Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Spider’s Web – reklamacji nie uwzględnia się

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Dzisiaj1 premierę miała nowa witryna skupiająca wokół siebie czterech bloggerów z doświadczeniem prasowym — chodzi naturalnie o Spider’s Web. Nie … nie o PrzemekSpider.com. Spider’s Web! Idea jest zacna, pomysł mi się podoba, ale jako że treść też się liczy to dopiero czas pokaże czy i jak ziści się business plan przedsięwzięcia.

Założenia tego zbioru blogów wydają się interesujące, ale ocena ich treści leży w geście indywidualnych osób — nie mi oceniać co się komuś podoba czy nie. Jednak chciałbym zboczyć z toru tego co jest i niewątpliwie zostanie poddane ocenie czytelników i skupić się na tym czego nie ma …

Spider’s Web czy też Przemek Spider — kojarzy mi się to z jedną osobą, imiennikiem adresu, Pająkiem w Sieci. Pierwszą moją reakcją było zdziwienie, że wszyscy Panowie zgodzili się z nazwą — marka wyrobiona przez dłuższy okres mi osobiście będzie kojarzyła się tylko z jednym z redaktorów. Generalnie startup z przekierowaniem na nową domenę nie jest trudny do wyegzekwowania. Podobnie sprawa ma się z RSSami — można było wszystkie połączyć w jeden nowy, który jednak nie wymagałby ponownego dodawania do czytnika. Widzę po sobie ile osób jeszcze wchodzi do mnie przez stary adres z Bloggera — redirectów jest naprawdę sporo. Podsumowując — nazwa mi nie leży, etycznie oraz ideowo.

Po drugie de gustibus non est disputandum, jednak powstrzymać się nie mogę — kolorystycznie jest źle. Nie dość, że nie przepadam za burakami2 to tym bardziej za sraczkowatą pozostałością Yorka sąsiadki. Białe tło jest obecnie modne i ten element akurat nie kole w oczy, jednak do stosu dorzucę jeszcze dwa składniki — logo oraz typografię. Ten pierwszy interesująco wygląda w pasku adresu jako favicon, prawdopodobnie dlatego, że żółtopodobny kolor nie jest widoczny, ale w dużym formacie jest już znacznie gorzej. Typografia natomiast po prostu mi nie odpowiada jako całość — od odstępu pomiędzy liniami do czcionek.

Czytałem w komentarzach, że jest grono osób, które uważa stronę za zbyt zaśmieconą. Owszem dużo się na niej dzieje, ale to w moim przypadku leży na szarym końcu rzeczy do ewentualnej rewizji. Kolory i nazwa zdecydowanie wskoczyły na pierwsze miejsce …

Spodziewałem się jakiegoś nowego gracza, a mam wrażenie że otrzymaliśmy to samo w nowej, brzydszej szacie graficznej, tyle że w większym gronie. Rozumiem, że dzień czy dwa po starcie trudno zmieniać nazwę, jednak już sam slogan zapowiada witrynę:

W siecie Pająka (…)

To zupełnie jakbyśmy wspólnie z Mój Mac, iPod.info.pl i Macabrą stworzyli … MakoweABC w wersji czteroosobowej.

Pozostaje mi już tylko mieć nadzieję, że treść nadrobi moje pierwsze wrażenie i życzę Panom powodzenia w nowym przedsięwzięciu — pomysł wydaje się być bardzo dobry i wierzę, że treść też dopisze zainteresowanym.

PS. Zdaję sobie sprawę, że wpis jest krytykujący, jednak tradycynie staram się stawiać na konstruktywną jej odmianę — ma dodać otuchy, a nie rozzłościć. Reklamacji nie uwzględnia się. :-)

PPS. Nie leżą mi zupełnie komentarze — defaultowo powinny pojawiać się najstarsze lub najnowsze (ze wskazaniem na to drugie), a nie najpopularniejsze.

Link: Spider’s Web

 1. Właściwie to już wczoraj, ale nie czepiajmy się szczegółów. :-)
 2. Poza barszczem naturalnie!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Krzysztof Górny

  Niestety u mnie rowniez jest wiecej zlego niz dobrego do powiedzenia. Jak o Tobie, mi wydaje sie ze nowy layout jest komletnie nie trafiony, powiem wiecej, kojarzy mi sie z pewnym portalem plotkarskim na temat gwiazd i celebrytow, nie podoba mi sie rowniez ten caly buzz i to ze w sloganach reklamowych w postaci wywiadow na innych blogach pisze sie o czyms nowych, dajacym nowa jakosc, ale ja nie widze tej nowej jakosci. Czuje ze beda to tylko polaczone blogi tak zeby mozna bylo subskrybowac jeden kanal rss a nie 4 i nic wiecej sie nie zmieni. Z calym szacunkiem dla Przemka ktorego lubie i cenie za to co robi, ale ja narazie jestem na nie i czekam na rozwoj sytuacji.

 • Przemek po prostu opuszcza strefę blogową. Wchodzi w coś na wzór portalu. Czy jest to krok do przodu zobaczymy. Ciekaw jestem czy te szerokie wody „Pro” sprawią, że zniknie podlinkowywanie stron z zaprzyjaźnionymi stronami oraz sam blogroll z odnośnikami do innych blogów. Jeśli tak, to już tęsknię za starą siecią Pająka.

  O wyglądzie się nie wypowiem bo każdy widzi jak jest ;-)

 • Krzysztof Górny

  Ale jak opuszcza strefe blogowa? :) nie mozna nazwac portalem czegos co bedzie polaczeniem sil z 3 innymi blogerami i pisaniem postow jak na blogu. Poza tym chyba niektorzy zle rozumieja definicje slowa portal :).

 • No faktycznie, może na wyrost to powiedziałem. Sam Przemek mówi o platformie profesjonalnych blogów. Więc cofam to stwierdzenie. Jednak to PRO biegnie mi w kierunku portalu, nie wiem czemu ;-) A zapytam jak są tu spece, to czy są jakieś blogi nie PRO? Lub czy można nazywać jakiś blog PRO? Mi się zawsze kojarzyło, że prowadzenie bloga nadaje mu zawsze swój wyjątkowy, nawet profesjonalny klimat. No nie wiem, czuję się taki nie profesjonalny ;-) Ale jak mówi Pan Krzysztof, ja często mylę pojęcia. Dziękuję ;-)

 • Definicja Pro od Amateur rozróżnia czy się na czymś zarabia czy nie. Teoretycznie po zainkasowaniu 1 centa jest się już pro … :-) Ale w praktyce to różnie bywa … Powiem szczerze, że na dużych portalach i serwisach wypisuje się dzisiaj takie bzdury, że wolę poświęcić czas na czytanie blogów.