Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Minęło 176 dni od ostatniego dużego uaktualnienia hardware’u Apple

· Wojtek Pietrusiewicz · 24 komentarze

Wczoraj rzekomo pojawiły się nowe źródła przecieków na temat nadchodzącego iOS 7. Mark Gurman cytuje „źródła,” które twierdzą iż najnowsza wersja systemu będzie „czarno-biała i płaska.” WWDC zaczyna się za niewiele ponad dwa tygodnie, a od ostatniego uaktualnienia hardware’u minęły stanowczo za dużo czasu. Ile? Policzmy …

 • Retina MacBook Pro 13″ – ostatni update 13/02/2013 – 101 dni (obniżka cen)
 • iMac – ostatni update 30/11/2012 – 176 dni
 • Mac mini – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPad mini – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPad 4 – ostatni update 23/10/2012 – 213 dni
 • iPod touch 5G – ostatni update 9/10/2012 – 228 dni
 • iPod nano 7G – ostatni update 9/10/2012 – 228 dni
 • iPhone 5 – ostatni update 21/09/2012 – 246 dni
 • MacBook Air – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni
 • MacBook Pro – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni
 • Mac Pro – ostatni update 11/06/2012 – 347 dni (maleńki upgrade procesorów)
 • Apple TV – ostatni update 7/03/2012 – 443 dni
 • Apple Thunderbolt Display – ostatni update 15/09/2011 – 618 dni
 • iPod shuffle – ostatni update 1/09/2010 – 997 dni
 • iPod classic – ostatni update 9/09/2009 – 1353 dni

Cała linia komputerów przede wszystkim czeka na Intelowskie Haswelle. O ile będą miały niewielki wpływ na wydajność stacjonarnych iMaków, to Mac mini i cała rodzina MacBooków Pro z pewnością z niego skorzysta, głównie ze względu na znacznie szybszy, wbudowany w procesor, układ graficzny.

Mac mini – Jestem strasznie ciekawy czy w tym roku zobaczymy jakieś większe zmiany konstrukcyjne. Podejrzewam, że nie, ale nie zmienia to faktu, że takowych życzyłbym sobie. Przede wszystkim chciałbym tam zobaczyć procesory desktopowe zamiast mobilnych, oczywiście o smaku cztero-rdzeniowym. Zewnętrzny układ graficzny również nie zaszkodziłby. Tim Cook wspominał o przeniesieniu linii produkcyjnej jednego z komputerów do USA. To prawdopodobnie będzie właśnie Mac mini. Mam nadzieję, że ceny nie wzrosną.

Apple Thunderbolt Display – Na Retinę w tym formacie jest jeszcze za wcześniej, ale nowy model, wykonany w technologii nowych iMaków, idealnie pasowałby do nowego Mac mini, w powyższej konfiguracji.

iPad mini – Uaktualnienie tego modelu spodziewamy się dopiero na jesieni, oczywiście z ekranem Retina. Jeśli Apple jednak równocześnie nie wprowadzi do niego najnowszej linii SoC (A6X lub przyszłego A7/A7X), to nie będę zadowolony. iPhone 5 z A6-tką to jednak demon prędkości w porównaniu z A5. Jest oczywiście szansa, że Retina nie pojawi się w nim w 2013 roku. Powodem tego mogą być już niskie marże na tym modelu.

iPad – Ostatnie przecieki mówią o znacznie lżejszej i cieńszej konstrukcji, nawet do 25% w przypadku tego drugiego parametru. iPad 5 ma zatem szansę ważyć około 450 g, a to już zaczyna robić się interesującą wagą. Uważam jednak, że nawet jak zmniejszą jego fizyczny rozmiar (szerokość i wysokość) przy zachowaniu przekątnej wynoszącej 9,7″, to nadal będzie to zbyt mało poręczne urządzenie w porównaniu z mniejszym bratem.

MacBook Air – Patrząc na konkurencyjne konstrukcje, chociażby MacBooków Pro z ekranami Retina czy Chromebooka Pixel, Air staje powoli zaczyna stawać się „dużym” komputerem, pod względem swoich wymiarów. Chciałbym zobaczyć model z Retiną oraz o jeszcze mniejszych wymiarach. Proporcje ekranu wynoszące 3:2 również są mile widziane.

MacBook Pro bez Retiny –  Nie spodziewam się żadnych większych zmian w tych modelach. Jak rMBP zaczną tanieć to podejrzewam, że ta linia powoli zacznie znikać z oferty. Szkoda, że do dnia dzisiejszego model 13″ ma ekran 1280×800. Już chociażby z tego względu polecam wszystkim Aira i jego 1440×900.

