Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

smplCal – szybki podgląd kalendarza i pogody dla OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 2 komentarze

SmplCal to ciekawy projekt polskiego AppetyLabs1. Konrad Kolasa podesłał mi wczesną wersję aplikacji, abym mógł się na jej temat wypowiedzieć publicznie. Rzadko to robię, bo oprogramowania jest od zatrzęsienia i staram się pisać o unikalnych lub wyjątkowych pomysłach, naturalnie nie ujmując nikomu ani niczemu w tej kwestii. SmplCal to przede wszystkim ciekawy pomysł, a jego wykonanie minimalistyczne zarówno pod względu wyglądu, jak i funkcjonalności.

Na obecnym etapie, aplikacja „przykrywa” aktualnie otwarty Space i trzeba ją za każdym razem otwierać z Docka lub Alfreda/Spotlight. Po uruchomieniu, otrzymujemy lekko przeźroczystą biel, na której widnieje minimalistyczny kalendarz oraz aktualna pogoda. To wszystko. SmplCal ma co prawda panel preferencji, ale możemy w nim ustawić tylko i wyłącznie miasto, jednostkę temperatury oraz czy chcemy, aby pokazywany był aktualny rok nad samym kalendarzem.

Aplikacja będzie oczywiście jeszcze rozwijana zanim trafi do sprzedaży – Konrad eksperymentuje z różnymi sposobami jej wyświetlania oraz dostępną funkcjonalnością. Z czasem na pewno pojawi się krótka lista wydarzeń z iCala oraz być może parę innych rzeczy. Sugerowałem, żeby kolor tła zmieniał się zależnie od pory dnia – oczywiście automatycznie z możliwością wyłączenia tej funkcji. Jeśli jeszcze byłaby możliwość zmiany czcionek, to każdy perfekcjonista i miłośnik typografii mógłby dostosować ją do własnych upodobań. Chciałbym jeszcze zobaczyć opcję uruchamiania programu z górnego paska (w tej sytuacji ikona znika z Docka) oraz za pomocą skrótu klawiszowego. Ten ostatni można samemu sobie stworzyć, ale nie każdy to potrafi – chodzi w końcu o prostotę. W każdym razie, działająca wersja powinna pojawić się za około miesiąca w Mac App Store – będę informował na bieżąco..

  1. Tak na marginesie: świetna nazwa!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.