Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przyśpiesz wybudzanie się MacBooka Air i Pro z funkcją Standby

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Najnowsze MacBooki Air i Pro z rodziny Retina, mają nową funkcję, która nazywa się Standby. Po zamknięciu klapy, komputer nadal się usypia tak jak było to w starszych modelach, ale po siedemdziesięciu minutach od chwili uśpienia komputer automatycznie przechodzi w tryb Standby – głębszy sen, w którym wszystkie informacje z pamięci RAM zostają zapisane na SSD. Ten zabieg pozwala komputerowi pozostać w tym stanie, bez konieczności jego wyłączania, przez miesiąc. Niestety ma to również negatywny skutek – podczas wybudzania, Mac przez pierwszych kilka(naście) sekund na ekranie pokazuje screenshota z ekranem logowania, a w międzyczasie przywraca w tle wszystkie informacje do RAMu. Można jednak temu zaradzić, aby wybudzanie było zawsze błyskawiczne.

Przepis

Można podejść do problemu dwutorowo, zależnie od tego jak wykorzystujemy nasz komputer. Funkcję Standby można albo całkowicie wyłączyć, albo po prostu opóźnić moment, w którym się uruchamia, na przykład do czterech godzin lub doby. Ustawcie sobie taką wartość, która Wam będzie pasowała.

BGMeUKZCYAAgiWK.png-large

  1. Uruchamiamy Terminal.
  2. Wpisujemy do niego pmset -g, który powinien wyświetlić podobną listę ustawień jak na załączonym obrazku. Możemy ją ewentualnie ograniczyć komendą pmset -g | grep standbydelay.
  3. Wartość 4200 wydaje się być domyślną, ustawioną przez Apple i jest wyrażona w sekundach. Jeśli podzielimy ją przez 60 to otrzymamy wartość 70 minut.
  4. Po zdecydowaniu po jakim czasie chcemy, aby Mac przechodził w głęboki sen, wpisujemy sudo pmset -a standbydelay x, gdzie x jest czasem wyrażonym w sekundach. Dla 4 godzin będzie to wartość 14400, a dla 24 godzin 86400. Jeśli chcemy wyłączyć Standby całkowicie to wpisujemy po prostu sudo pmset -a standbydelay 0.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.