Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Powody, dla których wróciłem do iOS 5

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Wczoraj zdecydowałem się na powrót do iOS 5 i w odpowiedzi padło sporo pytań o powody, wraz z paroma absurdalnymi argumentami krytującymi iOS. Read my lips: To jest BETA! Działa też na innych warunkach niż bety od innych producentów – nie jest przede wszystkim otwarta.

Aby wszystko było jasne, Apple nie udostępnia swojego oprogramowania dla cywilów. Bety iOS są tylko i wyłącznie dla developerów, po to, aby mogli zapoznać się z nowymi funkcjami, zacząć implementować wsparcie dla nich w swoich aplikacjach oraz uaktualniać programy, które nie są kompatybilne, aby w dniu premiery nowego systemu takowe były. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to niech przeczyta to jeszcze raz i czyta tak długo aż to zrozumie. To nie jest tak jak robi Microsoft, który wypuszcza Consumer Preview1 dla wszytkich. Ale miałem coś o powodach napisać …

Przede wszystkim, iOS 6 zostawiam sobie na iPadzie, który nie jest tak dla mnie krytyczny w codziennych obowiązkach. Na iPhone było niestety zbyt dużo problemów, abym mógł przez najbliższe kilka miesięcy z tym żyć na codzień. Pierwszym problemem jest fakt, że połowa SMSów, które otrzymuję są puste. To znaczy nie są, ale nie widać ich treści. Czyli są … ech … wiecie o co mi chodzi. Po drugie, funkcje odpowiedzialne za obsługę automatycznej jasności ekranu nie zawsze działają prawidłowo. Wiem, że Androidowcy tego nie zrozumieją, bo sam nie mam pojęcia dlaczego pod systemem Google’a ta podstawowa funkcja nadal nie działa prawidłowo, ale pod iOSem płynne zmiany jasności dotychczas były prawie perfekcyjne. Trzecim problemem jest fakt, że nie działa aplikacja mojego banku. Często robię z niej przelewy i jest mi niezbędna. Kolejnym, jednym z bardziej irytujących przypadłości, jest fakt, że iOS 6 zżerał mi w iPhonie baterię w porażającym tempie – ponad 50% w 20 minut. Bez wyraźnego powodu. Wiele osób nie ma tego problemu i nie dotyczy to również mojego iPada. Jest też sporo mniej istotnych rzeczy, ale to nie one wpłynęły na moją decyzję, więc nie będę o nich pisał – są nawet udokumentowane w iOS 6 beta Release Notes, więc developerzy wiedzą o czym mówię.

Niestety, pomimo że od wczorajszego wieczora minęło zaledwie parę godzin, już brakuje mi nowych funkcji z iOSa. Przede wszystkim bardzo cenię sobię funkcję Do Not Disturb, która wycisza powiadomienia przychodzące w zdefiniowanych przez użytkownika godzinach oraz jednocześnie nie podświetla ekranu ani nie uruchamia wibracji. Różnica w DND, a podobnej funkcji w Tweetbocie jest taka, że jak jest włączona w tym drugim, to w ogóle nie dostajemy powiadomień. Rozwiązanie Apple powoduje, że jeśli, na przykład, przed samym snem odblokujemy telefon, to w Centrum Powiadomień czeka na nas wszystko czego oczekujemy. Będzie mi również brakować rozszerzonej funkcjonalności jeśli chodzi o współdzielenie się, przykładowo, zdjęciami z jednej aplikacji do drugiej. Nie testowałem tego szerzej, ale jeśli przykładowo w Rolce Aparatu wybiorę zdjęcie i wcisnę przycisk odpowiedzialny za Współdzielenie2, to otwiera się karta z wszystkimi3 aplikacjami, które mogą przyjąć to zdjęcie. Poniekąd jest to podobnie rozwiązane do Androida, ale podejrzewam, że implementacja jest odmienna ze względu na trochę inne podejście do bezpieczeństwa iOS. Pamiętacie też moją krytykę map Apple? Tych nowych co zastąpiły Google’owskie? Otóż ich też mi będzie brakowało, głównie ze względu na fakt, że nawigowanie po mieście za ich pomocą4 działa bezbłędnie.

Pewnie o paru rzeczach zapomniałem w powyższym spisie, ale jeśli macie jakiekolwiek pytania to zapraszam do komentarzy.

Aha – od dzisiaj bezsensowne komentarze kasuję bez wahania.

 1. Czy jak mu tam.
 2. Tak zwany Share Sheets.
 3. A przynajmniej tak mi się wydaje.
 4. Tak zwane turn by turn navigation.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • U mnie ten problem z smsami nie występuje… Odtworzyłem jednak telefon od zera, nie przywracałem żadnej kopii ;-) Ogólnie działa dość stabilnie i nie widzę, żeby jakoś strasznie szybko męczył baterię. A już na bank nie 50% w 20 minut ;-)

 • Kiedyś pisałeś, że szybciej zjada baterię gdy jesteś na granicy E/3G- może to jest powód? Tym bardziej, że ja również nie mam takiego problemu…

 • Nie byłem na granicy. W centrum miasta, full zasięg cały dzień.

