Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: Ciekawe funkcje Safari …

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Nie wiem jak Wy, ale pomimo zainstalowania Firefoxa na w pierwszym dniu odpalenia nowiutkiego Maczka to dosyć szybko zauważyłem, że nie wykorzystuje on gestów palcami na multi-touch – ten problem oczywiście nie dotyczy jeśli nie macie touchpad’a z funkcjami multi-touch. Tak więc wróciłem do Safari i pomimo, że nie do końca podoba mi się jego obsługa to korzystam z niego na co dzień.

Zdarza się, że jesteście na jakiejś stronie, ale chcielibyście wrócić do poprzedniej. Nic prostszego – klikacie wstecz, delete, albo po prostu machacie trzema palcami w lewo na touchpadzie. Ale co jeśli nie chcecie stracić zawartości obecnie otwartego okna? Może akurat piszecie nowy post na forum? Wystarczy przytrzymać ⌘ podczas wciśnięcia delete/wstecz/machnięcia. Poprzednia strona po prostu otworzy się w nowej zakładce. :)

Drugi przypadek akurat rzadko mi się zdarza, ale jeśli ktoś ma otwartą zakładkę, zmienił zdanie i chce mieć ją otwartą jako nowe okno w przeglądarce to wystarczy kursorem przeciągnąć zakładkę w dół – kursor z przytrzymaną zakładką zmieni się w okienko, które wystarczy już tylko upuścić.

Warto wspomnieć o znienawidzonym przeze mnie skrócie do przesuwania się między zakładkami – w Firefoxie na Windows używało się CTRL+strzałka lewa lub prawa – teraz niestety trzeba użyć skrótu ⌘+⌥+lewo/prawo.

W Safari odpowiednikiem jest ⌘+Shift+lewo/prawo.

Miłego eksperymentowania!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.