Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mój setup backupów i dysków podłączonych do iMaka (05/2013)

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Jakiś czas temu pytaliście się mnie jak mam obecnie ustawione backupowanie danych, więc czas najwyższy coś o tym napisać. Jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, w iMaku 27″ z late 2009 wywaliłem SuperDrive i na jego miejsce wstawiłem SSD o pojemności 240 GB. Na niego przeniosłem system operacyjny wraz z aplikacjami, a całą resztę trzymam na drugim, fabrycznym HDD o pojemności 1 TB, która nota bene został zakwalifikowany do wymiany. Do komputera mam podłączone w sumie trzy zewnętrzne dyski …

specs_timecapsule_2xTime Capsule 1TB — Podłączony po ethernecie, służy do robienia backupu zarówno SSD jak i HDD, raz na godzinę, z pomienięciem materiałów z FCP X. Inaczej się po prostu nie mieści na nim backup. Rozwiązaniem byłoby wstawienie większego dysku, ale jeszcze chwilę poczekam i zobaczę czy przypadkiem nie pojawi się nowszy model TC lub AirPort Extreme. Mój TC to pierwszy model, działający w zakresie 2,4 GHz ze względu na prosty fakt, że moja waga Withings nie wspiera 5 GHz, a TC ma tylko jedną antenę.

backup-plus-desk-main-hero1-500x500Seagate Backup Plus Desk Media 4 TB — Ten dysk mam od niedawna. Jest wyposażony w 4 TB HDD oraz USB 3.0. Mam do niego również podstawkę, która dodaje złącze Thunderbolt — zabezpieczenie na przyszłość. Dodatkowo można go wyposażyć w FireWire, gdyby zaszła taka potrzeba. Niestety nie jest tak ładny jak metalowe WD, ale znacznie atrakcyjniejszy przez jego modułowość oraz cenę. Dysk podzielony jest na trzy partycje o pojemności 250 GB, 1,2 TB oraz 2,55 TB. Pierwsza służy do robienia obrazu SSD co dwa dni. Druga służy oczywiście do robienia kopii HDD, również co dwa dni. Trzecia z kolei to dodatkowe miejsce na śmieci, których nie potrzebuję backupować — zripowane filmy, tymczasowe downloady i tym podobne pliki, których utrata mnie nie zmartwi.

wdfMP_Studio_G2Western Digital My Passport Studio 2 TB — Przenośny dysk, zasilany bezpośrednio z iMaka, idealnie mieści się na jego podstawce. Dwa terabajty zapewniają wystarczająco dużo miejsca na zrobienie pełnych obrazów zarówno SSD jak i HDD, nawet gdybym tego drugiego wymienił na większy model. Ten WD–ek jest wykonany genialnie, a metalowa obudowa nie wstydzi się stać na pierwszym planie. Carbon Copy Cloner, podobnie jak w przypadku Seagate’a, również co drugi dzień wykonuje obraz obu dysków. Mam ustawione backupy tak, aby ze soba niekolidowały, więc jeden z dysków zawsze ma backup z danego dnia, a na drugim jest starszy o jeden dzień. Na górnej grafice zapisałem, że dysk wspiera również USB 3.0. Mój błąd — wspiera tylko 2.0 oraz FireWire, po którym jest zresztą podłaczony.

* * *

Podejrzewam, że pojawią się głosy, że lekko przesadzam z zabezpieczeniami. Otóż moża dla Was, ale nie dla mnie. Taki setup umożliwia mi pracowanie nawet, gdyby poleciał więcej niż jeden dysk — wystarczy, że zbootuję komputer z któregokolwiek z powyższych (poza TC oczywiście). Co więcej — dane na tych dyskach są dla mnie w zasadzie bezcenne. Nikt nie przywróci mi zdjęć z ostatnich 17 lat, gdyby stało się najgorsze.

Na chwilę obecną brakuje mi jeszcze dwóch zabezpieczeń — off–site backup oraz przez internet. Gdybym dokupił dodatkowego Seagate’a lub WD, to mógłbym go przykładowo raz w tygodniu, zamieniać z drugim takim samym trzymanym w innym, fizycznym miejscu. To zabezpieczyłoby mnie dodatkowo przed pożarem lub kradzieżą. Mam plany, aby to wprowadzić w życie. Gdybym natomiast miał szybszy internet to wykupiłbym BackBlaze — usługę backupowania dowolnej ilości danych na bezpieczny serwer w internecie za $5 miesięcznie, z dostępem do danych z poziomu dowolnej urządzenia. Niestety, mój upload wynoszący 1 Mbps skutecznie mnie zniechęca przez tym krokiem.

Macie jakieś pytania lub uwagi?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Rozpiska robi wrażenie :)
  Przerabiałeś kiedyś problem backupowania partycji Bootcamp z Win? Backupy robię tam Ghostem (przyrostowe), ale szukam czegoś, co zachowa całą strukturę dysku i w razie czego przywróci całość „jednym klikiem”.

