Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Readlists najnowszą metodą kradzieży własności intelektualnej

· Wojtek Pietrusiewicz · 84 komentarze

Twórcom Readability nie wystarcza zbieranie pieniędzy na rzecz autorów od osób, które czytają ich teksty, nawet bez zgody samych autorów. Teraz postanowili uruchomić usługę Readlists, którą nie można nazwać inaczej jak bezczelną próbą legalizacji kradzieży.

Readlists polega na tym, że podajemy praktycznie dowolną ilość adresów do strony WWW, na których znajduje się jakiś tekst. Strona następnie wyciąga z podanych linków tekst i konsoliduje go do książki, którą możemy następnie pobrać jako ePub/mobi lub wysłać bezpośrednio na iPhone’a/iPada lub Kindle’a. Wszystko brzmi pięknie i ładnie jeśli to ja chcę wybrać kilka artykułów z mojej strony i opublikować je jako eBook. Gorzej natomiast, jeśli ktoś to chce zrobić za mnie, bez mojej zgody. Niestety, jest to całkowicie niedopuszczalne …

Po pierwsze, tekst pobierany ze strony jest przekształcany w nową formę wydawniczą bez pytania autora o zgodę. Może sobie tego nie życzyć. Może być jeszcze tysiąc innych powodów, włączając w to „Bo nie!” – to słowa autora i do niego należy decyzja co może z nimi robić lub nie. Istnieje też coś takiego jak prawa autorskie, których Readlists nie dostrzega.

Po drugie, dany autor może zarabiać swoimi słowami właśnie dzięki temu, że są czytane na jego blogu. Może mieć reklamy, linki afiliacyjne i wiele innych sposobów na utrzymywanie siebie i swojej rodziny. Jeśli jego słowa są, bez jego zgody, przekopiowane do „książki”, to traci te odsłony. Od razu uprzedzam, że o ile Instapaper i Pocket działają na krawędzi legalności, to Readlists i Readability go przekraczają. Te dwa pierwsze jednak w każdej chwili umożliwiają czytającemu przełączenie się do wersji oryginalnego w przeglądarce WWW. Readlists nie daje takiej możliwości.

Wysłałem maila do Readlists z żądaniem wyłączenia moich domen z ich usługi. Dam znać co dzieje się dalej w temacie …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.