Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Oto dlaczego Apple walczy o domenę ap.pl

· Wojtek Pietrusiewicz · 20 komentarzy

Artur Janiszewski, właściciel domeny ap.pl, w wywiadzie z ‚PS’:

Adres ap.pl należy do mnie od 13 lat i nie rejestrowałem go w celach spekulacyjnych, ale po to, by prowadzić pod nim firmę o nazwie Art Production. Apple stwierdził, że adres ap.pl fonetycznie za bardzo przypomina jego nazwę i znak towarowy. Tymczasem domena jest zwyczajnym skrótem od nazwy przedsiębiorstwa. Odpowiedziałem więc Apple, że się nie zgadzam.

Apple, jak wiele dużych korporacji, ma w swoim polskim oddziale zatrudnioną firmę prawniczą (lub samych prawników – mogło się to zmienić), którzy są rozliczani ze swojej pracy. Za znalezienie takego bullshitu jak sprawa z ap.pl (domena jest fonetycznie jest tak samo podobna do nazwy firmy z Cupertino jak „fuck off” do „spieprzaj”) dostają ekstra kasę.

Więc zamiast doszukiwać się zła w Apple, które „ma gdzieś” ap.pl, może zacznijmy winić nadgorliwych Polaków zatrudnionych przez firmę, szukających powodu żeby uprzykrzyć komuś życie i przy okazji dodatkowo zarobić. To się zresztą tyczy wszystkich działów prawnych lub zatrudnionych biur prawniczych w wielu różnych krajach na świecie. Ta historia niestety się powtarza i mam wrażenie, że Apple po prostu powinno zmienić warunki umów, podobnie jak policjanci nie powinni być rozliczani z tego ile mandatów wlepili.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.