Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

WD My Book Thunderbolt Duo w Polsce w następnym kwartale (Q2 2012)

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Western Digital:

Z uwagi na kompletne wyposażenie, niezawodną archiwizację oraz najszybszy zapis i odczyt plików, dysk zewnętrzny My Book Thunderbolt Duo jest szczególnie polecany dla użytkowników posiadających olbrzymią ilość cyfrowych plików (na przykład filmów, muzyki, zdjęć).  Ponadto ustawienie trybu RAID 1 umożliwia stworzenie drugiej kopii plików na dysku, dzięki czemu ważne dane są podwójnie zabezpieczone. Urządzenie wspiera także tryb JBOD  (przypisanie każdego dysku do konkretnego zadania), co jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników pracujących w środowisku Windows na komputerze Mac.

Dodatkowo My Book Thunderbolt Duo jest kompatybilny z oprogramowaniem Mac OS Time Machine, zaraz po wyjęciu z pudełka, i został wstępnie sformatowany w  systemie plików HFS + Journaled. Produkt objęty jest ograniczoną 3-letnią gwarancją producenta.

Cena i dostępność
My Book Thunderbolt Duo będzie dostępny w Polsce już w następnym kwartale. Przewidywana cena za pojemność 4 TB wynosić będzie ok. 2.100 zł  a 6 TB – 2.500 zł.

To prawdopodobnie będzie idealny kompan do MacBooka z ekranem bardzo-bardzo-wysokiej-rozdzielczości, na którego czekam.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Sebastian Bagiński

  Cena tego cuda zabija. Cena nowego MBP też będzie zabijać. Jak żyć? :D

 • Osobiście uważam, że cena jest jak najbardziej do przyjęcia :D

 • Cena aż tak strasznie nie zabija,w porównaniu z możliwościami. Zdecydowanie wersja 6 TB.

 • Dla mnie takie zabawki jak DASy(Direct-attached storage) nie mają kompletnego sensu istnienia. Jak już ma to być coś do backupowania pr0nu, jest raidowe musi mieć NICa. Niby Thuberbolt umie przesyłać ramki ethernetowe, ale w tym przypadku raczej port TB nie będzie robił za sieciówkę.

  Mając sieciówkę w takim storage(to już NAS-Network-attached storage) ma się o wiele większe możliwości i jakiś sens wydania na to pieniędzy. Np. 10TB można podmontować w każdym urządzeniu który mamy w sieci w domu np. apple tv, każdy komputer, pewnie ipad, iPhone, tunery sat na enigmie, itd.

  NAS z 1Gb sieciówką daje w miarę przyzwoity ruch na poziomie 30-40MB/s. Owszem te zabawki z TB mają na poziomie 500-800MB/s, ale czy to dla ludzi potrzebne? Moim zdaniem nie, tym bardziej do domu. W firmach, gdzie codziennie przewala się TB danych a nawet Petabajty to jest sens i liczy się czas. Do domu nie ma żadnego sensu IMHO tak na logikę, chyba, że ktoś nie liczy się z wydatkami.

  Następna sprawa to decybele. Zazwyczaj DASy/NASy są głośne bo dysk mechaniczny jednak wydaje dźwięki a jest ich zazwyczaj minimum dwa i więcej. Wiadomo im więcej tym głośniej.
  NASa można schować dosłownie wszędzie(piwnica, garaż, inny pokój, kibel, itd.) aby tylko była skrętka a nawet można po wifi. Wpinasz patch cordem Access Pointa do NASa, AP ustawiasz w tryb Client  Mode i mamy NASa po wifi, a 11n daje dość przyzwoite prędkości ~100Mbps a nawet więcej(w zależności od warunków i odległości). W przyszłości zawsze można podmienić Access Pointa z 11ac(1Gbps teoretycznie).

  A co z DASem? Max 1,5.-2 metry i koniec. Przecież nikt DASa/NASa nie wyłącza, to ma chodzić 24/dobę. Do tego trzeba się okablowywać jak ma się macbooki, które z natury powinny być uwolnione od kabli. Można sobie wmówić, że ok ok ja tylko podłącze do wykonania pracy, ale przecież nie o to chodzi. 

