Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Niedziałające skróty słów w ustawieniach Klawiatury pod OS X i iOS

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Od dłuższego czasu miałem problem ze skrótami słów, które znajdują się w Preferencjach Systemowych / System PreferencesKlawiatura / Keyboard → Tekst / Text pod OS X oraz w Ustawienia / Settings → Ogólne / General → Klawiatura / Keyboard → Skróty / Shortcuts pod iOS. Po zainstalowaniu bety OS X El Capitan przestałem móc je edytować…

Wykorzystuję te skróty słów to rozwijania moich adresów email, żeby ich nie wpisywać ręcznie, imienia i nazwiska, ulubionych GIF-ów i tak dalej.

Wspomniane skróty możemy edytować i dodawać własne. To coś w stylu prostego TextExpandera. Przykładowo, jeśli napiszę ciąg znaków „zb” to zostanie on automatycznie rozwinięty na „Zaraz będę!”. To bardzo wygodne rozwiązanie z paru powodów: synchronizuje się pomiędzy iOS i OS X poprzez stare Documents in the Cloud w panelu iClouda, a od jakiegoś czasu poprzez iCloud Drive. Wykorzystuję te skróty słów to rozwijania moich adresów email, żeby ich nie wpisywać ręcznie, imienia i nazwiska, ulubionych GIF-ów i tak dalej. Gdzieś pomiędzy betą iCloud Drive, betą iOS 8 i betą Mavericks przestały one prawidłowo u mnie działać. Na niektórych urządzeniach było dobrze, na innych niekoniecznie. Zakładałem wtedy, że któreś urządzenie miało uszkodzoną wersję bazy danych ze skrótami i sync nie do końca chciał działać. Wszystko stało się oczywiste po upgrade do bety El Capitan – próba otworzenia panelu do sterowania skrótami w Preferencjach Systemowych powodowała wykrzaczenie się ich.

OS X System Preferences Keyboard Shortcuts

Przepis

Skróty słów są trzymane w dwóch miejscach:

  • ~/Library/Preferences/.GlobalPreferences.plist
  • ~/Library/MobileDocuments/TextInput/Dictionaries/UserDictionary/<randomowy folder>/UserDictionary.db

Wygląda na to, że obecnie priorytet ma .GlobalPreferences.plist, ale UserDictionary.db coś psuł. Po jego skasowaniu wszystko wróciło do normy i znowu wszystko działa poprawnie. Co ciekawe, miałem na liście puste pola, zdublowane wpisy i inne krzaczki – wszystkie zniknęły po usunięciu tego drugiego.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.