Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Tajemnice Thunderbolta i Liona

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Niestety nadal nie mam u siebie zainstalowanego Liona, głównie z powodu zbyt dużego zachodu przy jego instalacji — nie mogę sobie pozwolić na pozostanie bez funkcjonujących aplikacji, które używam na co dzień. Na szczęście Norbi ma taką możliwość

Lista kompatybilnych programów dla OS X Lion

Australijski RoaringApps stworzył dla Macuserów listę kompatybilnych aplikacji z najnowszym systemem Apple. Niestety są problemy między innymi z 1Password, Adobe CS5, Delicious Library, Dropbox i innymi, z których korzystam codziennie.

Thunderbolt

Pisałem już o Thunderbolt, ale okazuje się, że jednak kilka istotnych faktów pominąłem.

  • Transfer danych na jednym kanal dochodzi do 10 Gbps w obie strony … jednak zapomniałem zupełnie o fakcie, że są dwa kanały, czyli de facto do dyspozycji jest 20 Gbps w full duplexie. Ta dwukanałowa specyfikacja dzisiaj dotyczy oficjalnie tylko Apple — Intel w specyfikacji wspomina tylko o jednym kanale.
  • Dzięki dwóm kanałom będzie możliwość podłączenie monitora w środku łańcuszka bez obniżania transferu na przykład podłączonej macierzy dyskowej.
  • Thunderbolt wspiera Target Disk Mode, który umożliwia połączenie dwóch Maków kablem i zbootowania jednego z dysku drugiego.
  • Andy Ihnatko donosi, że Thunderbolt obecnie nie wspiera bootowania z dysku podłączonego po Thunderbolt. Mam nadzieję, że pojawi się to w późniejszym czasie. Umożliwiłoby zainstalowanie systemu na dysku zewnętrznym, tak jak obecnie można to robić za pomocą chociażby USB czy FireWire, ale bez spowolnień spowodowanych ograniczonym transferem danych.
  • Nie można wykorzystać kabla DisplayPort do podłączenia urządzenia Thunderbolt, pomimo że wtyczki są takie same.
  • Przed prezentacją Thunderbolt, słyszałem sporo narzekań, że ta nowa technologia nie zapewnia zasilania. Wspominałem już, że dostarcza 10W — więcej niż 7W poprzez FireWire czy 2.5W w USB 2.0 oraz 4.5W w USB 3.0. Co ciekawe, porty USB 2.0 w Makach dostarczają 5.5W i dlatego mogą ładować iPada, podczas gdy typowe PC-ty już niekoniecznie.
  • Thunderbolt będzie wspierał wszelkie huby i tym podobne urządzenia i jeśli prawidłowo zrozumiałem to tym samym nie musimy mieć łańcuszka urządzeń, jeśli wyposażymy się w odpowiedni hub czy monitor (z większą ilością portów).

Lion

  • Nazwa FileVault znana jest osobom, które zdecydowały się na zaszyfrowanie danych w swoim domowym katalogu. FileVault pojawiający się w Lionie to jednak nowa technologia o tej samej nazwie. Przede wszystkim umożliwia szyfrowanie danych na całym dysku oraz opcjonalnie na zewnętrznych dyskach podłączanych np. po USB. Nie jest jeszcze jasne czy będzie możliwość zdalnego wyczyszczenia dysku, ale byłoby to wysoce pożądane np. w przypadku kradzieży komputera. Zresztą pojawiły się informacje o kodzie sugerującycm nową funkcjonalność nazwaną Find my Mac, w Lionie …
  • Nadal są wątpliwości co do tego jak będzie aktywowana cześć serwerowa Liona, która jest częścią systemu. Ponoć będzie trzeba zdecydować się podczas instalacji czy chcemy zainstalować elementy Server czy nie. Później pozostanie już tylko reinstalacja OS. Nie jest również wykluczone, że odblokowanie Server będzie polegało na jego wykupieniu w Mac App Store.

Sponsorem Makowego ABC w tym tygodniu jest sklep internetowy BluDot.pl, w którym znajdziecie całą masę najprzeróżniejszych gadżetów do iUrządzeń, łącznie z kubkami, pokrowcami, dyskami i nawet kamerami video.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.