Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak się przygotować do upgrade’u OS X do 10.11 El Capitan

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Dzisiaj w App Store znajdziecie pełnego OS X 10.11 El Capitan – wersję dla wszystkich. Zanim jednak ją „na hurra!” pobierzecie to warto wykonać kilka czynności, aby potencjalnie ułatwić sobie życie i nie tracić niepotrzebnie czasu na ratowanie się z opresji – to w końcu produkt stworzony przez człowieka, a ten jest omylnym stworzeniem.

Jesteście w publicznej becie?

Jeśli jesteście w programie publicznej bety to przeczytajcie jak wrócić do „normalnego” katalogu tutaj.

Backup!

Przede wszystkim wykonajcie backup swoich dysków. To kluczowa sprawa. Polecam oczywiście Time Machine, ale również klon dysku poprzez Super Duper! lub Carbon Copy Cloner – w najgorszej sytuacji w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut przywrócicie wszystkie swoje dane. Time Machine w tym względzie potrzebuje więcej czasu.

Sugeruję naprawić uprawnienia przed tą czynnością – przepis znajdziecie poniżej.

OS X El Capitan na pendrive

Instalator OS X pobierze się Wam do katalogu /Applications na dysku. Zanim go jednak uruchomicie, możecie stworzyć sobie instalacyjny pendrive. Do tego celu potrzebny będzie wspomniany takowy o pojemności przynajmniej 8 GB oraz chwila cierpliwości.

 1. Wchodzicie do trybu Recovery – należy zrestartować komputer i wcisnąć klawisz ⌥, a po chwili wybrać partycję Recovery.
 2. Z menu wybieracie Narzędzia OS XNarzędzie Dyskowe, naprawiacie uprawnienia i możecie również naprawić sam dysk – a nuż coś jest z nim nie tak.
 3. Bootujecie się ponownie do OS X.

Po tej czynności o po pobraniu instalatora OS X El Capitan z App Store, należy przygotować pendrive.

 1. Formatujecie go za pomocą Narzędzia Dyskowego do formatu Mac OS X Extended (journaled) – kronikowany po naszemu.
 2. Zmieniacie mu nazwę na coś wygodnego, na przykład ElCap.

Teraz czas na Terminal i krótką komendę:


El Capitan spodziewam się około 19:00. Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • lou111

  Rozumiem, że cały opis jest skierowany do użytkowników bety, tak? w przypadku aktualizacji z Yosemite raczej wystarczą standardowe czynności ma się rozumieć?

 • Dotyczą Yosemite również. Oczywiście możesz na żywioł, ale w razie czego…

 • 2fat2fly

  Mógłby ktoś napisać o co chodzi z naprawieniem uprawnień? To konieczna czynność? Czy potrzebna tylko w wypadku tworzenia bootowalnego pendrive?

 • Już to dawno zrobiłem. 5 lat temu. :) http://www.makoweabc.pl/2010/01/naprawa-uprawnien/

 • proszę mnie uświadomić, gdyż betę OS X mam pierwszy raz, wcześniej używałem przez lata wersji beta na iOS. Z bety El Capitan do oficjalnego releasu nie mogę zrobić „zwykłego update’u”, tylko muszę pełną instalację?

 • Nie musisz.

 • Marcin

  No i się zaczyna – wifi mi się rozłącza po kilku minutach. :(

 • Wykończą mnie z Safari, znacie sposób – aby po zamknięciu zakładki, Safari aktywowało ostatnio otwartą a nie poprzednią – po zamkniętej?

 • jaimz

  Mam problem w oficjalna wersją osx, który pojawił mi się chyba w 4 becie, ale wtedy przywróciłem z time machine do poprzedniej wersji. Otóż przy restracie sytemu nie mam postępu na barze pod jabłkiem i tak potrafi stać 2 dni. Jedynym wyjściem jest reinstalacja i nieuruchamianie ponowne, ale jest to dość niewygodne. Mam to na macbookpro 2014 i imac 2012. Czy ktoś miał podobne obawy lub ma pomysł jak rozwiązać ten problem?

 • amcieq

  witam, zwracam się z prośbą o radę. Mam iMaca trochę leciwego (early 2009) i postanowiłem zainstalować El Capitan „na czysto. Zrobiłem sobie instalkę na moim MacBooku. Niestety (być może to jest powód) instalka jest na partycji większego dysku zewnętrznego. Próbuję zainstalować sobie system, ale proces zatrzymuje się podczas czytania „wstępnego”. Oczywiście zdążyłem już sobie usunąć dane i cały system z iMaca. Jak z tego wybrnąć? W sumie to dziwne, bo poprzednio w ten sposób zaintalowałem sobie Yosemite…

 • Filip

  cześć mam dokładnie taki sam problem tyle, że w iMac 2012

  mam nadzieje, że ktoś pomoże rowiązać ten problem, bo ja sam nie mam pojęcia co z tym klopsem zrobić

 • Konieczna może nie, ale od tej wersji już nieobecna. Od wersji El Capitan nie będzie już więcej naprawiania uprawnień. Ta wersja OS X sama na bieżąco dba o uprawnienia plików, i po chyba 10 latach ta opcja znika z narzędzi dyskowych.

  http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2015/09/Screen-Shot-2015-09-28-at-12.18.48-PM.png

 • Od tej wersji to będzie nieaktualne.

 • jaimz

  Cześć, tak jakoś dzisiaj mnie natchnęło żeby wrócić do naszych problemów i zrobiłem 2 rzeczy:
  1. What helped me was the following command line using the terminal.
  sudo rm -rf /System/Library/Extensions/EltimaAsync.kext
  i
  2. Sometimes a startup failure can be resolved by resetting the NVRAM. (Naciśnij i przytrzymaj klawisze Command+Opcja+P+R natychmiast po usłyszeniu dźwięku startowego. Przytrzymaj te klawisze naciśnięte aż komputer uruchomi się ponownie i usłyszysz dźwięk startowy po raz drugi. Puść klawisze.)

  Za 1 razem MacbookPro uruchomił się bez gadania. Puściłem instalację public beta i zatrzymał się na 2/3 zrobiłe jeszcze raz zerowanie pamięci NVRAM i uruchomił się znowu bez problemu. Idę testować na iMacu. Powodzenia.

 • Filip

  Cześć. udało Ci się z Maciem?

  Ja powtórzyłem Twój sposób ale bez skutku. Dalej nie ładuje :/

 • jaimz

  I jak nie ładuje i zrobisz opróżnianie NVRAM i wtedy puścisz restart to też nie idzie dalej?

 • Filip

  Niestety nie.

 • Filip

  Do 10 razy próba :D

  W końcu odpalił!!!

  Ogromnie Ci dziekuję za podpowiedź.

 • jaimz

  A cała przyjemność po mojej stronie, ja to opróżnianie się trzymam też ze 3 cykle żeby się lepiej opróżniło ;-) Ciekawe czy jakoś systemowo to naprawią.