Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

9. urodziny OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Dzisiaj są 9. urodziny Mac OS X, którego premiera przypada na 24. marca, 2001. To w tym dniu Apple pogrzebało OS 9. Od tego czasu pojawiło się 7 lub 8 głównych wersji OS X, zależnie czy traktujemy przepisanie 10.4.4 na Intela jako major revision.

Lista nazw wersji OS X wraz z datą premier:

 • 10.0 Cheetah — 24. marzec, 2001
 • 10.1 Puma — 25. września, 2001
 • 10.2 Jaguar — 24. sierpnia, 2002
 • 10.3 Panther — 24. października, 2003
 • 10.4 Tiger — 29. kwietnia, 2005
 • 10.4 Tiger (Intel) — 10. stycznia, 2006
 • 10.5 Leopard — 26. października, 2007
 • 10.6 Snow Leopard — 28. sierpnia, 2009

Moją przygodę z Makami rozpocząłem od 10.5 Leopard i naturalnie przesiadłem się na 10.6 w dniu jego premiery bez żalu. Jedynie brakuje mi starej funkcjonalności Expose z Leosia — gdzie okna są skalowane zależnie od ich rozmiaru. Prawie dwa lata na OS X i od niedawna na drugim Mac czekam z niecierpliwością co następna wersja pokaże… Przyznam też nieśmiało, że tak bardzo podoba mi się nazwa Snow Leopard, że wolałbym aby jej nie zmieniali. Zresztą dla korzystających z defaultowej tapety ze śnieżnym kotem — jak tu się nie zakochać w nim?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Musze powiedzieć to samo, Snow Leo mi się najbardziej podoba z nazwy (niestety jeszcze nie zakupiłem zakupie w raz MBP) aż żal będzie przesiadać się na jakigoś Lwa czy Ocelota.

 • QDS

  Ja bawiłem się na Pumie, bo o pracy nie było mowy… dalej do normalnych zastosowań używałem MacOS 9, praktycznie dopiero Jaguara można uznać za system użytkowy.
  Pantera była bardzo dobra i stabilna. Tygrys to najlepszy system jeśli chodzi o wielkie zmiany w stosunku do poprzednika i zarazem ogromna stabilność i szybkość (szybszy był niż 10.3 na tej samej maszynie).
  Przy Leopardzie Apple wiele stracił w oczach wielu userów. Było widać niedopracowanie, w stosunku do 10.4. Może Apple same sobie było winne, bo podniosło ogromnie poprzeczkę przy Tigerze?
  Snow Leopard okazał się bardzo udanym systemem, choć zaliczył kilka krytycznych wpadek, jak np. probelmy z udostępnianiem internetu przez AirPort, widać, że odcięcie się od PPC dało dobre rezultaty.

 • bart

  Według mnie Snow Leopard jest krokiem w dobrym kierunku. Wygląda na to że w przyszłych latach możemy spodziewać się jeszcze bardziej dopracowanego systemu. Nie wiem dlaczego mój poprzednik pisze że Leopard stracił wiele w oczach użytkowników. Każdy nowy system (nowa wersja) ma prawo do błędów. To czy jest ich więcej czy mniej to wierzcie mi jest tylko kwestią przypadku. Liczy się tak naprawdę koncepcja i kierunek zmian oraz nowości.