 • Łukasz Dorosz

  Ja właśnie jestem zainteresowany sensownym backupem oraz archiwizacją samych zdjęć i dokumentów gdzieś w sieci. Pewnie już prze to przechodziłeś, więc może podpowiesz gdzie najlepiej ? Bo mam DropBox, ale na nim chyba nie da się przechowywać czegoś, co usunę z dysku, a chciałbym mieć w jednym miejscu backup i archiwum. Może być to usługa płatna. Jak napisałeś, zdjęcia są bezcenne, a moja córka już nigdy nie będzie noworodkiem ;)

 • Może za pomocą Disk Utility w trybie recovery po prostu zrób obraz? Ręcznie raz w tygodniu na noc? Nie wiem jak inaczej BootCampa robić.

 • To chyba najlepiej BackBlaze. $5/msc z nieograniczonym miejscem. Szukam kuponów rabatowych w sieci na niego.

 • Dzięki, spróbuję. Już dwa razy backup mnie uratował, teraz tylko szukam ułatwienia sobie życia :)

 • mac_gregor

  Ciekawy charakter pisma :)

 • Robert Jaros

  Drobny błąd : „Otóż możA dla Was, ale nie dla mnie.”

 • Tomasz Fiema

  Ja też zastanawiam się nad jakimś dobrym backupem danych- ze wzgledu na wszystkie stare oraz aktualne projekty, a przede wszystkim moje zdjęcia z ostatnich 8-9 lat, które są dla mnie ważniejsze niż wszystko inne ;) ten BackBlaze mnie szczerze zainteresował..

 • Marucins

  Zacne jak na wyrób masła maślanego… tylko po co?

  Ja mam coś takiego DS 713+ (RAID 1)

 • Fajny jesteś.

 • Guest

  Może po to, że jak Wojtek wspomniał:

  „Co więcej — dane na tych dyskach są dla mnie w zasadzie bezcenne. Nikt nie przywróci mi zdjęć z ostatnich 17 lat, gdyby stało się najgorsze.”

  Są dane, których utracić po prostu nie można.

 • marcinkocinski

  W moim przypadku trafiłeś w sedno z artykułem, wczoraj zakupiłem usługę Crash Plan+ z nieograniczoną ilością miejsca na dane, plus wiele innych ciekawych rozwiązań za 59$/rok

 • domel

  CrashPlan+ znacznie lepszy i bezpieczniejszy – masz opcje ustawic private data key i wowczas, w przeciwienstwie do BackBlaze, encryption nastepuje przed wysylka na serwery. A do tego jak wiesz jak to masz pierwszy rok za FREE dla opcji CrashPlan+ Unlimited :)

  Jedyny problem to szybkosc wysylki – w chwili obecnej raczej malo prawdopodobne aby transfer wyskoczyl ponad 3 Mb/s – data center ktore maja w Irlandii obecnie dostepne wylacznie dla opcji PRO, takze skazani jestesmy na DC w USA. Jednak porownujac inne rozwiazania (w tym BackBlaze) to i tak szybciej niz inni oferuja.

 • Marucins

  Wiem :)

 • Marucins

  Mnie nie stać ale jest w ofercie Synology stacja z kilkunastoma dyskami i wtedy RAID 6/10 powinien załatwić sprawę.
  Wszystko w jednym „małym” zamknięciu z masą dodatkowych opcji.

  A najważniejsze z natywnym wsparciem Applowskiego TM.

 • Te backupy całych dysków za pomocą CCC wykonujesz przyrostowo czy za każdym razem wymazuje destination i kopiuje wszystko od zera?

 • Tak i tak.

 • Łukasz

  również szukałem ostatnio Backup Online i wygląda na to iż Backblaze jak i CrashPlan+ są w czołówce tego typu serwisów. zamieszczam link do obszernej strony z opisem w/w serwisów, porównań oraz wielu przydatnych informacji z tym związanych:

  http://pcsupport.about.com/od/maintenance/tp/online_backup_services.htm

 • krzyszdof

  Wiele osób zastanawiało się do czego im, te rosnące w szybkim tempie, dyski w Copy. Ja wrzuciłem tam katalog Photos (360 GB) a z niego symlink. Tym sposobem mam dodatkowy, darmowy backup online. Tylko upload trochę trwał.

 • Pingback: Macro dla Keyboard Maestro sprawdzające stan HDD lub SSD | Makowe ABC()

 • „Mam do niego również podstawkę, która dodaje złącze Thunderbolt — zabezpieczenie na przyszłość. Dodatkowo można go wyposażyć w FireWire, gdyby zaszła taka potrzeba. ” – możesz rozwinąć temat. Jeżeli zakupiłeś wspomniane, najlepiej podziel się linkiem.

 • A co chcesz wiedzieć dokładnie?

 • Mam do niego również podstawkę, która dodaje złącze Thunderbolt – jaka to podstawka, była w komplecie, dokupiłeś osobno?
  Dodatkowo można go wyposażyć w FireWire – tzn jako kolejną podstawkę?

 • Wejdź sobie na stronę seagate i zobacz po prostu. :) jedno zdjęcie szybciej to wyjaśni niż moje słowa.

 • Pingback: OS X Mavericks – przygotowania i instalacja od A do Z | Makowe ABC()

 • Pingback: Rób backup, bo stracisz lata zdjęć jak Wittamina | Makowe ABC()

 • Pingback: Co NAS nie zabije, to NAS wzmocni / Web Consumer Blog()

 • Pingback: System backupów Matta Gemmella | Makowe ABC()