Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Raven — alternatywna i społecznościowa przeglądarka

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Macuserzy wkrótce otrzymają kolejną przeglądarkę do dyspozycji. Raven, obecnie w wersji beta, ma kilka ciekawych rozwiązań, które mogą mu przysporzyć sporej ilości zwolenników. Obecna wersja beta jednak nie powala na kolana …

Jest szybko, ale nie ma jeszcze wsparcia dla 1Password. Jest ładnie, ale może być lepiej. Design boczny ikon trochę zniechęca, chociaż są czytelne. Motywem przewodnim są świetnie przemyślane Web Apps, które generują z lewej strony kolejne ikony. To nic innego jak całkiem sprytna integracja poszczególnych stron serwisów społecznościowych, stron internetowych i całych ekosystemów. Dla przykładu, dodając Daring Fireball otrzymujemy1 ikony, które przenoszą nas na: stronę WWW Grubera, jego podcastu 5by5, Twittera i jeszcze do archiwum wpisów. Potencjalnie więc, tworząc Web App dla iMagazine, mógłbym stworzyć linki do: WWW, podcastu Nadgryzieni, Facebooka, Twittera, kategorii Magazyn na stronie i tak dalej.

Pomysł jest całkiem dobry, jednak na dzień dzisiejszy najbardziej cierpi wykonanie. Ikony są niezdarne, pomimo, że całość przypomina oryginalny design Tweetie. Zupełnie nie podoba mi się rozwiązanie zakładek na dole. Nie można też się pomiędzy nimi przełączać klawiaturą. Nie działa również skrót ⌃⌘F, aby powiększyć aplikację na pełny ekran. Tak wiem — to beta … ale to podstawowa funkcjonalność. Raven pracuje na webkit, więc najważniejszy problem został rozwiązany już na starcie. Pytanie czy poradzą sobie z resztą?

 1. Po rozwinięciu ikony w lewym pasku.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jeszcze można wspomnieć o tym, że podzielono zakładki na ulubione i właśnie zakładki. Te pierwsze dostępne pod gwiazdką są częściej używane. Wygląd jak i przeglądanie historii jest identyczne jak w Sparrow i Reederze. Raven obsługiwać ma sugestie. Tak aby przeglądając daną stronę mieć dostęp do stron o podobnej tematyce.
  Na koniec wsparcie dla procesorów A5 – czyżby także obsługa iPada?
    

 • Lepsza niż Chrome ?

 • Raczej nie. Inna przede wszystkim.

 • Dokładnie, „inna” i to mi się najbardziej podoba.
  Używam Safari i pewnie używać będę, ale jest to całkiem nowe spojrzenie na przeglądarki internetowe, i jeśli dobrze to rozwiną to mogą w światku makowych przeglądarek nieźle namieszać.
  Zakładki mogły by też być z boku jako ikony ale problem by się pojawiał przy kilku kartach tej samej strony lub kart bez ikon, hymm… Coś na pewno da się zrobić.
  Podoba mi się i trzymam kciuki :)

  Na iPada? Na pewno w innej formie, bo tak zagospodarowany bok ekranu świetnie się nadaje na monitory 16:9/10.