Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Top 5 aplikacji na OS X w 2011 roku

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

W 2011 roku, wraz z Lionem, pojawił się Mac App Store. Niewątpliwie ułatwił mi wydawanie pieniędzy, ale parę rzeczy kupiłem bezpośrednio od producentów danego softu. Zapraszam do przejrzenia mojej listy pięciu ulubionych aplikacji, do których dołącza jeszcze peleton innych, świetnych pozycji.

iA Writer

Służy mi przede wszystkim do pisania prawie wszystkich tekstów do iMaga oraz na blogi. Format .txt zapewnia kompatybilność w przyszłości (niezależnie jaki soft czy OS będę używał), a wsparcie dla Markdown ułatwia pisanie. Obowiązkowa pozycja dla piszących.

Scrivener

To kombajn, z którego korzystam, gdy potrzebuję stworzyć jakąś strukturę, a iA Writerem ciężko to ogarnąć. Istnieje wersja dla Mac, Windows oraz obecnie trwają prace nad iOSem, który ma się pojawić w przyszłym roku.

Wunderlist

Moja najulubieńsza aplikacja do GTD, która wspiera nie tylko Mac OS, ale również iOS w osobnych wersjach na iPada i iPhone’a. Prosta w użyciu i konfiguracji, zapewnie wszystkie niezbędne elementy do podstawowej pracy oraz umożliwia współdzielenie „zeszytów” pomiędzy większymi grupami osób. Ma jedną wadę: trzeba ją ręcznie synchronizować — kompletnie nie rozumiem dlaczego nie jest to robione z automatu.

CloudApp

Prostszej aplikacji do współdzielenie się screenshotami czy też innymi plikami chyba nie ma. App żyje sobie w naszym górnym pasku i wystarczy na jego ikonę upuścić jakikolwiek plik, aby po paru sekundach (lub dłużej, zależnie od jego rozmiaru) znalazł się w chmurze ze skróconym linkiem. Darmowa wersja ograniczona jest do 10 uploadów dziennie oraz maksymalnego rozmiaru pliku 25MB — w zupełności to powinno większości wystarczyć. Do ambitniejszych rzeczy jest …

Dropbox

Pomimo, że pożegnałem się z Dropboxem, nadal korzystam z niego do krótkoterminowego trzymania plików, w szczególności takimi, którymi chcę się podzielić z kimś. Opcja współdzielenia folderów również pomaga współpracować z innymi użytkownikami. Podstawowa pojemność 2GB powinna wystarczyć większości. Konto można dodatkowo rozszerzyć o darmowe GB za pomocą paru sztuczek.

A jakie Wy macie ulubione aplikacje?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: Top 5 aplikacji na OS X w 2011 roku | Makowe ABC()

 • Anonim

  Oprócz wymienionych, używam Reedera, nvALT – super do notatek synchronizowanych z telefonem przez Dropboxa, Daisy Disk, Tweetdeck, Onyx, nowy Growl. Jesli chodzi o zrzuty ekranu znacznie praktyczniejszy od Clouda jest GrabBox (http://grabbox.devsoft.no/), który zrzuty ekranu zapisuje w Dropboxie, dzięki czemu wszystko jest w jednym miejscu.

 • A D

  Minus.com – alternatywa dla Dropbox i CloudApp

  10GB na start + upload plików do wielkości 2GB i nieograniczony transfer!
  Dostępne na OS X, Windows, Ubuntu, iOS (iPhone), Android, a wkrótce na WP7, wtyczka do Chrome i Firefox.

  Zapraszam do założenia konta z mego linku:

  You’re invited to join Minus!

  Osoba polecana i polecająca z tego linku dostaje +1GB (łącznie można uzbierać do 50GB!)!

 • Anonim

  Ale z tego co widzę, żeby wrzucić pliki z komputera trzeba je przeciągać na okno programu. Nie jest to tak wygodne rozwiązanie jak w Dropboxie :) Zresztą w tym ostatnim za darmo można mieć około 20 GB, to i tak wystarczy spokojnie.

 • Eeetam, dropbox i cloudapp są stare, jakoś słabo je widzę w top 2011. Ale cóż, pewnie i w 2012 się też załapią. 

 • Pingback: Przestaw układ klawiatury w iOS na QWERTY zamiast QWERTZ | Makowe ABC()

 • Pingback: Wunderkit — beta ruszyła | Makowe ABC()

 • Ja szukam aplikacji, która automatycznie kamerą, nagrywałaby każdą próbę logowania do mojego komputera,. Czy ktoś może słuszał o czymś takim?

 • Pingback: Mac App Store i chmury są przyszłością | Makowe ABC()