Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mit megapikseli

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Nowe 36-megapikselowe D800 i D800E trochę namieszały na rynku — jedni są nimi zachwyceni, inni niekoniecznie. Na The Online Photographer, Ctein próbuje obalić mity dotyczące megapikseli … Zacznę może od rozdzielczości obiektywów:

A 16-megapixel 35mm-sized Bayer array sensor is going to resolve around 50 line pairs per millimeter (lp/mm). A 36-megapixel sensor will resolve around 75 lp/mm. Even mediocre 35mm lenses will hit 75 lp/mm at some aperture over some portion of their field of view. This is true of both fixed focal length and zoom lenses.

Jego słowa brzmią bardzo sensownie i niewątpliwie wie znacznie więcej o tym co pisze niż ja, ale mam zdjęcia, które mówią co innego. Zdjęcia robione tymi samymi obiektywami, ale mające podpięte inne korpusy. Zdjęcia, które z 10D czy D700, które wyglądają naprawdę świetnie, a powtórzone 50D czy D7000 wyglądały znacznie, ale to znacznie gorzej. Z góry przyznaję, że nie robiłem odbitek z wszystkiego, gdzie wynik może być zupełnie inny, ale na ekranie różnica jest dramatyczna, na tyle, że nawet ślepy zauważyłby różnicę. Najciekawsze jest to, że obiektywy, które używałem były zdecydowanie z górnej półki — nie tylko cenowej. Atak najlepiej odpierał stary dobry 70-200 f/2.8 IS, ale nie pozostał bez blizn. No cóż … pozostaje mieć nadzieję, że Nikon wypuści tańszą wersję D4, z nową 16MP matrycą, bo to body to dla mnie zdecydowanie overkill.

Zachęcami do przeczytania całego wpisu, również tego o dyfrakcji światła.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.