Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Montaż DMG za pomocą Terminala

· Wojtek Pietrusiewicz · 11 komentarzy

Dawno nie pisałem o plikach DMG — są to obrazy dysków i odpowiedniki Windowsowych plików ISO. Po ich zamontowaniu pojawiają się obok naszych dysków twardych zainstalowanych w komputerze. Pisałem o nich szerzej w 2008 roku. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy zamontować DMG z linii poleceń to nie ma nic prostszego … no może poza dwuklikiem na sam plik poprzez GUI.

Przepis na montaż DMG

 1. Najpierw należy otworzyć Terminal.app.
 2. Następnie wpisujemy: hdiutil attach ścieżka_do_naszego_pliku.dmg (np. ~/Documents/Stuff.dmg).
 3. Pojawi się informacja gdzie dokładnie został zamontowany obraz. Na powyższym screenie jest to /dev/disk4.
 4. Voilá!

Demontaż DMG

 1. W Terminalu wpisujemy: hdiutil detach /dev/disk* (gdzie * w tym przypadku to /dev/disk4).
 2. To wszystko!

Listę aktualnie zamontowanych dysków/obrazów możecie uzyskać za pomocą komendy diskutil info.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: Montaż DMG za pomocą Terminala | Makowe ABC()

 • Może zamiast Montaż w tytule bardziej intuicyjne było by Montowanie. Mnie to zmyliło. Montaż kojarzy się (przynajmniej mi) z montażem kawałków audio czy montażem filmów. 

 • Po co sobie wszystko komplikować? To takie nie Apple’owe….

 • Nie rozumiem, po co takie coś?

 • Czasami trzeba coś zdalnie zrobić bez Screen Sharing czy VNC.

 • Czasami trzeba coś zdalnie zrobić bez Screen Sharing czy VNC.

 • Ja bym ten artykuł poszerzył o tutek, jak za pomocą komend Terminala STWORZYĆ obraz DMG, np. jak opisane jest to tu (ale rzecz jasna nie po naszemu ;)): http://stackoverflow.com/questions/96882/how-do-i-create-a-nice-looking-dmg-for-mac-os-x-using-command-line-tools

 • Rozumiem. Na pewno jest ktoś komu się to przyda, jednak osobiście użyje tego najwyżej z ciekawości :~)

 • W sumie …

 • Mikołaj Osowski

  Wszystkie terminalowe polecenia są bardzo przydatne. Sam napisałem apke do przerabiania aplikacji Liona do obrazu na DVD lub USB/HDD w Applescript wykorzystując typowe polecenia bashowe. AppleScript jest bardzo ograniczone ale z automatu powstaje proste GUI, nawet wprowadzanie hasla usera można łatwo zrobić. Apka ma m.in robienie i konwertowanie obrazu dmg do iso.

  Marcinie Herba oraz Pawle Juzefiaku, jeżeli wszyscy będą szli tym tokiem rozumowania to zaraz wszyscy userzy będą całkowicie odmóżdżeni i totalnie zależni od osób/firm trzecich. Jak mi się marzy aby więcej userów kompów wyakzało większą inicjatywę, a nie oczekiwali wszystkiego zrobionego jak dla idiotów.

  Każdemu polecę applowskie manuale albo wpisanie w terminalu przed właściwym poleceniem słowa „man”, np „man hdiutil” co spowoduje wyświetlenie manuala do danej komendy.

  Bash/shell w podstawach rządzi :)
  Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt :)

 • Ja ostatnio w AppleScript’cie próbuję napisać apkę, w której poza innymi czynnościami, kompresuje pliki i katalogi. Znalazłem dwa programy zip i ditto. Problem w tym, że żaden nie kompresuje tak plików jak to się dzieje z poziomu findera. Tzn. zaznaczam x plików i katalogów, kompresuje je i mam w zip’ie foldery i pliki. Ważne są te foldery, ponieważ w zip’ie owszem da się to zrobić, ale jest tworzona cała hierarchia katalogów począwszy od „/”, czego nie chcę. Za to ditto nie kompresuje wielu plików :/. Może ktoś wie, jak to zrobić z bash’a ??