Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nikon D800 czy D800e? →

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Michael Reichmann:

[D800e] Simple. If you want the utmost resolution possible from the camera’s 36.3 Megapixel sensor then the D800e is the way to go.

[D800] The answer is again simple. You shoot subjects such as architecture, fashion, weddings, portraits and the like where man-made patterns are found. You may shoot JPG more than raw, and you don’t have the time or inclination to do post processing of raw files and use moiré reduction tools when needed.

Nie takie proste.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Z tego co pamiętam to Ty masz high-endowe szkła. Bierz wersje „E”. Najwyższa możliwa rozdzielczość to chyba priorytet kupjąc body z 36mpix?

 • Prędzej zdecydowałbym się na D4. :-) Szczerze mówiąc to D700 w zupełności mi obecnie wystarcza tym bardziej, że ma nabite mniej niż 10K zdjęć.

 • Buzuk

  Pytanie jeszcze komu i gdzie przyda się rozdzielczość D800 ;-)
  „…you don’t have the time or inclination to do post processing of raw files and use moiré reduction tools when needed.” z tym też bym był ostrożny. Kelby mówił, że mora, którą daje D800e wcale nie jest taka prosta do usunięcia. Bywa ponoć nieusuwalna.
  Tak w ogóle nie rozumiem tego szału na D800. D700 mi wystarcza i jeśli miałbym kupować jakieś nowe body to bym brał Fuji X-1Pro z „pięćdziesiątką” :)

 • Rly? Jak będziesz sprzedawał daj znać…;)

 • Łukasz Berliński

  Mi osobiście d700 również starcza. Choć powiem że czasami przydałoby się więcej MPix.
  Do ślubów i ogólnie reportażu nie, ale gdybym żył z fotografii reklamowej i modowej brałbym d800 od razu. Taki aparat jest juz konkurencją dla hasseli i innych średnich formatów. Przy tym jest dużo tańszy, bardziej mobilny i ma teleobiektywy. Zawodowcy ktorzy pracują na codzień z takimi i większymi fotami nie będą marudzić na rozmiar pliku czy brak mocy do obsługi tych materiałów.

 • Z sampli wynika, że ostrość nie jest dużo większa, da się nieco podciągnąć wyostrzanie i masz obraz nie do odróżnienia, a ryzyko mory z którą będziesz walczył nie jest w ogóle warte tych minimalnych różnić.

 • Pewnie dla większości to może nie jest problem, ale są ludzie dla których dopłata 14 tys PLN z D800 do D4 robi delikatną różnicę :)
  D800 ten sam tak samo dobry autofocus do D4, mniej klatek na sekundę, za to większą rozdzielczość. Zależy kto co potrzebuje.

  D800 ma porównywalną ilość szczegółów i szumów jak Pentax 645 kosztujący ponad 40 tys PLN. 

  Widziałem zdjęcia z porównań Canona 22Mpix i Nikona 33,6 Mpix i niestety padł kolejny mit o tym, że obiektywy nie są w stanie zarejestrować tej większej rozdzielczości.
  W razie W mogę je wrzucić i dać linka.

 • Mi by też D700 wystarczał jakby rejestrował video w FullHD :)
  Tylko niech nikt nie mówi: oj tam oj tam, do video w full HD jest iPhone 4s :D

 • Łukasz Berliński

  No tak, w sumie o tym zapomnialem. Też ważna kwestia.

 • Buzuk

  Jeśli ktoś dodatkowo ma w ofercie kręcenie filmów to owszem. Zresztą IMHO te 36Mpix jest robione bardziej na potrzeby filmowe niż zdjęciowe.

 • Buzuk

  Nie jest żadną konkurencją bo średni czy duży format to nie tylko rozdzielczość. To raczej, a może nawet przede wszystkim, tonalność, plastyka itp. Tego nie uzyska się małym obrazkiem. IMHO D800 od D700 różni się właśnie rozdzielczością (aczkolwiek nie wiem czy ma to przełożenie na rejestrację detali) i możliwością kręcenia „pornolków”. Plastyka i tonalność zostały na tym samym poziomie co w starszym modelu.