Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o Thunderbolt

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Więcej informacji o Thunderbolt znajdziesz we wpisie
Tajemnice Thunderbolt i Liona.

Technologia Thunderbolt to dzieło Intela we współpracy z Apple i jego pierwszy debiut odbył się w dniu dzisiejszym w najnowszych modelach MacBooków Pro. Thunderbolt, wbrew wcześniejszym podejrzeniom, będzie oficjalną rynkową nazwą tego standardu, nie tylko dla Apple.

Thunderbolt bazuje na technologii PCI Express i DisplayPort. Za pomocą złącza Mini DisplayPort będzie oferował dostęp do transferów dochodzących do 10 Gbps … w obie strony. Dodatkowo wspiera wszystkie dotychczasowe standardy — USB i FireWire. Za pomocą adapterów będzie można podłączyć praktycznie każde urządzenie na rynku, włącznie z Gigabitowym Ethernetem i Fibre Channel. Przy okazji również jest kompatybilne (ponownie — za pomocą adapterów) z HDMI, DVI i VGA.

Prędkości uzyskiwane za pomocą Thunderbolt mają wynosić 20-krotność USB 2.0 i dwukrotność USB 3.0. Wraz z możliwością szeregowego łączenia urządzeń i zasilania ich (do 10W) zaczynam powoli rozumieć dlaczego Apple tak forsuje tą technologię — mają szansę jednym złączem zastąpić wszystkie inne.

W obliczu utraty złącza ExpressCard w MBP 15″, na których brak narzekało sporo profesjonalistów chociażby w branży video, Thunderbolt może drastycznie zmienić ten segment. Podłączenie RAIDu, który nie będzie ograniczany prędkościami interfejsu wydają się być zbyt cudowne, aby były prawdziwe. Jeden port oczywiście w niczym nie przeszkadza — szeregowo możemy podłączyć do sześciu urządzeń … lub pięciu i monitora, np. Apple Cinema Display.

Będziemy w końcu mieli laptopy w drodze i stacje robocze w domu … za pomocą jednego komputera. Sam czekam na Mac mini Core i7 quad-core z SSD i portem ThunderBolt.

Więcej:

Więcej informacji o Thunderbolt znajdziesz we wpisie
Tajemnice Thunderbolt i Liona.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • „Będziemy w końcu mieli laptopy w drodze i stacje robocze w domu … za pomocą jednego komputera. Sam czekam na Mac mini Core i7 quad-core z SSD i portem” Ehhh sam czekam na taką zabawkę. Taki zestaw z mb Air i iPadem by mnie w pełni zadowolił:) Pożyjemy zobaczymy

 • Do tego jeszcze jakiś gigantyczny Promise! :-D

  Cieszę się, że wstrzymałem się z Drobo …

 • Technologia genialna i ma chyba tylko jedną wadę: jest przewodowa.

 • emigrant

  Za rok albo 2 zmienią miedz na włókno to wtedy zacznie się jazda z 100Gb :). To będzie po prostu przeskok z 10Gb na 100Gb, watpię żeby skakali z 10 na 20 czy z 10 na 50. To można fajnie połączyć z obróbką w czasie rzeczywistym na zew. dyskach/macierzach.
  Czekam na info tylko czy nowe mbp mają SATA w wersji trzeciej i biore 15tke matową z 6750. W przyszłości zaprezentuję sobie Vertexa 3 i pewnie więcej ramu bo 4GB na dzisiaj to jest zero, teraz 8GB to minimum nawet do zwykłego używania. Jak użyli portu sata 2 z Cougar Point zamiast sata 3 6bps to po prostu go nie kupie, nie mam zamiaru w 2011 gnić dalej na sata2 a ta konfiguracja którą chcę kupić docelowo powinna być na 2-3 lata jak nie dłużej.

 • emigrant

  no to juz sie dowiedzialem, zagadalem do goscia z macrumrosa co ma juz mbp nowego i odpowiedz jest „link speed 6, negotiated 3.”, wiec nowe mbp maja SATA III, super!

 • Michał

  I pomyśleć, że 10 lat temu wszyscy się ekscytowali USB. :) Strach pomyśleć co będzie za następne 10. ;)

 • psych0l

  Ta technologia jest naprawde super nowe macbooki pro tez ale ja jednak nadal nie lubie laptopow wolalbym desktopa wiec jak moridin czekam na Mac Mini z Quad Core :D chociaz watpie ze oni to tam wpakuja bo moga byc problemy z chlodzeniem tego. Ciekaw tez jestem ile bedzie kosztowac ten Promise z Thunderboltem ale raczej nie sadze ze bedzie tanszy niz 8-10k zlotych.

 • Pingback: Nowe: iMac 21.5″ i 27″ (mid-2011) | Makowe ABC()

 • Pingback: OCZ Lightfoot — zaczynają się pojawiać akcesoria na Thunderbolt | Makowe ABC()

 • Pingback: WD MyBook Thunderbolt Duo | Makowe ABC()