Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

1Password dla Mac/iPhone

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Niedawno wyposażyłem się na aplikację 1password. Po przeczytaniu kilka bardzo pozytywnych opinii od użytkowników stwierdziłem, że „czemu nie” i po chwili konsternacji podczas pierwszego uruchomienia … zakochałem się w tym programie.

1password przetrzymuje wszystkie nasze loginy i hasła, tożsamości, notki służbowe dla CIA/KGB, numery kart kredytowych i wiele innych cennych danych w swojej bazie danych (ponoć bezpiecznej). Integruje się z większością popularnych przeglądarek WWW, aby automatycznie pytać się o dodanie loginu do nowych stron lub oferuje jego wywołanie za pomocą skrótu klawiszowego oraz dla myszkowców — za pomocą ikonki w pasku Safari czy Firefoxa (tylko z tymi testowałem).

Teraz wystarczy stworzyć (i zapamiętać!) jedno główne hasło, które musimy podać aby wywołać login do danej strony internetowej. Po „otworzeniu kłódki” 1password możemy opóźnić jej automatyczne zamknięcie (np. 0 10 minut od ostatniego wykorzystania programu), aby nie musieć co chwilę podawać hasła do programu. Możliwości konfiguracyjne są imponujące. Program należy właściwie tylko uruchamiać w celu edycji informacji już w nim zawartych lub jeśli chcemy dostać się do danych nie związanych z przeglądarkami internetowymi, np. w dziale przetrzymywania licencji i numerów seryjnych dla innych aplikacji. Moduł tożsamości ułatwia również wypełnianie wymaganych pól podczas rejestracji na różnych witrynach internetowych.

1password może sychronizować się z app na iPhone o tej samej nazwie, który zachowuje się praktycznie tak samo. Z tego powodu też nie będę tworzył osobnego wpisu dla niego.

Jako, że program ma również generator kosmicznych haseł, np.:

gan-bi-wot-ot-e-we-ob-nuz-lags-erm-it-herj-yild-ea1

to z chęcią zacząłem z tego korzystać. Naturalnie wystarczyła jedna próba zalogowania się z innego komputera, aby zrozumieć ich zapamiętanie jest praktycznie niemożliwe. :-) To jest potencjalnie jedyna wada tego wspaniałego programu, którego każdemu Macuserowi polecam!

 1. Nie korzystam z tego hasła nigdzie, więc nawet nie próbujcie. ;-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • lpezda

  Pamiętam doskonale jak po zakupie Maka wszyscy pisali, że jest to aplikacja z serii „must have”. Zastanawiałem się co ona niby ma takiego czego nie mogę osiągnąć przy pomocy systemowego pęku kluczy czy też keepass X (który nie działa OK po transporcie na OSX w przeciwieństwie do świetnego keepass na WIN).

  Dałem mu spróbować, bo w końcu coś w tych opiniach musi być. I faktycznie. Jest to program, bez którego nie wyobrażam sobie obecnie pracy na OSX (wymusił na mnie instalacje programów o podobnej funkcjonalności na inne systemy).

  Używam obecnie może z 10% możliwości programu ale jak dla mnie jest to najlepszy zakup. Również polecam.

 • msoida

  Jak się często używa swoich haseł na innym komputerze to można wykożystać internetową wersję 1password’a (1PasswordAnywhere) – więcej info na blogu twórców programu:

  http://www.switchersblog.com/2009/09/1password-3-feature-spotlight-1passwordanywhere.html

 • @msoida: Dzięki za informacje. Skończyłem czytać Twoje linka i zacząłem odpisywać po angielsku … masakra. Dzisiejszy dzień jest stanowczo za długi.

 • Pingback: 1password dla iPad (2) | Makowe ABC()

 • Pingback: Ikonka + w App Store | Makowe ABC()

 • Mariusz

  Wszystko pięknie ładnie gdy działasz na swoim Mac-u lub zsynchronizowanym z nim IPhonie. Załóżmy, że padł mi komputer lub jestem daleko od domu i chcę dostać się do haseł z innego komputera. Co wtedy?

 • Pozostaje Ci niestety pamięć albo mieć plik z hasłami oraz program na pendrive. Hasła są szyfrowane.

 • Pingback: 1Password — wypełnij pole i wyślij bez konieczności zatwierdzania Enterem | Makowe ABC()