Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wywiad z Intelem o Ultrabookach dla PC World

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Z pewnym rozbawieniem przeczytałem wywiad PC World z Intelem na temat Ultrabooków. Co ciekawe, Intel przecież również wyposaża Apple w swoje procesory – wydźwięk tego wywiadu może sygnować pewne zmiany w nadchodzących miesiącach i/lub latach.

Intel:

The MacBook Air is a great product, sure. It has the Intel Core processor, it’s a great choice for someone who wants to invest in the Mac operating system, and it offers some of the things we talked about.

Panowie zapominają, przepraszam … pomijają, że na MBA można również zainstalować Windows.

But really, with the Ultrabook, it’s about offering all those things in the same device–the great responsiveness, the great battery life–and with an operating system that people have come to love over the years, as well as all the legacy applications that they would like to run.

Najbardziej „responsywne” to są touchpady we wszelkich laptopach produkcji innej niż Apple’a1. Już nie raz wspominałem, że aby zobaczyć różnicę w wygodzie używania touch/trackpada, trzeba poświęcić chwilę i przetestować implementację tego urządzenia sterującego w MacBookach. Różnica jest kolosalna. Druga kwestia to czy ludzie „kochają Windows” – podejrzewam, że to spora nadinterpretacja rzeczywistości.

It’s all about choice. That was one thing that kept coming back in all the research. Consumers want more choice. It’s such a huge market, and everyone’s different. What works for one person doesn’t work for another person.

Tymczasem sama specyfikacja ultrabooka ogranicza ten wybór oraz możliwości producentów.

We fundamentally believe in the concept of touch, and touch on a clamshell. We believe it’s going to take off in 2012 or at least 2013, especially with Windows 8.

Przykro mi Panów z Intela poinformować, ale dotyk już wystartował. Dawno. Dotyk na ekranie komputera nie stanie się popularny, bo nikt poza Pudzianem nie będzie w stanie przez kilka godzin trzymać ręki w powietrzu. A jeśli chodzi o same komputero-tablety z Windows 8 – czy się przyjmą czy zostaną niszą to się dopiero okaże. Przypomnę też, że dotykowe laptopy są obecne na rynku od lat i dotychczas nie cieszyły się zainteresowaniem. Wszyscy liczą na to, że dotykowe Windows to zmienią …

As we get better and better processing power, and as our next generations of CPUs show up, we’ll be able to integrate other capabilities and hardware technologies such as sensors or accelerometers into the Ultrabook.

Znacznie słabsze procesory napędzające wszelkiej maści telefony mają te funkcje od lat.

Mam nieodparte wrażenie, że całą branżę obecnie ogarnia panika – sprzedaż komputerów spada, tablety rosną. Pisząc „tablety” mam na myśli iPada. Przeciętny użytkownik komputera, który wykorzystuje go do przeglądania internetu i odpisywania na pocztę, nie potrzebuje laptopa, ani tym bardziej komputera stacjonarnego. Ta grupa ludzie zostaje zaspokojona przez iPada, który dostarcza wszystkiego czego potrzebują pod względem aplikacji, a dotatkowo oferuje mobilność, bardzo długi czas pracy na baterii i natychmiastową gotowość do pracy.

Fotografia analogowa została wyparta przez cyfrową, ale nie zniknęła – stała się elitarna i z tej formy ekspresji korzysta jedynie ograniczona liczba osób. Podobnie będzie z komputerami – staną się (ponownie) narzędziami dla profesjonalistów, którzy rzeczywiście potrzebują tak mocnych parametrów sprzętowych oraz możliwości uruchamiania ambitniejszego oprogramowania. iPady z kolei na dobre zadomowią się u ludzi, którzy nie mają tak dużych potrzeb, tym bardziej że aplikacje typu pakiet iLife dla iOS pokazują, że da się je wykorzystać w bardzo imponujący sposób. Nie sądzę, aby ktokolwiek z Was podejrzewał jeszcze 2-3 lata temu, że da się w ramach iPhone’a, iPada czy iPoda nakręcić film, zmontować go, dodać ścieżkę dźwiękową i wypuścić w świat.

  1. To sarkazm, gdyby ktoś przypadkiem nie zauważył.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.