Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Patrycjusz Brzeziński – wywiad z twórcą projektu MacView

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Miałem przyjemność porozmawiać z twórcą projektu MacView, Patrycjuszem Brzezińskim.

1. Kims jesteś, ile masz lat i gdzie mieszkasz? Prywatnie i zawodowo.

Pochodzę z Knurowa, małego miasteczka pod Gliwicami na śląsku. Mam 24 lata. Obecnie jestem studentem Projektowania graficznego i nowych mediów na Uniwersytecie Opolskim. Mieszkam w Opolu, ale bardzo często wracam na śląsk. Wcześniej studiowałem Projektowanie graficzne na Śląskiej Wyższej Szkole Informatyki w Chorzowie, gdzie powstał projekt MacView jako praca licencjacka (której opiekunem był Witold Skrzypek). Zawodowo zdobywam zlecenia na tworzenie stron www od strony graficznej jak również informatycznej, ale łatwo nie jest.

2. Jakie masz pasje?

Fotografuję, projektuję. Zbieram materiały pochodzące z PRLu. Podziwiam zaśmiecony reklamami krajobraz polskich miast.

3. Od jak dawna zajmujesz się fotografią? Jakie są Twoje ulubione tematy foto?

Fotografią interesuję się od około 7 lat. Czuje się dobrze w fotografii architektury, fotografii dokumentalnej i industrialnej. Architektura inspiruje mnie swoimi płaszczyznami, rytmem, liniami równoległymi, które staram się wydobyć z motywów urbanistycznych. W dokumentach chcę być uczestnikiem wydarzeń, a nie obserwatorem. W industrialu inspirują mnie kolory zardzewiałego żelaza, olbrzymie fabryczne przestrzenie. Poza tym pochodzę ze śląska, gdzie zniszczone wielkie fabryki, kopalnie są częścią krajobrazu. ;]

4. Z jakich narzędzi korzystasz w designie? Mam na myśli komputery oraz oprogramowanie. Jeśli rozdzielasz komputery służbowe i prywatne to jakie one są? Czy jesteś fanboyem Apple czy raczej traktujesz Maka jak każde inne narzędzie?

W designie wykorzystuje standardowe narzędzia w postaci oprogramowania adobe i od roku komputer apple. Często też oprogramowanie open source.

Zachwalam komputery apple wszystkim którzy zamierzają kupić komputer, ale nie jestem fanboyem. Nie mam iphona, ipoda. Używam czarnego macbooka, w ktorym naped plyt prawie padł, plastik na obudowie łamie się i mam juz drugą matrycę. Ale jeśli chodzi o system to jestem zachwycony, nie wyłączam go od kilkudziesięciu dni. Poza tym macbooka jak i wcześniejszych moich laptopów używam w róźnych celach: podkładka pod kartki na wykładach, jako latarki w szafie…. Traktuje go jako normalne narzędzie pracy i musi się sprawdzić w każdej sytuacji. :p

5. Jak powstał pomysł na MacView? Czy stoi za tym jakaś historia?

Projekt MacView powstał z potrzeby posiadania takiego urządzenia. Kiedy studiowałem w Chorzowie jeździłem 3-4 godziny autobusami, tramwajami dziennie. Laptop jest bardzo nieporęczny w autobusach, trzeba go rozkładać, kłaść na kolanach. Rzadko też dostępne są miejsca siedzące, a  pozycji stojącej nawet netbooka ciężko jest utrzymać. Dlatego Macview jest płaski, nie rozkłada się jak laptop, przypomina bardziej korzystanie z kartek ksero lub z książki. Początkowo MacView miał posiadać otwór na dłoń w tylnej obudowie, pozwalający na komfortowe trzymanie. Jednak nie można byłoby swobodnie obracać urządzeniem. W trakcie tworzenia projektu kupiłem macbooka, aby lepiej zrozumieć filozofię Apple.

Podczas pracy nad tym projektem miałem na uwadze przede wszystkim digitalizacje materiałów drukowanych. Przeraża mnie noszenie w plecaku parunastu książek. Nie jestem jednak przeciwnikiem książek i nie chcę ich zastąpić elektronicznym panelem, ale książki zostawiłbym jednak w domu. Natomiast w podróży, w codziennym przemieszczaniu się komunikacją miejską chciałbym mieć przy sobie całą moją bibliotekę multimedialną (muzykę, ksiazki, filmy, prace, zdjecia, projekty…).

Kolejną zaletą urządzenia jest możliwość czytania tekstu bez konieczności zapalania światła, np w parku późną porą. :) Czy też odciążenie młodych uczniów od noszenia dużych plecaków.

6. Jak długo zajął Ci cały projekt – od pomysłu do finału. Ile mu czasu poświęcałeś dziennie?

Cała praca zajęła około 6 miesięcy. Na początku musiałem stworzyć solidne założenia, opracować koncepcje. Z każdym dniem miałem nowe pomysły, które konfrontowałem z moim promotorem Witoldem Skrzypkiem, który pozwolił na powstanie tego futurystycznego projektu. :)

7. Czy chodzą Ci po głowie jakieś inne projekty związane z Apple?

Projekt MacView opatrzyłem znakiem Apple, dlatego ze produkty ktore tworzy ta firma są rewolucyjne i wpływają na świadomość konsumentów.  Mam jeszcze pare pomysłów związanych z ekranami dotykowymi i polepszeniem interface komputer-czlowiek. Mam tez pomysły zastąpienia papieru i kartek w sytuacjach, w których można byłoby je oszczędzać. Muszę tylko znaleźć trochę czasu…  :)

Dzięki za rozmowę i życzę powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach.

Pozdrawiam,

Patrycjusz Brzeziński

Linki:

Patrycjusz Brzezinski — projekt MacView.

Profil Patrycjusza.

Strona domowa Patrycjusza.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.