Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

1Password dla Mac/iPhone

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Niedawno wyposażyłem się na aplikację 1password. Po przeczytaniu kilka bardzo pozytywnych opinii od użytkowników stwierdziłem, że „czemu nie” i po chwili konsternacji podczas pierwszego uruchomienia … zakochałem się w tym programie.

1password przetrzymuje wszystkie nasze loginy i hasła, tożsamości, notki służbowe dla CIA/KGB, numery kart kredytowych i wiele innych cennych danych w swojej bazie danych (ponoć bezpiecznej). Integruje się z większością popularnych przeglądarek WWW, aby automatycznie pytać się o dodanie loginu do nowych stron lub oferuje jego wywołanie za pomocą skrótu klawiszowego oraz dla myszkowców — za pomocą ikonki w pasku Safari czy Firefoxa (tylko z tymi testowałem).

Teraz wystarczy stworzyć (i zapamiętać!) jedno główne hasło, które musimy podać aby wywołać login do danej strony internetowej. Po „otworzeniu kłódki” 1password możemy opóźnić jej automatyczne zamknięcie (np. 0 10 minut od ostatniego wykorzystania programu), aby nie musieć co chwilę podawać hasła do programu. Możliwości konfiguracyjne są imponujące. Program należy właściwie tylko uruchamiać w celu edycji informacji już w nim zawartych lub jeśli chcemy dostać się do danych nie związanych z przeglądarkami internetowymi, np. w dziale przetrzymywania licencji i numerów seryjnych dla innych aplikacji. Moduł tożsamości ułatwia również wypełnianie wymaganych pól podczas rejestracji na różnych witrynach internetowych.

1password może sychronizować się z app na iPhone o tej samej nazwie, który zachowuje się praktycznie tak samo. Z tego powodu też nie będę tworzył osobnego wpisu dla niego.

Jako, że program ma również generator kosmicznych haseł, np.:

gan-bi-wot-ot-e-we-ob-nuz-lags-erm-it-herj-yild-ea1

to z chęcią zacząłem z tego korzystać. Naturalnie wystarczyła jedna próba zalogowania się z innego komputera, aby zrozumieć ich zapamiętanie jest praktycznie niemożliwe. :-) To jest potencjalnie jedyna wada tego wspaniałego programu, którego każdemu Macuserowi polecam!

  1. Nie korzystam z tego hasła nigdzie, więc nawet nie próbujcie. ;-)

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.