  Te zabawki z TB są dość drogie. Nie wiem, dla mnie to kasa w błoto wywalona, ale  to tylko moje zdanie. Nie ma co się podniecać tym TB bo nie ma czym. Może to komuś da do myślenia z decyzjami zakupu takich pamięci masowych.

 • Prosty przykład:

  Apple Thunderbolt Display, podłączony My Book Duo z 6TB na video z FCP i zdjęcia z LR, itp. a całość jako dock dla MacBooka Air z 256GB SSD, który ma zdecydowanie za mało miejsca na te rzeczy.

  Na NASie nie dam rady montować video ani obrabiać zdjęć.

 • Twój argument mnie nie przekontuje. Mając SSD chcesz obrabiać na wolnym DAS/NAS? To ma służyć tylko za storage. Poza tym przy ruchu 40MB/s wymiana materiału nawet jak to ma kilkanaście GB jest dość szybka(przyzwoita).

  Nie wiem jaki  w tych tzw. konsumenckich/cywilnych DAS/NAS siedzi SoC, który zarządza urządzeniem. Zazwyczaj siędzą bardzo słabe aby tylko działało, więc komfort pracy może być niezadowalający mimo mając synca na 10Gb. Sam TB i jego sync na 10Gb nie świadczy o tym, że to ma zapieprzać. Spięcie DASów w daisy chain, tylko da nam przyrost prędkości, nie koniecznie wydajności.
  Poza tym obróbka na czymś zew. i nie ważne czy to TB/FC/FW/USB zwalnia pracę i to znacznie. Powinno sie obrabiać na dyskach które są bezpośrednio wpięte w płytę.

 • My Book TB Duo w stripe’ie jest znacznie szybszy od jakiegokolwiek wew. HDD. No sorry, ale Twoja argumentacja nie ma żadnego sensu. :-) Na domowym NAS nie da się pracować z video i kropka.

  P.S. Nawet na 256GB SSD nie zmieszczę całego projektu, więc taka opcja całkowicie odpada.

 • O tak, trzymaj dane  w stripie, kamikadze? :) Trzeba mieć nasrane we łbie żeby na NAS/DAS robić  raid0.

  Nie da się pracować na NAS/DAS bo to nie służy do pracy tylko jako storage. Kup Maca Pro, ze sprzętowym raidem i zapełnij 4 zatoki w dyski spięte w stripe i tak można pracować i do tego DAS/NAS na backup.
  Wiem, wiem cena, to raczej nie wydatek tylko inwestycja. Amatorsko można sobie bawić się na DAS/NAS co nie oznacza, że to będzie wydajnie.
  No chyba,  że NAS/DAS dasz w raid0 i pierdolnie jeden dysk i wszystkie dane lecą w kosmos, no można i tak. :).   

 • Kupujesz dwa i robisz RAID 1+0.

 • Hehe nie kombinuj, no można można, tylko wydaj o tak sobie 4000pln lub 5000pln, który nawet nie ma sieciówki. Za tę cenę można mieć fajne Drobo z ich dość ciekawym raidem, z rozbudową macierzy o wieksze dyski w przyszłości(mieszanie pojemności).

  Praktycznie raid10 poza większym bezpieczeństwem to właściwie nic więcej nie zyskujesz i na dodatek jeszcze wszystko zależy od kontrolera jaki siedzi a wątpie żeby dla sprzętu do domu dawali coś dobrego.

 • daamich

  macbook air z intel hd 3000 i dwurdzeniowym procesorem wystarczy Ci do pracy ze zdjeciami i filmami?

 • Nie. Dlatego czekam na Pro/Air z SSD. :)

 •  Do ceny WD My Book Thunderbolt Duo trzeba doliczyć jeszcze +/- 250zł na kabel TB.

 • daamich

  no moze faktycznie bedzie polaczenie serii Pro i Air, tez poczekam i na nowego mac mini… ciekawe jak dlugo trzeba bedzie czekac

 • Jakub Goliszewski

  Tańszym i lepszym rozwiązaniem może się okazać Seagate. Zapowiadają, że GoFlex Desk 4TB wraz z adapterem TB będzie oscylował się w okolicy 440$.