Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jaki RAM do naszego Mac?

· Wojtek Pietrusiewicz · 12 komentarzy

Jeśli nie wiesz jakiego typu RAM wymaga Twój Mac to jest prosty sposób na sprawdzenie co obecnie siedzi nam pod maską. Wystarczy kliknąć w logo jabłuszka w górnym lewym rogu ekranu, wybrać z listy Ten Mac, a następnie w okienku wybrać Więcej informacji (1).

Ta czynność otworzy program o nazwie Profil Systemu (System Profiler). Za jego pomocą możemy sprawdzić wiele informacji o naszym komputerze klikając na poszczególne wiersze w lewej kolumnie. Jedną z nich jest pozycja Pamięć/Memory, w której możemy podejrzeć informacje o obecnie zainstalowanych kościach.

Dla przykładu:

Mój iMac ma cztery sloty na RAM, z których dwa są zajęte przez 2GB kości DDR3 SO-DIMM taktowane częstotliwością 1066MHz (inaczej zwana PC3-8500). SO-DIMM to nazwa stosowana dla pamięci przeznaczonych dla notebooków, ale bodajże poza Mac Pro wszystkie obecne modele Maków korzystają z takiego typu (MB, MBP, iMac i Mac mini). Istotna jest też częstotliwość taktowania kości — nie może być wolniejsza od, w tym wypadku, 1066MHz. Starsze komputery mogą wymagać innych — przykładowo wolniejszych DDR2 SO-DIMM 667MHz (PC2-5300) dla MBP early 2008. Przypominam również o konieczności obsadzania slotów parami takich samych kości. Na powyższym screenie widać DIMM0 z parami BANK 0 i BANK 1 oraz DIMM1 z podobnym kompletem.

Zalecane są raczej markowe kości RAM, np. Corsair, CSX, Geil, GoodRAM i inne. Z jakiegoś powodu niezalecane są Kingstony i no-name, chociaż z tymi przedostatnimi w PC-tach nigdy nie miałem problemów.

Uaktualnienie

Oto screenshot obsadzenia banków pamięci z mojego MacBook Pro early 2008:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.