Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Apple iPad

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Napięcie rosło przez ostatni kilka miesięcy do granic możliwości. Takiego hype jeszcze nigdy nie widziałem … zgodnie z przewidywaniami oczekiwania przerosły dział reklamy Apple. Nie było już takiego szoku jak przy prezentacji pierwsze iPhone.

Oto iPad — nasz kanapowy iPod touch.

Apple w końcu wykorzystało nabycie P.A. Semi i stworzyło własny procesor do napędzenia iPada — Apple A4 taktowany częstotliwością 1GHz. Urządzenie ma ponadto ekran wykonany w technologii IPS z podświetleniem LED; ciekawy jestem czy edge-LED czy pełne? Pamięć flash podobnie jak w iPod touch waha się od 16 do 64GB z jednym przystankiem po drodze oraz posiada tradycyjne już: czujnik światła i akcelerometr. Waży od 680 do 730 gram zależnie od modelu — nie jest to mało, ale z drugiej strony jest to dwa razy mniej niż MacBook Air. Rozdzielczość na ekranie o nietypowych dla Apple proporcjach 4:3 wynosi 1024×768 i radzi sobie z odtwarzaniem filmów 720p w h.264. Modele są dodatowo podzielone na wyposażone w moduł GSM (3G) oraz posiadające tylko WiFi 802.11n.

Pomimo mojej krytyki we wczorajszym podcast1 i późniejszego kajania się o błąd … po przestudiowaniu specyfikacji ponownie mam spore wątpliwości.

Na obrazku obok widać, że Apple nazywa modele iPadów następująco:

  • iPad Wi-Fi
  • iPad Wi-Fi + 3G

Wszystko pięknie i ładnie … ale teraz zwróćmy uwagę na dział Location w którym przedstawione są informacje na temat dodatków takich jak właśnie GPS. Wynika z nich, że Assisted GPS jest tylko w modelu Wi-Fi + 3G.

Definicja Assisted GPS:

AGPS (inaczej Assisted GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze „połączenie z satelitami”.

W takim razie co z modelem Wi-Fi (ten bez 3G) — czy on nie ma w ogóle GPS? Skoro nie ma AGPS to może ma zwykły GPS? Wiemy tylko, na podstawie specyfikacji ze strony Apple, że możemy je interpretować na dwa sposoby i nie tylko ja zostałem wprowadzony w błąd. Dopóki sprawa nie wyjaśni się zakładam, że modele z 3G mają pełny chip GPS z pomocą lokalizacji za pomocą BTSów i WiFi. Po prostu nie wierzę, że mogliby polegać tylko i wyłącznie na lokalizacji za pomocą BTSów i WiFi jak w iPhone 2G.

iPad ma obecnie cztery znane akcesoria:

  • iPad case — pokrowiec z paroma sztuczkami, między innymi umożliwiający zrobienia podkładki na kolana czy stojaka na stół
  • iPad dock — stojak z możliwością podłączenia ładowarki lub innych akcesoriów (Dock connector z tyłu)
  • iPad keyboard dock — jak wyżej, tylko że z klawiaturą — wywołało najwięcej oklasków podczas keynote
  • iPad camera connection kit — zestaw do podłączenia karty SD lub aparatu w celu przegrania na iPada zdjęć

Nieznana przeze mnie strona podała ceny akcesoriów — jeśli okażą się prawdziwe to będę mile zaskoczony:

  • Dock — $29
  • Camera connection kit — $29
  • Keyboard dock — $69
  • Case — $39

Zapomniałem wspomnieć o jednym — iPad potrafi obsłużyć Apple Wireless Keyboard. Rewelacja!

Zobaczymy co przyszłość przyniesie, a tymczasem zapraszam na wpis na blog.moridin.pl, który niebawem się pojawi przedstawiający moje powody dla których jednak kupię to urządzenie …

Na koniec jeszcze przypominam o podcast „Nadryzieni – rozmowy o Apple”, którego możecie wysłuchać tutaj. Aha — nie będzie go prędko w iTunes chyba, że ktoś mi powie jak obejść ten drobny problem:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.