Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowa moda na wskaźniki nieprzeczytanych powiadomień w iOS

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Od jakiegoś czasu, developerzy niektórych aplikacji, zamiast pokazywać rzeczywistą ilość nowych powiadomień / wiadomości / newsów / czegokolwiek, wyświetlają po prostu liczbę „1”. Nie wiem czy to jakaś nowa moda czy lenistwo, ale doprowadza mnie to do szału. Wbudowane app do Maila czy SMSów działają prawidłowo. Google+ oraz Twitter nie. Nieważne ile pojawi się powiadomień, licznik będzie uparcie wskazywał „1”.

Z początku myślałem, że to jakieś ograniczenie w iOS od wersji 4.x, bo mniej więcej wtedy zaczęły się pierwsze problemy. To jednak nie to. Tweetbot mi regularnie raportuje prawidłowe wartości. Co ciekawe, nawet jeśli Google+ czy Twitter pokazują „jedynkę” przy ikonie, to w panelu powiadomień pokazane są wszystkie prawidłowo.

Nic już z tego nie rozumiem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Anonim

  Też tego nie cierpię. Najgorsze, że nie zawsze te „1” znikają, nawet po otwarciu i odczytaniu ‚nowych’ informacji w aplikacjach. Apple powinno bardziej przycisnąć deweloperów, gdyż brakuje porządku.

 • No to może ja spróbuję powiedzieć dlaczego tak to jest. Żeby pokazać badge na ikonce (a aplikacja nie jest uruchomiona) trzeba użyć Push Notification. Wtedy serwer (np.: Twittera) przesyła informację o powiadomieniu i/lub numerze jaki ma się pojawić na ikonce. Niestety Apple nie pozwala na wysłanie informacji dodaj 1 do wartości ikonki – trzeba wysyłać dokładną liczbę powiadomień.

  Większość developerów idzie na łatwiznę (np.: Twitter) i jeśli dostałeś powiadomienie to nie sprawdzają ile ich masz w sumie, tylko wysyłają, że obecnie przyszło jedno i stąd wszędobylskie jedynki na ikonkach. Ot cała filozofia ;)

 • Czyli lenistwo. Żenada. Dzięki za wyjaśnienia.

 • Dokładnie jest tak jak pisze Janusz, po stronie developera jest odpowiedzialność za obliczenie ile powiadomień jest po stronie serwera i wysłanie tej informacji pushem.

 • Jeszcze jedna rzecz – takie zachowanie (appla) jest jak najbardziej prawidłowe – wynika to stąd że obliczanie +1 na telefonie było by bezsensu. Chodzi o to że do danej aplikacji możemy mieś dostęp z innych urządzeń (web, inny telefon, inna aplikacja etc.) i wysyłanie +1 -1 było by bezsensu – to główna aplikacja zajmuje się informowaniem o autualnej liczbie nie przeczytanych wiadomości.

  Perfekcyjnie działa np. Gmail przez Exchange – który nie tylko wysyła powiadomienia o nowych mailach – ale też „czyści” – jeśli przeczytamy daną wiadomość np. na komputerze. 

 • Dokladnie to chcialem napisac… sposób w jaki to działa jest bardzo dobry, tylko programisci z niego nie korzystają tak jak powinni…