Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Flickr App – Nexus 4 vs. iPhone 5 [video]

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Wczoraj, gdy przenosiłem iPhone’a zza komputera w bardziej przyjazne mu miejsce, przypadkiem zwróciłem uwagę na powiadomienia z aplikacji do obsługi Flickr. Aplikacji, którą również mam na Nexusie, ale która wspomnianych powiadomień nie dostarcza lub nie wiem jak je włączyć. Znając życie to chodzi o to drugie. Ale to nie istotne. Z ciekawości, sprawdzając jej funkcjonalność, uruchomiłem sobie tryb przeglądania zdjęć na pełnym ekranie. Potem zrobiłem to samo na iPhonie. Potem znowu na Nexusie … a potem nagrałem poniższy film.


Przemyślenia?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • O, The XX. Ach ta różnica pokoleń ;-)))

 • Nie ma co komentować, no i The XX:)

 • @twitter-37686755:disqus @Czujny:disqus Tak myślałem, że komentarze będą w temacie. :)

 • jasne, że niekoniecznie wina OS-a, ale liczy się to, jak działa aplikacja bądź aplikacje, a nie to czyja wina. właśnie dlatego uważam, że opuszczenie iOS-a na rzecz Androida byłoby, przynajmniej dla mnie, ryzykiem objawiającym się wkur…niem ze względu na działanie poszczególnych aplikacji.

 • Choć uwielbiam iOS, a teraz używam Androida i dość często widzę takie kwiatki… co śmieszne, to nie jest wina OS’a. To wina developerów, którzy często skupiają się na wydawaniu appki na iOS, a Android to tak dodatkowo i później długimi miesiącami nikt nic z tym nie robi. (O tym to chyba każdy wie…)

 • belike81

  jak to mawiają „diabeł tkwi w szczegółach”

 • kruchacz

  Jak zwykle iOS bardziej dopracowany i bardziej elegancki. Z drugiej strony zupełnie mi to nie przeszkadza, co niektórzy mogą uznać za przejaw ignorancji ;) Zawsze mam skojarzenie, z reklamą Apple porównanie MacOS – Windows – Linux i Android zawsze przypomina mi pseudo-cyborgowego Linuxa…

 • MDW2

  Przymulanie faktycznie czuć i przesiadka z iOS na coś takiego byłaby trudna (a przynajmniej irytująca). Jednak chciałbym odrobinę usprawiedliwić Androida. Byłem zmuszony trochę pisać na urządzenia z Androidem (niekoniecznie telefony/tablety). Były to urządzenia bardzo wolne. Nawet wolniejsze niż pierwszy smartfon z Androidem (HTC G1). No i zauważyłem, że gest przewijania w Androidzie działa inaczej niż w iOS.

  iOS:
  Dotykam ekranu i ciągnę palec po nim. Zawartość ekranu przesuwa się wraz z palcem. Jak podnoszę palec robiąc niewielkie przesunięcie to obraz płynnie wraca na stare miejsce i w efekcie nie zostanie przesunięty. Jak przesunę o odpowiednio dużą odległość to się przesuwa.

  Android:
  Dotykam ekranu i ciągnę palec po nim. Zawartość ekranu się nie przesuwa. Gdy podnoszę palec po niewielkim przesunięciu nic się nie dzieje. Jak podniosę palec po dłuższym przesunięciu to wtedy zawartość ekranu zostaje przesunięta.

  Sposób androidowy jest irytujący, bo nawet jak urządzenie jest wystarczająco szybkie to zawsze sprawia wrażenie, że to przymula. Akcja przesuwania rozpoczyna sie dopiero po podniesieniu palca. Użytkownik iOS przywykł, że ciągnie palec i za nim „idzie” akcja. Na Androidzie robi się szybkie, krótkie gesty „smerające” ekran i szybko podnosi palec żeby uzyskać akcję. Tak przynajmniej działa to standardowe View systemowego API do przewijania „Kart” (zapomniałem nazwy). Na własną rękę oczywiście można wszystko zrobić inaczej (np. tak jak jest w iOS) ale nie o to chodzi żeby każdy na własną rękę rzeźbił komponenty od zera. Od tego jest system operacyjny. :)

  Podsumowując – efekt przycinania na pewno jest ale potęguje go jeszcze bardzo niefajny gest przewijania charakterystyczny dla Androida (przynajmniej tego klasycznego od Google).

  Jeżeli jest tu jakiś androidowy developer to niech mnie wyzwie od lamerów, poprawi albo potwierdzi. :)

 • KLUSEK

  Dziwna rzecz. Ja mam Androida 4.2.1 na moim Galaxy Nexusie (tego samego który jest na N4) i u mnie nie dość, że animacja w galerii jest inna (zbliżona do iOS), to do tego jest idealnie płynna (jak na tym filmiku w przypadku iOS).

 • Pokaż film albo nie uwierzę.

 • Mariusz Kopacki

  W systemowej galerii Galaxy Nexusa ekran przesuwany jest proporcjonalnie do ruchu palcem. Nie uwierze, ze Nexus 4 zachowuje sie tu inaczej.
  Sposob zadewelopowania jakiejs funkcji w zewnetrznej aplikacji typu Flickr App ma sie nijak do mozliwosci samego systemu.

 • Ale my tutaj o Flickr. :-)

 • Mariusz Kopacki

  Niektorzy o Flickr, inni probuja zachowanie pojedynczej aplikacji przenosic na caly system. A KLUSEK z pewnoscia przywolywal systemowa galerie.

 • KLUSEK

  Tak, mój błąd, cały czas myślałem o systemowej galerii ;)

 • Widzę, że dzieci odebrały powyższe wideo jedynie w kategorii „ale Android jest zły bo on się tnie”. Nikt nie raczył zauważyć, że chodzi o aplikację, a nie przewijanie np. stron WWW czy zdjęć w galerii. Woda na młyn.

 • To nie jest nawet kwestia cięcia się tylko słabego kodu czy jego implementacji.

 • Iwo Polański

  @MDW2, od lamerów wyzywać nie trzeba, jednak mam wrażenie, że zrobiłeś to porównanie w oparciu o stary sprzęt.

  Problem nie leży w systemie czy możliwościach telefonu tylko w implementacji po stronie oprogramowania. Mam od paru dni tego Nexus’a i całkiem mnie zaskoczyły te pokazane lagi, wszedłem na aplikacje w rodzaju galeria czy lista kontaktów i opisywane zjawisko tam nie występuje, wszystko jest ładowane szybko i płynnie, akcja idzie za palcem.

  Polecałbym autorowi powyższego porównania zrobić podobne testy na innych aplikacjach, branie pojedyńczego Flickr’a za przykład jest dość krzywdzące, bo niestety programowanie na Androida do łatwych nie należy i proste rzeczy można równie łatwo spie….

  Pozdrawiam

  PS. Jak kolega z pracy ( posiadacz iPhone’a ) będzie w biurze to sam jeszcze rzucę okiem z czystej ciekawości

 • Ale to porównanie Flickr vs. Flickr, a nie Android vs. iOS. :)