MacBook Pro z Retiną – Haswelle powinny znacząco poprawić wydajność układu graficznego. Najbardziej jednak oczekuję jednego – możliwości zainstalowania 16 GB RAM w modelu 13″. 15-tka wydaje się być prawie idealna (poza ceną). Marzeniem byłaby adaptacja zewnętrznego układu graficznego do mniejszego brata.

Mac Pro – Zdaje się być zapomniania przez Apple, ale sam Tim Cook powiedział, że będzie w tym roku nowy model. Do grudnia mamy jeszcze trochę czasu …

iPhone – Nowego modelu raczej powinniśmy się spodziewać na jesieni, chociaż jest szansa, że będzie to na koniec lata. Osobiście uważam, że zobaczymy iPhone’a o konstrukcji 5-tki, tak aby akcesoria do niego nadal pasowały.

* * *

Tematem numer 1 jest niewątpliwie iOS 7. Połowa osób spodziewa się, że będzie wyglądał jak Android, a druga połowa, że jak Windows Phone. Uważam, że zmiany będą znacznie delikatniejsze, raczej zbliżone do najnowszej wersji Podcasts.app: czerń i biel, może ciut bardziej płaska niż obecne gradienty. Spodziewam się jednak czego innego – zmian w wyglądzie innych, natywnych aplikacjach Apple, jak Kalendarz, Game Center i inne. Najbardziej jednak zależy mi na wprowadzeniu nowych API, rozszerzających możliwości iOSa oraz lepszego iCloud z tak zaimplementowaną synchronizacją danych, żeby więcej developerów mogło bez problemów z niej korzytać.

Jestem też przekonany, że nowy iOS zawiedzie media. Bardzo. To będzie okres jednego z największych hate’ów pod adresem Apple. Z prostego powodu. Nie będzie tej rewolucji, której spodziewają się dziennikarze. Nie będzie jej, bo to nie w stylu Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Założę się, że w tym roku pokażą zewnętrzne monitory Apple z wyglądu jak iMac i – killer feature – wreszcie będą na takim samym poziomie wysokości.

 • Ciężko wyobrazić sobie mniejsze rozmiary MacBooka Air. Tym bardziej, jeśli dostałby Retinę (co moim zdaniem się nie stanie). W tym momencie nie opłaca się go kupować, powinni obniżyć jego cenę, bo $1299 za MacBooka Air z dorzuconym 8GB RAM kosztuje zaledwie $200 mniej niż MacBook Pro z Retiną z lepszym procesorem i zabójczym ekranem. Osobiście liczę bardzo na update 13′ Retiny- ze względu na grafikę i płynność.

 • Norbert Cała

  Nie wspomniałeś nic o zegarku :)

 • I telewizorze jak już idziemy tą drogą.

 • Damian Foltynowicz

  Niska marża Apple to jest to skromne 40% , nic się nie stanie jak na mini będą mieli jakieś 20% konkurencja w branży jedzie pewnie na takiej marży już dość długo np Amazon ze swoim Kindel chyba nawet nie ma 5% i jakoś dają radę .Rozumiem firma musi zarabiać pieniądze ,lecz żeby zarabiać nie kiedy trzeba stracić a w przypadku Apple firmy uważanej za innowacyjną mającej dużo wolnych środków na kontach wypuszczenie produktu bez ogromnej marży ,ale z efektem WOW było by mile widziane wśród klientów ,a o tych będzie chyba coraz trudniej .

 • emigrant

  Haswell to przede wszystkim przeniesienie z płyty głównej regulatora napięcia do procesora, do tego dodanie dwóch dodatkowych głębokich stanów uśpienia C6 i C7 co przełoży się na wydłużenie czasu pracy na baterii i to znacznie. Do tego musi być przeprojektowana sekcja zasilania bo Haswell w najgłębszym stanie uśpienia będzie potrzebował zaledwie 0,05A, czyli 10 razy mniej niż do tej pory.
  Można też wspomnieć o nowości TSX(Transactional Synchronization Extensions). To będzie duży popis dla programistów bo, dzięki TSX można pisać programy pod lepszą wydajność wielowątkową.

  Mobilne 4 rdzeniowe HSW które na pewno trafią do retinowych mbp będą miały pewnie IGP w najwyższej konfiguracji, czyli GT3, więc de facto żadne zew. gpu nie jest potrzebne chociaż do 15tki pewnie wrzucą.

  Za rok Broadwell to już będzie SoC, zostanie przeniesiony cały PCH do procesora. Thunderbolt też będzie w procesorze co na pewno przełoży się na niższe koszta. DDR4 dla cywilnego sprzętu niestety dopiero w 2015, ale czas szybko zleci.

