kid,4001395427,id,4001395067,title,Internet-bez-limitu-danych,article.html

  „w ramach usługi otrzymujesz możliwość korzystania z dodatkowej liczby MB, adekwatnej do wartości abonamentu. Po wykorzystaniu przysługującej liczby MB w usłudze nie będą pobierane dodatkowe opłaty, z zastrzeżeniem, że prędkość transferu danych spada do 16 kb/s. Usługa nie działa w roamingu.”

  Zgodnie z cennikiem koszt kolejnych MB wynosi 0zł, ale w roamingu już trochę więcej…

  Czyli nazwa usługi powinna brzmieć „Internet bez limitu danych na terytorium Polski” ;)

 • Bez limitu nie oznacza dla mnie ze spadkiem prędkości. Taką taryfę to ja mam normalnie.

 • lookash

  A czy tutaj przypadkiem nie chodzi o kwestie podatkowe itp.? W poprzedniej umowie w Play miałem nielimitowane rozmowy do użytkowników sieci Play w ilości 44640 min co się równa rozmawianiu przez cały miesiąc non stop. Z tego co wiem to właśnie byłą kwestia przepisów – nie możesz dostać czegoś nieubranego w pewną ilość możliwą do zliczenia.
  Co prawda 5 GB to nijak wielkość niemożliwa do przekroczenia.

 • Danych nie ograniczają, limitów _danych_ nie ma. Jest limit prędkości (pomijam „fizykę” i ograniczenie danych poprzez skończony czas na ich ściągnięcie).
  Czyli formalnie jest wszystko OK. Ale faktycznie nie jest to „nielimitowany Internet”, z tym że to pojęcie funkcjonuje chyba tylko potocznie ;)

 • mgabryelski

  Patrząc w ten sposób musieliby dać limit odpowiadający ilości taką którą nie jest się w stanie przekroczyć… Nie mniej jednak formułując nazwę taryfy „Nielimitowany internet”, który w rzeczywistości posiada limit jest jawnym wprowadzaniem konsumenta w błąd, a sprawę należało by zgłosić Rzecznikowi Praw Konsumenta.

 • W której ofercie?

 • lookash

  Racja. Pytanie co jest w samej umowie. Bo mogę się założyć, że dokładnie jest to opisane, a słowo „Nielimitowany” użyte jest jedynie jako nazwa własna usługi, a nie sama cecha. Inna sprawa, że mocno ociera się to o zwykłą ściemę.

 • Radosław Szeja

  Rozmowy, nie Internet. Darmowych minut jest tyle ile minut ma miesiąc.

 • c0p0x

  Oferta jaką mam to Pantera II, bodajże w wersji 89. Generalnie sztuczka polega to na tym, że 1500MB jest

  normalnie pełnoprawnym internetem a po przekroczeniu powinno spowolnić do 16kbit/s. Powinno ale moim przypadku odnoszę wrażenie, że zawsze po przekroczeniu działa sporo szybciej niż normalnie stąd nawet o tym ograniczeniu nie pamiętałem. Nigdy zatem nie jest on odcinany więc można marketingowo nazwać go nielimitowanym.

  Wracając jednak do meritum.

  Dzwoniłem do BOK Orange, niestety nadal jest „bug” który przerywa połączenie jeśli jest dłużej niż 25 minut oczekiwania. Opracowałem już własny trick jak to obejść -> nie wybierać „Reklamacje” a „Zakup nowej oferty”. Tu jakoś dziwnie konsultant zgłasza się w 3 minuty. Przypadek? :-)

  Schemat rozmowy wyglądał w mniej-więcej taki sposób:

  – Dostałem od Państwa SMS o takiej a takiej treści.

  – Taaaaak, widzę. Wykorzystał już Pan swój pakiet danych.

  – Więc czemu miałbym teraz płacić dodatkowo skoro regulamin stanowi o spowolnieniu w takim przypadku.

  – Bo Pan dużo korzystał.

  – …

  Generalnie konsultant miał duże problemy ze zrozumieniem o co właściwie pytam, czyżby treść SMS-a nie była zbyt jasna? :-)

  Po 10 minutach cytowania regulaminu i konsultacji doszliśmy do konkluzji, że SMS nie powinien być przesłany do mnie w tej postaci i informacja w nim zawarta nie ma zastosowania do mojej umowy. Czemu go dostałem? Nie wiadomo.

 • Cinto

  Regulamin sieci 3 Three UK
  All you can eat data allows you to use as much as the Internet or consumer as much data as you wish without worrying about the cost or having to search for hidden and unfair “fair use policies”
  Does all you can eat data come with any limits? The limit is how much your device can consume – if you were to actively use data or the Internet on your phone every second, of every day, in every month (and we would be worried if you were !!!!) you would, subject to the current traffic management requirements (which vary from time to time), use up to 1000GB per month. So in essence there is a limit of how much data you can actually consume which is up to 1000GB. All this means that you can have absolute piece of mind and enjoy all the internet you need on your smartphone, without worrying.

 • Zabawne, że zakładasz, że współczesny marketing opiera się na szacunku do intelektu klienta. Widać, że nie masz TV… wystarczy jeden blok reklamowy by porzucić te złudzenia :)

 • Ano nie mam. :)

 • BGN

  A mnie zastanawia bardzo… dlaczego nikt nie napisał o absurdach sieci T-Mobile które aż proszą się o napisanie jaka ta sieć jest beznadziejna na każdym kroku (koło się zamyka). Może kiedyś? Niech jeszcze tylko mnie trochę poddenerwują…

 • OrangeEkspert

  Jeżeli posiadasz Panterę II 89,90 to otrzymujesz 1 GB, po których wykorzystaniu za połączenia transmisji danych jest naliczana opłata. ­Prawdopodobnie masz jeszcze włączoną usługę „Internet bez limitu danych” dzięki której zyskujesz dodatkowo 500MB – po wykorzystaniu tych danych jest włączane ograniczenie prędkości. Dzięki temu internet jest nielimitowany. Jeżeli masz taką możliwość to prosimy o kontakt z nami przez formularz Pomoc Orange dostępny na naszym profilu Facebook. Sprawdzimy szczegóły Twojego numeru.

 • Czyli z limitem, bo nikt normalny nie będzie korzystał ze zmniejszonej prędkości. ;-)

 • Formuła 4.0 z iPhone. 2 GB szybkie + reszta wolniejsze, ale jest.

 • Internet też, jak pakiet wykupisz do umkwy od razu :~)

 • Radosław Szeja

  Akurat mam ten abo, po przekroczeniu Internet jest, fakt, ale nie działa. Jest tak wolny, że to nie ma najmniejszego sensu.