Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak się przygotować do iOS 9 i watchOS 2?

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Dzisiaj, rzekomo około godziny 19:00, pojawią się dwa nowe systemy operacyjne od Apple – iOS 9 i watchOS 2. Należy się do nich odpowiednio przygotować, jeśli nie chcecie ryzykować utratą jakichkolwiek danych. Jak to zwykle bywa, jeśli będziecie mieli backup to nic się nie powinno stać, ale pewno prawo mówi, że jeśli go nie będziecie mieli, to szanse na problemy wzrastają znacząco.

iOS 9

Najpierw należy wykonać update do iOS 9. Można go będzie zrobić na dwa sposoby – poprzez OTA lub iTunes. Ten pierwszy sposób jest wygodniejszy, drugi pewniejszy.

Backup iCloud i iTunes!

Przede wszystkim zróbcie backup swoich danych. Ręcznie wywołajcie iCloud Backup na urządzeniu, bo ostatni prawdopodobnie wykonał się dzisiaj w nocy: UstawieniaiCloud → Backup.

Następnie czas na iTunes:

 1. Podłączcie iPhone’a / iPada do komputera i iTunes poprzez kabel Lightning.
 2. Wybierzcie ikonę swojego iPhone’a / iPada – pojawi się odpowiednia ikona w pasku.
 3. Z menu Plik wybierzcie Device i następnie Sync.
 4. Po zakończeniu synchronizacji, w tym samym miejscu wybierzcie opcję Transfer purchases, aby upewnić się, że wszystkie zakupy z niego macie zgrane.
 5. Teraz, ponownie w tym samym miejscu w menu, należy wybrać opcję Backup.

iTunes backup encryptUpewnijcie się, że Wasz backup jest szyfrowany! Tylko w ten sposób będziecie mieli pełny backup z hasłami do kont wszelkich oraz danymi z Health.

Jeśli jesteście na publicznej lub developerskiej becie iOS 9 to osobiście zrobiłbym jedną z dwóch rzeczy:

 • downgrade do iOS 8.4.1 poprzez restore i wgranie na czysto IPSW, które możecie znaleźć tutaj; wadą tego rozwiązania jest utrata danych od ostatniego backupu wykonanego na 8.4.1, bo nie możecie przywrócić danych z iOS 9 beta
 • pobrać IPSW dla iOS 9.0 i zrobić pełny restore, a potem przywrócić z backupu sprzed paru minut

Oczywiście możecie zignorować moje doświadczenia – nie obrażę się.

watchOS

Po wykonaniu update’u do iOS 9 na iPhonie należy zrobić go na Apple Watchu. Ten musi mieć baterię naładowaną przynajmniej w 50% i musi być podłączony do ładowarki. Update zajmie około godziny.

 1. Podłączacie Apple Watcha do ładowarki (musi mieć 50%+ baterii).
 2. Na iPhonie uruchamiacie Watch.app.
 3. W niej wybieracie General → Software Update i klikacie przez kolejne potwierdzenia, że chcecie go zainstalować.

watchOS 2 najpierw pobierze się na iPhone’a (około 500 MB) i dopiero potem zostanie zainstalowany na watchOS 2. U mnie obie te czynności zajęły około dwóch godzin – krótko nie jest. Warto mieć Watcha w pobliżu iPhone’a, aby nie było zakłóceń przy transferze danych.


Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • @winmaciek

  le miejsca (orientacyjnie) będzie wymagane do aktualizacji iOS 9 OTA?

 • iOS 9 waży ok. 1,3GB

 • zanskar

  iOS 8 wymagał do aktualizacji OTA znacznie więcej miejsca niż sam ważył. Zapowiadali, że w przypadku iOS 9 tamta sytuacja się nie powtórzy.

 • marektwejn

  Ważył 4,5GB, wymagał coś w okolicach 5,5GB. iOS 9 powinien się zmieścić w 2GB

 • Marcel1125

  Czyli będąc na wersji beta IOS 9 musimy robić downgrade, czy też nie musimy? hmm
  Mam nadzieję, że nie trzeba się tak bawić. ;)

 • Chyba 1.2 GB albo 1.9. Jakoś tak. Jak zabraknie to iOS sam skasuje apps a potem je przywróci.

 • Tak jak napisałem, nie musisz. Ale ja bym zrobił restore do 9.0 a potem przywrócił z backupu.

 • zanskar

  A ta wielkość to czasem nie było miejsce potrzebne do aktualizacji OTA? Przecież paczka *.ipsw tyle nie ważyła – pamiętam, bo musiałem zrobic update przez iTunes z braku miejsca na iPhonie.

 • Wiktor

  Potrzebuję pomocy, po zaktualizowaniu iPhone’a do iOS 9 i aktualizacji iTunes do najnowszej wersji, chcialem wykonać kolejną kopię zapasową. Niestety po zrobieniu jej zauważyłem że programy z telefonu nie zostały skopiowane na dysk komputera, albo ich nie widać w iTunes. Kliknąłem przycisk „Przenieś zakupione” jednak to nic nie zmieniło. Czy ktoś spotkał się z tym problemem? Dodam, że na wcześniejszej wersji iTunes i iOS wszystko działało prawidłowo, program pytał się czy skopiować programy na dysk i je przenosił. Nie wiem czy winę za ten błąd ponosi nowe iTunes czy iOS. Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem, ponieważ za niedługo zmieniam telefon i chciałem bez problemu przenieść wszystkie dane z jednego na drugi.