Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Android Auto żąda wszystkich danych dot. pracy samochodu
od Porsche przy każdym uruchomieniu systemu →

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Jonny Lieberman:

So much for „Do No Evil.” There’s no technological reason the 991/2 doesn’t have Android Auto playing through its massively upgraded PCM system. But there is an ethical one. As part of the agreement an automaker would have to enter with Google, certain pieces of data must be collected and mailed back to Mountain View, California. Stuff like vehicle speed, throttle position, coolant and oil temp, engine revs—basically Google wants a complete OBD2 dump whenever someone activates Android Auto. Not kosher, says Porsche. Obviously, this is „off the record,” but Porsche feels info like that is the secret sauce that makes its cars special. Moreover, giving such data to a multi-billion dollar corporation that’s actively building a car, well, that ain’t good, either. Apple, by way of stark contrast, only wants to know if the car is moving while Apple Play is in use. Makes you wonder about all the other OEMs who have agreed to Google’s requests/demands, no?

Jeśli to co Porsche przekazało Jonny’emu jest prawdą, to Google żąda absurdalnej ilości zupełnie niepotrzebnych im danych za pomocą Android Auto, które mają być wysyłane do ich siedziby. Dla kontrastu, Apple tylko potrzebuje informację czy auto jest w ruchu dla CarPlay.

To już zaczyna zakrawać na kompletny absurd i jestem o krok od zdystansowania się od tej firmy w każdy możliwy sposób, poprzez zrezygnowanie z korzystania z wszystkich ich produktów, nawet Analytics, Gmaila i tak dalej.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Bartosz Kusy

  W sumie to dobry pomysł na wpis. Przewodnik jak przejść całkowicie z Google’a bez zbędnego robienia rzeczy na około. Co zastąpić czym, żeby pracować równie efektywnie.

 • Na dzień dobry podpowiem, że używam od ponad roku DuckDuckGo zamiast wyszukiwarki Google.com.

 • Już dawno to zrobiłem, tylko wyszukiwarka – jeszcze została. Właśnie próbuję od Klient pobrać dane z Google Drive (2GB) z tego 700 plików nie może być skompresowanych, bo niby parę mega fotka – to dużo… Sami nie wiedzą co chcą, walczą ze wszystkimi – chcą wszystko wiedzieć. Może się myle, ale Google kiedyś padnie, a cały „Alfabet” – to tylko pierwszy krok… Zmiany, i zmianami będą poganiać, ludzie się wkurzą i co dalej? Parcie będzie większe, tym bardziej zniechęcą do siebie wszystkich innych… Zobaczymy

 • I jak ja mam to niby pobrać, pojedynczo?! Jebaki leśne…

 • Bartłomiej Sajdak

  Najsłabszym ogniwem pomysłu pozbycia się usług Google jest niestety Apple. Gdy byłem młody i głupi do stworzenia Apple ID posłużyłem się Gmailem. Teraz chciałbym, żeby moim Apple ID był adres z iCloud. Jedynym rozwiązaniem jest stworzenie nowego konta i utrata zakupów ze starego.

 • Ale maila z gmail możesz sobie zmienić na inny. Ja tak zrobiłem.

 • gosc

  […]i jestem o krok od zdystansowania się od tej firmy w każdy możliwy sposób, poprzez zrezygnowanie z korzystania z wszystkich ich produktów, nawet Analytics, Gmaila i tak dalej.

  Zrobiłem to już dawno temu. Obecnie jestem niestety uzależniony jedynie od Google i YouTube z wiadomych przyczyn, oraz czasami jak korzystam z Windowsa to Chrome’a, bo brak dobrej alternatywy.

 • gosc

  I jak? Bo mi trochę ciężko sobie wyobrazić przejście na coś innego niż Google.com..

 • Karol
 • Bartłomiej Sajdak

  To prawda? tylko wiesz – chciałem wszystko uprościć do jednego adresu e-mail. Widać jestem zbyt wymagający?

 • Bartłomiej Sajdak

  Jeśli chodzi o ten link – nie da się ustawić maila z domeny iCloud.com jako Primary E-mail Adress. A na tym mi zależy, bo na ten adres przychodzą między innymi dane o zakupach w iTunes i App Store.

 • Karol

  Jak dobrze rozumiem primary adres to ten do logowania do iCloud i reszty. Możesz go zmienić na ten w domenie iCloud i jest to nieodwracalne. Takie informacje dostałem od polskiego supportu wraz z tym linkiem.

 • Super. Bardzo zbliżone wyniki.

 • Bartłomiej Sajdak

  Primary to ten, na który przychodzą powiadomienia od Apple. Do logowania do iCloud i tak mogę używać maila domenowego. I niestety nie da się zmienić Primary na iCloudowy.

 • bre

  To jest taka sama hipokryzja jak z:
  Gmail, nikt nie chce spamu ale każdy jak się dowie że jego maile są „czytane” (analizowane statystycznie) to już diabeł nie firma
  Google Maps, niech pokazuje korki na żywo i czas przejazdu idealnie, ale bron boże na podstawie moich danych z telefonu
  itd…

  W tym wypadku też nie na darmo te wiadomości widocznie zbierają bo są mistrzami w wyciskania użytecznych informacji z pozornie nikomu niepotrzebnych danych. Najważniejsze jest to by użytkownik był o tym poinformowany przed użyciem.

 • gosc

  Zbieranie informacji aby oferować lepsze usługi to jedno, a żeby bezczelnie zarabiać na tym to drugie.

 • Przeczytaj sobie ich privacy policy i jak uda Ci się to przetłumaczyć na ludzki, to gratuluję.

 • Jestem o krok. Niestety, ale:
  – YouTube jest zbyt fajny
  – Wyszukiwarka Google nadal oszczędza czas w porównaniu do czegokolwiek innego
  – Jeżeli szukasz jakiejś firmy-krzak lub miejsca-krzak, to nadal znajdziesz go tylko na Mapach Google. Choć na Mapy Google zaglądam tylko jako rozwiązanie ostateczne, rzadko aż tak hipsterskiego POI szukam.