 • ja mam jedno pytanko. martwie sie troche o wyszukiwanie firm na nowych mapach. z tego co kojarze google maps bylo jakos polczone z PKT.pl wiec baza w polsce byla bardzo dobra. jak to wyglada na nowych mapach?

 • Starbucks w Warszawie nie znalazł. Podejrzewam, że będzie ogólna rozpacz z nowymi mapami dopóki Apple nie włoży w ten interes grubych pieniędzy i jeszcze większej ilości czasu.

 • ano wlasnie, w polsce rozpacz bedzie jeszcze wieksza :( najgorsze jest wasnie to ze jak apple robi cos samemu to mocno sie skupia na USA

 • To w takim razie, ile wytrzymuje Ci bateria na 5.1.1? Oczywiście przy normalnym użytkowaniu. Osobiście trzyma mi trochę ponad dzień(na obu softach tak samo).

 • DMatrzak

  Piszesz o że jesteś zadowolony z nawigacji. Czy korzystałeś z niej również w mniejszych miejscowościach, dalej od dużych miast? Wybacz że się powtarzam (już kiedyś o to pytałem) jednak nikt o tym nie piszę, co z mapami (zdjęciami) satelitarnymi dla mniejszych miast?

 • Zależy ile używam, ale często na wieczór mam 50%, rzadziej ~30%.

 • Wrzuciłem screeny kilka dni temu na facebook.com/MakoweABC – zobacz sobie sam. :)

 • Też szczęśliwie wróciłem do 5. Dlaczego szczęśliwie? Pamiętam swoją frustrację, gdy rok temu próbowałem na wszystkie sposoby wrócić z bety iOS 5. Niestety musiałem się męczyć do wydania GM. Powiedziałem sobie wtedy, że nigdy więcej żadnej bety. Jak widać nie jestem zbyt konsekwentny.

  Co do samej 6. To ja miałem straszne problemy z muzyką. Najpierw zniknęły mi wszystkie listy, a później cała biblioteka. Nie mogłem jeszcze raz jej zsynchronizować bo w zakładce Muzyka w iTunes miałem tylko opcję ITunes Match.

  Poza tym uważam, że iOS 6 nie wprowadza nic na tyle ciekawego (zwłaszcza do iP 4), żeby znosić bolączki bety.

 • U mnie na iPadzie iOS 6 działa tragicznie, przede wszystkim stabilność jest dość słaba i wywala z aplikacji, ale za to na 4S działa co najmniej tak samo dobrze jak iOS 5.2. Zauważyłem również poprawę w okresie standby gdzie ubytek baterii przez noc jest mniejszy. (bez księżyca)

  Beta ma to do siebie że u każdego inaczej leży.

 • DMatrzak

  Dzięki. Jest gorzej niż myślałem :(

 • Pingback: Zainstaluj iOS 6 beta 1 bez konto developerskiego | Makowe ABC()

 • JacekSwoboda

  U siebie stwierdziłem problem z smsami wysłanymi od nadawców z „numerami” w postaci tekstowej a nie liczbowej (np. iboa, ktotam itp.). Wyświetlają się jedynie w głównym oknie wiadomości natomiast, jeżeli przejdziemy do konkretnej konwersacji, będzie ona pusta. Jeżeli ktoś przez tego bug’a nie jest w stanie wyświetlić jakiejś ważnej treści może zrobić backup i awaryjnie przeczytać wiadomość korzystając z metody opisanej na: http://osxdaily.com/2010/07/08/read-iphone-sms-backup/

 • 5.1 nie 5.2? :)

 • Na moim 3GSie działa to w miarę sprawnie i nawet bateria nieźle trzyma, ale wkurza mnie brak iTunes i App Store’a, ale to w końcu beta dla devu, więc się nie dziwię tak czy siak. Jestem w szoku, że działa to w miarę stabilnie na takim starusieńkim klocku. Jednakże też wracam do 5.1.1.

 • Jest iTunes i App Store – przynajmniej u mnie.

 • JakubOstaszewski

  U mnie bateria na ios 6 dziala duzo lepiej niz na ios 5, dziwne…

  http://i45.tinypic.com/sy5jiu.png

 • A są tam potwierdzenia SMS? Albo coś na zasadzie SBSettings?

 • Ja zauważyłem jedynie problem z działaniem Sparrowa. Cała reszta miodzio. Bateria OK.

 • Nope.

 • Witam. U mnie nie było problemów z smsami. Pojawiły się inne np. z baterią. Ale nie o tym chciałem. Zauważyłem, że nie mogę połączyć się z AppStore, choć poprzez wyszukiwanie aplikacji mogę to zrobić. To pierwsze. Drugie to to, że w AppStore ikonki wydają się o wiele większe… czyżby to przygotowanie pod większy/wyższy iPhone (5)?

 • U mnie się nie wyświetlał,a jak się nic nie wyświetlało to właściwie oznacza jego brak.

 • Haha, no tak :)

 • u mnie na iOS6 na 4S nie działa powiadomienie diodą i automatyczne przyciemnianie ekranu. WTF???

 • a do tego bateria trzyma max 10 godzin – co radzicie?

 • ???