Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ubuntu dla tabletów – czy nie będzie za późno? [video]

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Canonical dzisiaj zaprezentowało swoją koncepcję Ubuntu dla tabletów, który razem z wersją na telefony, telewizory i komputery, ma tworzyć ścisły ekosystem, w którym mamy dostęp do tych samych danych niezależnie od urządzenia. Co więcej, mamy też możliwość łączenia urządzeń z akcesoriami, na przykład tabletu z klawiaturą, aby zamienić je w coś więcej – telefon w tablet, lub tablet w komputer.

To wszystko brzmi pięknie i ładnie, ale jest jeden problem – Ubuntu, zanim w ogóle trafi na rynek w drugim kwartale 2014 roku, będzie już w zasadzie musiało konkurować z iOS 8, Androidem 6.0, Windows Phone, BlackBerry oraz ewentualnie z tym co pokaże Samsung jako potencjalnego następcę Androida1.

  1. O ile to w ogóle dojdzie do skutku.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Będzie trudno, ale część ekosystemu już jest: Ubuntu One, laptop dla developerów od Della, do tego teraz wchodzi jeszcze Steam. Jeszcze dużo brakuje, ale może się udać. Niestety konsekwencją chęci wejścia na rynek konsumencki przez Canonicala i zarabiania prawdziwych pieniędzy jest to, że model, w którym rozwijane jest ich oprogramowanie, coraz mniej przypomina wolne oprogramowanie. Ale tego chyba się nie dało przeskoczyć. Życzę im jak najlepiej.

  • Wiem, że to mało związane z tematem ale czy tylko mnie strasznie denerwuje taka do granic możliwości sztuczna gestykulacja?

  • Mnie czasami.

  • Patryk

    To naprawde świetne pomysły ,które po części już gdzieś widziałem.Trzymam kciuki za UBUNTU.Od dawna ten system był dla mnie dobry.Na codzień jestem takim „fan boyem” :D, lecz widząc co ma dla mnie do zaoferowania UBUNTU bez problemu porzucam wszystko.Nie spodziewał bym się tego sam po sobie.Androidy ,windows phone zostaje w tyle przez brak innowacji.Ubumtu musi dużo popracować nad technologią lecz także nad reklamą by ludzie wreszcie mogli uwolnić sie od windowsa.Mało kto wie o innych systemach tak naprawde.Nie mówie tu o geek’ach ale zwykłych użytkownikach pc.

  • Tablet pokazujący ile przeszliśmy kilometrów ;) mniejsza o to. Bardzo dobrze, że ubuntu wchodzi na tą drogą o ile mają na to kasę. Może pokażą coś świeżego w temacie interfejsu czy aplikacji. Zawsze to jakiś bodziec dla innych firm aby się bardziej starać.

  • Lekko beznadzieja w tym momencie -> 2:36. Koleś zachwala że to najlepszy tablet dla multitaskingu, pokazując dwie aplikacje odpalone na raz… przy czym aplikacja główna nie skaluje się do nowego rozmiaru przez co mamy uciętą treść po prawej stronie.