Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Minęło 176 dni od ostatniego dużego uaktualnienia hardware’u Apple

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

Wczoraj rzekomo pojawiły się nowe źródła przecieków na temat nadchodzącego iOS 7. Mark Gurman cytuje „źródła,” które twierdzą iż najnowsza wersja systemu będzie „czarno-biała i płaska.” WWDC zaczyna się za niewiele ponad dwa tygodnie, a od ostatniego uaktualnienia hardware’u minęły stanowczo za dużo czasu. Ile? Policzmy …

 • Retina MacBook Pro 13″ – ostatni update 13/02/2013 – 101 dni (obniżka cen)
 • iMac – ostatni update 30/11/2012 – 176 dni
 • Mac mini – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPad mini – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPad 4 – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPod touch 5G – ostatni update 9/10/2012 – 228 dni
 • iPod nano 7G – ostatni update 9/10/2012 – 228 dni
 • iPhone 5 – ostatni update 21/09/2012 – 246 dni
 • MacBook Air – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni
 • MacBook Pro – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni
 • Mac Pro – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni (maleńki upgrade procesorów)
 • Apple TV – ostatni update 7/03/2012 – 443 dni
 • Apple Thunderbolt Display – ostatni update 15/09/2011 – 618 dni
 • iPod shuffle – ostatni update 1/09/2010 – 997 dni
 • iPod classic – ostatni update 9/09/2009 – 1353 dni

Cała linia komputerów przede wszystkim czeka na Intelowskie Haswelle. O ile będą miały niewielki wpływ na wydajność stacjonarnych iMaków, to Mac mini i cała rodzina MacBooków Pro z pewnością z niego skorzysta, głównie ze względu na znacznie szybszy, wbudowany w procesor, układ graficzny.

Mac mini – Jestem strasznie ciekawy czy w tym roku zobaczymy jakieś większe zmiany konstrukcyjne. Podejrzewam, że nie, ale nie zmienia to faktu, że takowych życzyłbym sobie. Przede wszystkim chciałbym tam zobaczyć procesory desktopowe zamiast mobilnych, oczywiście o smaku cztero-rdzeniowym. Zewnętrzny układ graficzny również nie zaszkodziłby. Tim Cook wspominał o przeniesieniu linii produkcyjnej jednego z komputerów do USA. To prawdopodobnie będzie właśnie Mac mini. Mam nadzieję, że ceny nie wzrosną.

Apple Thunderbolt Display – Na Retinę w tym formacie jest jeszcze za wcześniej, ale nowy model, wykonany w technologii nowych iMaków, idealnie pasowałby do nowego Mac mini, w powyższej konfiguracji.

iPad mini – Uaktualnienie tego modelu spodziewamy się dopiero na jesieni, oczywiście z ekranem Retina. Jeśli Apple jednak równocześnie nie wprowadzi do niego najnowszej linii SoC (A6X lub przyszłego A7/A7X), to nie będę zadowolony. iPhone 5 z A6-tką to jednak demon prędkości w porównaniu z A5. Jest oczywiście szansa, że Retina nie pojawi się w nim w 2013 roku. Powodem tego mogą być już niskie marże na tym modelu.

iPad – Ostatnie przecieki mówią o znacznie lżejszej i cieńszej konstrukcji, nawet do 25% w przypadku tego drugiego parametru. iPad 5 ma zatem szansę ważyć około 450 g, a to już zaczyna robić się interesującą wagą. Uważam jednak, że nawet jak zmniejszą jego fizyczny rozmiar (szerokość i wysokość) przy zachowaniu przekątnej wynoszącej 9,7″, to nadal będzie to zbyt mało poręczne urządzenie w porównaniu z mniejszym bratem.

MacBook Air – Patrząc na konkurencyjne konstrukcje, chociażby MacBooków Pro z ekranami Retina czy Chromebooka Pixel, Air staje powoli zaczyna stawać się „dużym” komputerem, pod względem swoich wymiarów. Chciałbym zobaczyć model z Retiną oraz o jeszcze mniejszych wymiarach. Proporcje ekranu wynoszące 3:2 również są mile widziane.

MacBook Pro bez Retiny –  Nie spodziewam się żadnych większych zmian w tych modelach. Jak rMBP zaczną tanieć to podejrzewam, że ta linia powoli zacznie znikać z oferty. Szkoda, że do dnia dzisiejszego model 13″ ma ekran 1280×800. Już chociażby z tego względu polecam wszystkim Aira i jego 1440×900.

MacBook Pro z Retiną – Haswelle powinny znacząco poprawić wydajność układu graficznego. Najbardziej jednak oczekuję jednego – możliwości zainstalowania 16 GB RAM w modelu 13″. 15-tka wydaje się być prawie idealna (poza ceną). Marzeniem byłaby adaptacja zewnętrznego układu graficznego do mniejszego brata.

Mac Pro – Zdaje się być zapomniania przez Apple, ale sam Tim Cook powiedział, że będzie w tym roku nowy model. Do grudnia mamy jeszcze trochę czasu …

iPhone – Nowego modelu raczej powinniśmy się spodziewać na jesieni, chociaż jest szansa, że będzie to na koniec lata. Osobiście uważam, że zobaczymy iPhone’a o konstrukcji 5-tki, tak aby akcesoria do niego nadal pasowały.

* * *

Tematem numer 1 jest niewątpliwie iOS 7. Połowa osób spodziewa się, że będzie wyglądał jak Android, a druga połowa, że jak Windows Phone. Uważam, że zmiany będą znacznie delikatniejsze, raczej zbliżone do najnowszej wersji Podcasts.app: czerń i biel, może ciut bardziej płaska niż obecne gradienty. Spodziewam się jednak czego innego – zmian w wyglądzie innych, natywnych aplikacjach Apple, jak Kalendarz, Game Center i inne. Najbardziej jednak zależy mi na wprowadzeniu nowych API, rozszerzających możliwości iOSa oraz lepszego iCloud z tak zaimplementowaną synchronizacją danych, żeby więcej developerów mogło bez problemów z niej korzytać.

Jestem też przekonany, że nowy iOS zawiedzie media. Bardzo. To będzie okres jednego z największych hate’ów pod adresem Apple. Z prostego powodu. Nie będzie tej rewolucji, której spodziewają się dziennikarze. Nie będzie jej, bo to nie w stylu Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.