Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jaki RAM do naszego Mac?

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Jeśli nie wiesz jakiego typu RAM wymaga Twój Mac to jest prosty sposób na sprawdzenie co obecnie siedzi nam pod maską. Wystarczy kliknąć w logo jabłuszka w górnym lewym rogu ekranu, wybrać z listy Ten Mac, a następnie w okienku wybrać Więcej informacji (1).

Ta czynność otworzy program o nazwie Profil Systemu (System Profiler). Za jego pomocą możemy sprawdzić wiele informacji o naszym komputerze klikając na poszczególne wiersze w lewej kolumnie. Jedną z nich jest pozycja Pamięć/Memory, w której możemy podejrzeć informacje o obecnie zainstalowanych kościach.

Dla przykładu:

Mój iMac ma cztery sloty na RAM, z których dwa są zajęte przez 2GB kości DDR3 SO-DIMM taktowane częstotliwością 1066MHz (inaczej zwana PC3-8500). SO-DIMM to nazwa stosowana dla pamięci przeznaczonych dla notebooków, ale bodajże poza Mac Pro wszystkie obecne modele Maków korzystają z takiego typu (MB, MBP, iMac i Mac mini). Istotna jest też częstotliwość taktowania kości — nie może być wolniejsza od, w tym wypadku, 1066MHz. Starsze komputery mogą wymagać innych — przykładowo wolniejszych DDR2 SO-DIMM 667MHz (PC2-5300) dla MBP early 2008. Przypominam również o konieczności obsadzania slotów parami takich samych kości. Na powyższym screenie widać DIMM0 z parami BANK 0 i BANK 1 oraz DIMM1 z podobnym kompletem.

Zalecane są raczej markowe kości RAM, np. Corsair, CSX, Geil, GoodRAM i inne. Z jakiegoś powodu niezalecane są Kingstony i no-name, chociaż z tymi przedostatnimi w PC-tach nigdy nie miałem problemów.

Uaktualnienie

Oto screenshot obsadzenia banków pamięci z mojego MacBook Pro early 2008:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Korzystam w swoim MacBooku white (early 2008) z Kingstone’ów (4GB, 2×2) i bardzo sobie ich chwalę. Przy kupnie kości pamięci sugerowałem się bardzo dobrymi doświadczeniami kiedy to korzystałem z nich w moich 2 pecetach, które stoją w domu.

 • @Łukasz:

  Dlatego też napisałem, że nie wiem dlaczego takie plotki krążą, ale nie spotkałem jeszcze nikogo w iSpot który takie poleciłby, a na forach internetowych również czytałem o uważaniu na tą markę tak popularną w Polsce. iSpot-owcy wręcz mówią o nie kupowaniu Kingstona. Inna z kolei polecają. Sam miałem od wielu lat Kingstony i nigdy nie spotkałem się z problemami.

 • W swoim MacBooku Pro 13 używam GoodRAMów, we wcześniejszym MacBooku unibody Alu używałem CSX – jedne i drugie bez problemów.

 • walkow

  Rychło w czas ten post… :)
  Własnie włożyłem drugiego 2gigowego Kingstona do MBP. Mam nadzieję, że to co pisałeś o kościach Kingstona to mit.

 • martig

  A jaj mam A-Data 1066MHz i smigaja z MB i iMac

 • @walkow: daj znać jakby coś było nie-halo. :-) Wątpię osobiście … w końcu produkcja RAMów to nie fizyka nuklearna.

 • Dzisiaj zamontowałem GoodRam 2x 2GB CAS Latency 7 DDR3 SO-DIMM :D i jak na razie działają bez zarzutu… Chociaż z drugiej strony jeszcze nie obciążałem kompa.

 • Pest7

  Witam ,jeżeli macie problem z pamięcią dobraniem lub kupnem ..,polecam super sklep z RAM ,mogę ich polecić z czystym sumieniem, najważniejsze że są to pamięci dedykowane a nie no name ,..http://www.isotec.pl/

 • tiss

  Witam, czy te oto goodramy http://techplanet.pl/index.php?gk=0&k=287&id=51235&v=zo&ord=nazwa&f=more&filtr=szukaj razy dwa (8GB) będą pasowały do mojego MacBook Pro 15 Intel Core i5 (Mid 2010) ??

 • Raczej tak, ale one są 1333MHz. MBP obsługuje 1066 więc de facto przepłacasz.

 • Anonim

  Witam wszystkich,
  Proponuj wszystkim, i do każdego kompa, kości pamięci firmy Wilk http://www.wilk.com.pl.
  Mało kto wie, że ta nasza, polska firma, jest praktycznie jedynym producentem pamięci w Europie !!!
  Mają wszystkie rodzaje pamięci, od popularnych, przez profesjonalne, do dedykowanych.
  Kapitalny serwis, natychmiastowa dostawa, i normalne ceny.
  Właśnie zainstalowałem w swoim Macu 27 4 kości po 4GB, i śmigają aż miło.

 • Pingback: Poradnik: Ile RAMu i jaki SSD wybrać dla naszego Macintosha? | Makowe ABC()