Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Przejściówka ze złącza Lightning na HDMI – Anonimowy Tchórz wyjaśnia co i jak oraz dementuje stosowanie AirPlay

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

chip-1

Na blogu Panic pojawił się artykuł, w którym autorzy odkryli, że przejściówka z Lightning do HDMI wcale nie wysyła czystego obrazu prosto do telewizora. Okazało się, że strumień jest kompresowany do 1600×900, a dopiero później, przez samą przejściówkę, podnoszony ponownie do 1920×1080. To oczywiście zdaje się nie mieć absolutnie żadnego sensu … Cabel Sasser podejrzewa, że w rzeczywistości obraz był kompresowany standardem AirPlay …

I don’t mean AirPlay the network protocol, but rather AirPlay the video compression system. It must somehow set up a connection with the very iOS device it’s plugged into. It’s in no way passing raw HDMI out from the device, but rather presenting said stream upscaled to 1080p.

“But wait”, you might be saying. “You mean to tell me there’s enough electronics in that tiny plug to support AirPlay streaming and decoding?”

It seems unlikely, doesn’t it? So out came the hacksaw.

Było głośno o tym przez weekend, ale zdaje się, że nikt nie poruszył najważniejszego tematu – sporego spadku jakości. „Nieruszone” 1080p o strumieniu około 27 Mbps (ponad dwukrotnie mniejsza kompresja niż na przykład z Nexusa 4) z iPhone’a lub iPada to jednak całkiem sensowna jakość. Niestety, w praktyce nie ma jak go strumieniować bez utraty jakości … i to sporej. Można oczywiście zgrać materiał na komputer i w ten sposób dostarczać go do telwizora, ale to jednak nie to samo. Fakt, że w praktyce większość osób nie zauważy różnicy, tym bardziej że większość i tak będzie korzystała z AirPlaya … ale jest to denerwująca mnie rzecz. Wracając jednak do tematu …

W zaskakującym zwrocie akcji, pod wpisem Cabela komentarz zostawił „Anonimowy Tchórz”, który jest najprawdopodobniej pracownikiem Apple. Tłumaczy on wiele, między innymi o tym dlaczego zastosowano takie, a nie inne rozwiązanie:

The reason why this adapter exists is because Lightning is simply not capable of streaming a “raw” HDMI signal across the cable. Lightning is a serial bus. There is no clever wire multiplexing involved. Contrary to the opinions presented in this thread, we didn’t do this to screw the customer. We did this to specifically shift the complexity of the “adapter” bit into the adapter itself, leaving the host hardware free of any concerns in regards to what was hanging off the other end of the Lightning cable. If you wanted to produce a Lightning adapter that offered something like a GPIB port (don’t laugh, I know some guys doing exactly this) on the other end, then the only support you need to implement on the iDevice is in software- not hardware. The GPIB adapter contains all the relevant Lightning -> GPIB circuitry.

Przy okazji również potwierdził, że protokół AirPlay nie jest stosowany w powyższym problemie, a na koniec wyjaśnił największy plus Lightning – możliwość dostosowania go w przyszłości do jakiegokolwiek standardu. Jak się pojawi DisplayPortUltra albo HDMIpro, to wystarczy wtedy tylko stworzyć odpowiednią przejściówkę i będzie ona wspierana przez każdego iPhone’a i iPada – nie będą konieczne zmiany w architekturze SoC. Komentarz w całości znajdziecie tutaj.

Zdjęcie: Panic

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.