Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kilka tips & tricks dla iTunes 10.6

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Odkąd pojawiło się nowsze iTunes, znalazłem z nim kilka nowych rzeczy. Być może część z nich już tam była, a ja je zwyczajnie przegapiłem. Nie zmienia to jednak faktu, że może komuś się to przyda. Pierwszy tip na pewno pojawił się w uaktualnieniu po premierze nowego Apple TV, które w końcu wspiera 1080p – jeśli jednak się mylę to koniecznie mnie poprawcie. Reszta to rzeczy, które zobaczyłem w zasadzie po raz pierwszy …

Wybór 720p lub 1080p dla materiałów video

W preferencjach iTunes możemy teraz wybrać preferowany rozmiar materiałów video w HD. Wbrew pozorom 1080p nie zajmuje tak dużo więcej miejsca jak można by było się spodziewać – stosowana jest mocniejsza, ale i lepsza kompresja, która suma sumarum daje i tak lepszą jakość obrazu. Zagraniczne serwisy, oceniając jakość, twierdzą że nie jest jej daleko do jakości Blu-ray. Osobiście to w wątpię, gdyż kompresja na płytach jest znacznie niższa.

Pełnoekranowy iTunes Store

Ta funkcja, dostępna z menu Widok / View chowa boczny pasek i wypełnia całe okno sklepem Apple’a. Może mieć to sens na mniejszych ekranach – osobiście nie odczułem żadnej różnicy w przypadku 27″ iMac. Jak już klikniemy w bocznym pasku na iTunes Store to w lewym górnym rogu pojawia się mały „x”, który służy do powrotu do programu.

Dajcie proszę znać jak to spisuje się w przypadku mniejszych ekranów.

Obsługa iTunes bezpośrednio z Docka

Okazuje się, że część operacji, które normalnie robimy bezpośrednio w iTunes, można znaleźć pod prawym przyciskiem w menu kontekstowym — ta funkcjonalność na pewno była dostępna od dłuższego czasu, ale dopiero dzisiaj zadałem sobie trub zobaczenia co mamy tam dostępnego.

Ciekawą opcją, którego nie mam absolutnie pojęcia jak wykorzystać, jest Find in iTunes Store. Spodziewałem się, że bierze to ostatnio przekopiowane do schowka słowa i wyszukuje ich w sklepie, jednak tak nie jest – udało mi się jedynie otworzyć aktualnie odsłuchiwane piosenki w nim. Szkoda.

Wygodnym może być również wysuwanie podłączonych iPodów bezpośrednio z menu – na pewno jest to szybsze niż przełączanie się na pełnoekranowe iTunes lub inne biurko, jeśli stosujecie takie rozwiązania.

Mam nadzieję, że te kilka drobnych rzeczy komuś się przyda – smacznego.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pełnoekranowego iTunes Store używam od dłuższego czasu na 13″ MacBook-u i tu ma to sens. Znacznie zwiększa komfort przeglądania sklepu, ale na tak małym ekranie każde centymetry mają znaczenie (chowany Dock to dla mnie podstawa). Wprawdzie nie pamiętam od jakiej wersji iTunes-a jest tryb pełnoekranowy, ale na pewno wcześniej niż 10.6 :)

 • ja miałem tryb pełnoekranowy dafaultowo od nowości na moim 13″ MacBook’u Pro

 • Sawalas .

  Zachodnie serwisy piszą ze jakość jest ok ale autor i tak wie swoje. Co prawda nie ściągnął wersji 1080 i nie porównał ale tak jak podczas malyszomanii każdy umiał wylądować telemarkiem tak teraz wszyscy są ekspertami w algorytmach kompresji obrazu.

  A co do mniejszych ekranów wystarczy przestawić na chwile rozdzielczość i sprawdzić a nie pytać czytających. Kto tu w końcu jest autorem

 • tomasz barwinski

  >>Sawalas
  Na temat jakości filmów 1080p z itunes jest ciekawy watek na myapple –  polecam na zapoznanie eię z nim – autor ma całkowitą rację co do do swoich watpliwości o jakości 1080p z itunes – jeszcze jest kwestia ścieżek audio – itunes oferuje tylko DD 5.1. Nie ma mowy o dts nie mówiąc już o formatach hd.