Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – instalacja [update]

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

W dniu dzisiejszym odebrałem płytkę ze Snow Leopard, czyli Mac OS X 10.6, z iSpotu w Galerii Mokotów. Kopii leżało jeszcze sporo, ale kolejka za mną również była imponująca.

Po powrocie rozpocząłem od zrobienia obrazu istniejącej instalacji systemu, aby w razie czego móc szybko powrócić do Leoparda. Popełniłem ten czyn pomimo posiadania backupu z Time Machine na Time Capsule, gdyż ten sposób zapewnia szybki powrót do systemu identycznego jak przed instalacją i tym samym wszystkim polecam zrobienie tego samego – w razie jakichkolwiek problemów można błyskawicznie odtworzyć system z obrazu.

Mac OS X Snow Leopard 01Jako, że komputer mam nieobecny przy okazji postanowiłem przetestować aplikację WordPress dla iPhone. Postaram się finalnie na komputerze dodać już tylko screenshoty i opublikować wpis.

Mac OS X Snow Leopard 02Instalację Snow Leopard zacząłem od włożenia płyty do komputera. Po zamontowaniu jej pojawiło się okienko z zachęcającą ikonką Install Mac OS X Snow Leopard. Instalator zaraz po rozpoczęciu procesu aktualizacji istniejącego systemu zapowiedział ze pozostało 45 minut do końca. Jednak już po dwóch minutach czas ten wydłużył się do 61 minut.

Mac OS X Snow Leopard 03Mniej więcej w połowie procesu komputer sam się zrestartował i bez mojej ingerencji zaczął kontynuować instalację. Na ten moment pozostały jeszcze dwie minuty do końca i zaczynam obawiać się czy wszystkie programy bedą mi prawidłowo działały po zakończeniu.

Komputer zrestartował się i myśle że już za moment nastąpi chwila prawdy. Przy okazji dodam, że sama procedura upgrade’u jest banalna i nawet zupełny laik powinień sobie poradzić.

Przed momentem pojawiło się okno logowania po restarcie. Podałem hasło i w chwili obecnej mam czarny ekran wraz z kręcącą się piłeczką plażową.

Zniknęła i pojawił się kursor wraz z muzyczką odtwarzaną z płyty jednak dalej mam czarne tło… które okazało się po prostu screensaverem – po dotknięciu myszki natychmiast pojawiło się okienko do podania hasła do odblokowania ekranu … ech … nie śmiać się!!!

Ciąg dalszy po testach …

Potwierdzenie że to Snow Leopard:

Mac OS 10.6 About

Update:

Dla tych, którzy chcą zrobić czystą instalację Snow Leopard – oto przepis:

  • Po zrobieniu backupu swoich danych (musimy sformatować dysk przed tą operacją) restartujemy komputer z włożoną płytą Snow Leopard lub innego OS X
  • Podczas uruchamiania się komputera trzymamy wciśnięty przycisk „C”
  • Po pojawieniu się installera klikamy Next / Dalej aby pojawił się na górze pasek z napisem Utilities / Narzędzia
  • Z menu wybieramy Disk Utility / Narzędzia Dyskowe
  • Formatujemy dysk za pomocą opcji Erase (Wyczyść?)
  • Restartujemy ponownie komputer z płytą Snow Leopard trzymając „C” i możemy rozpocząć instalację od nowa systemu

Powższe informacje są podane z grubsza – sam nie przeprowadzałem tej operacji i nie ponoszę odpowiedzialności jak coś sknocicie. ;-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.