 • Otóż to, Haswell to przede wszystkim energooszczędność, GPU to sprawa drugiej rangi.

  Normalnych procków w Mini bym się nie spodziewał z kilku powodów:
  1. Kłóci się to z wizją bardzo mało prądożernego komputera / serwera domowego.
  2. Wychłodzenie tak małej konstrukcji może być problematyczne.
  3. Cena.
  4. Przecież układy M jak najbardziej dają radę w nim.

  Apple Thunderbolt Display – oczywiście w technologii z nowych iMaków i rMBP, ale o podwyższonej rozdziałce (może UltraHD?).

  Retina 13″ z zew. GPU to marzenie ściętej głowy (również mojej). Ceny poszły by w górę.

  Fajnie byłoby zobaczyć jakieś ciekawe peryferia wykorzystujące Thunderbolt. Zew. dyski SSD, albo nawet macierz SSD (to by było ciekawe). Nowy Mac Pro pojawić się musi, jeżeli Apple nie chce zostać wyśmiane przez sektor profesjonalny.

 • Twoja teoria niestety nie sprawdza się patrząc na historię Apple. :)

 • o samochodzie i jachcie tez zapomnieliscie :)

 • jacht już pokazali ;-)

 • Behinder

  Wszystko przez kapitalistyczną chciwość. W Bangladeszu zginęło mnóstwo osób bo firmom szkoda było wydać 10 centów od koszulki więcej na poprawę warunków pracy :/

 • Behinder

  Co nie zmienia faktu że Mac Pro to i tak był potwór na sterydach jeśli chodzi o wydajność. Chętnie bym kupił model który pokażą ale pewnie dłuuugo nie będzie mnie na niego stać chyba że Moridin sprzeda swoje Porsche i za te kase ufunduje kilka nagród w konkursie ;)

 • Czemu ciężko? rMBP 13″ jest mniejszy od Aira na głębokość i szerokość z tego co pamiętam.

 • Apple Thunderbolt Display – oczywiście w technologii z nowych iMaków i rMBP, ale o podwyższonej rozdziałce (może UltraHD?).

  To niestety będzie dopiero możliwe przy następnej rewizji kontrolerów TB; najwcześniej w 2014 roku.

 • Jak będę miał Porsche to na pewno je sprzedam i ufunduję wszystkim Mac Pro … Wait. Co ja bredzę! ;-)

 • Tomasz Czajka

  Szczerze mówiąc, również czekam na nowe modele, ponieważ myślę o kupnie pierwszego macbooka.

  Stoję przed dylematem: air czy pro+wymiana dysku na SSD (chyba, że w nowych modelach będzie standardowo). Do pracy wykorzystuję głównie stacjonarkę ze względu na grafikę 3D i video, natomiast od jakiegoś czasu ciągnie mnie bardziej w kierunku aplikacji i gier. Z tego powodu laptop służyłby głównie jako sprzęt do pracy poza domem (photoshop + frontend, już jednego notebooka zajechałem renderowaniem ;)) oraz platforma pod iOSowe SDK.

  Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek rady.

 • Raczej do Twojej pracy do rMBP 13 lub lepiej 15″.

 • Tomasz Czajka

  Chyba nie potrzebuję retiny w laptopie- w ipadzie sobie bardzo cenię, ale w mbp wolałbym różnicę w cenie przeznaczyć na dodatkowy RAM

 • IMO bez sensu kupować przestarzałą technologię. Air już ma kilka lat, a rMBP jest najnowszą konstrukcją.

 • Maciej Winiarski

  Jeśli chodzi o skeuromorfizm, to można stwierzić tyle, że każdy jest zwolennikiem pewnej jego dawki i pewnej dawki nowoczesności. Nawet Windows Phone nie jest całkowicie nowoczesny.

 • Tomasz R

  Ach, w tym sensie. Zapomniałem o tym. Myślałem, że miałby być cieńszy.

 • Ach nie nie. To już byłaby przesada. ;-))

 • Kacper

  Przeczytałem cały tekst, wszystkie komentarze, połowy nie zrozumiałem (żaden ze mnie spec od podzespołów) ale zrozumiałem, że nie warto inwestować w rMBP 15″ w tym tygodniu. Dobrze zrozumiałem? Warto czekać do 10 czerwca na prawdopodobną prezentacje nowego rMBP? Będę wdzięczny za odpowiedź.
  PS. Fajny blog. :)

 • Warto czekać nawet dwa-trzy miesiące. Haswell powinien być znacznie szybszy pod względem graficznym a to ma spore znaczenie.