Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Faktury w Chmurze – recenzja mpFaktura

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Wiecie z czego korzystam do wystawiania faktur? Numbers. Tak, żyję w średniowieczu i ręcznie tworzę wszystkie faktury według mojego własnego szablonu. Dlaczego? Bo mało ich wystawiam, a przy okazji jak to zaczynałem robić to nie miałem pojęcia jaką aplikację do tego zadania kupić. Na rynku wielu propozycji nie było, a to co widziałem mnie kompletnie nie interesowało. Od tamtego czasu minęło jednak kilka lat, a na rynku pojawiło się sporo ciekawych propozycji. Jest jednak jeden problem i pytanie, które często dostaję na skrzynkę pocztową i na Twitterze – jak pogodzić OS X, Windows oraz program do fakturowania? Okazuje się, że jest to proste jak… Wy już wiecie jak.

Jest dostępna w dwóch wersjach – na OS X oraz Windows.

mpFaktura to polski program autorstwa Karola Wierzchołowskiego, za pomocą którego da się bez większych problemów nawet prowadzić działalność gospodarczą. Istnieje na rynku od około dwunastu miesięcy i jest dostępna w dwóch wersjach – na OS X oraz Windows1. Co więcej, obie są ze sobą kompatybilne. Mało? Proszę bardzo: możecie korzystać z jednej bazy danych i obu wersji równocześnie, na dwóch różnych komputerach2. Być może na rynku są inne rozwiązania, prawdopodobnie webowe, ale ja ich nie znam. Dowiedziałem się natomiast, że nie obsługują drukarek fiskalnych czy czytników kodów kreskowych. Osobiście wolałbym też mieć bazę danych pod moją kontrolą – jak wiecie mam na tym punkcie dosyć ostre zasady.

Aplikacja Karola wspiera nie tylko rozbudowaną obsługę faktur VAT (wraz z opcją tworzenia własnych szablonów), ale wspiera również obce waluty w tych pierwszych, drukarki fiskalne (również pod OS X – Posnet, Thermal i Novitus), prowadzenie magazynów (w różnych walutach), obsługuje kody kreskowe i różne metody rozliczania (kasowa, samofakturowanie, odwrotne obciążenie, itd.), umożliwia pracę z zamówieniami oraz więcej rzeczy, których znaczenie musiałem szukać na kursie podstaw ekonomii. Pełną listę funkcji programu znajdziecie tutaj.

Jednak najważniejszą jej cechą, a przynajmniej z mojego punktu widzenia, jest to jak rozwiązano wsparcie dla bazy danych.

mpFaktura-IkonaBig-1240x800

Bazy danych

Po pierwsze, nie jesteśmy ograniczeni do bazy danych stworzonej lokalnie przez aplikację, a na dodatek mpFaktura wspiera ich kilka różnych rodzajów:

 • MySQL
 • MariaDB
 • MSSQL
 • Firebird
 • Interbase
 • PostgreSQL

To tutaj zaczyna się piękna możliwość dowolnej konfiguracji całości, zależnie od naszych potrzeb.

Bazy danych – Dropbox

Należy oczywiście pamiętać, że mogą stać się różne nieprzyjemne rzeczy, jeśli zaczniemy z różnych źródeł pisać równocześnie do jednego pliku.

Po drugie, możemy stworzyć lokalną bazę danych, którą następnie umieścimy w folderze naszego Dropboxa3. Dzięki temu baza powinna być zawsze aktualna, niezależnie od komputera, na którym otworzymy mpFakturę. Należy oczywiście pamiętać, że mogą stać się różne nieprzyjemne rzeczy, jeśli zaczniemy z różnych źródeł pisać równocześnie do jednego pliku. Raczej stosowałbym to w sytuacjach gdzie mamy wykupioną licencję na jedno stanowisko, a chcemy z aplikacji korzystać na dwóch różnych komputerach4, ale nie w tym samym czasie.

Rozmawiałem z Karolem na ten temat i pomimo, że nie jest to oficjalnie wspierane przez BinSoft to być może rozpoczną testy w tym kierunku – mają przynajmniej jednego klienta, który już teraz w ten sposób pracuje.

mpFaktura baza danych hero

Bazy danych – NAS, serwer lub “chmura”

mpFaktura wspiera również bazy danych umieszczone na serwerach firm zapewniających hosting.

Jeśli potrzebujemy bazę danych udostępnić większej liczbie ludzi, którzy będą pracowali zarówno na Macach jak i PC, to możemy ją postawić na kilka różnych sposobów. Pierwszym, najtańszym i najbezpieczniejszym może być NAS, który wspiera na przykład MySQL – mój QNAP to potrafi. Stawiamy takowego w biurze, wskazujemy lokalizację bazy, a każdy pracownik może się z nią łączyć i na niej pracować. Możemy też oczywiście mieć dedykowany serwer do tego, szczególnie jeśli ma zapewniać większą wydajność. mpFaktura wspiera również bazy danych umieszczone na serwerach firm zapewniających hosting. Być może już nawet takowy macie, na przykład ze stroną WWW – obsługą bazy zazwyczaj jest w cenie. Jeśli baza zapewnia zdalny dostęp do niej, to powinna funkcjonować prawidłowo z mpFakturą.

BinSoft również oferuje hosting baz danych bezpośrednio u siebie, na swoich serwerach.

mpFaktura-hero

OS X i Windows

Mój własny księgowy kiedyś pytał się mnie o radę jak korzystać z Maków w biurze rachunkowym – wtedy wzruszyłem ramionami, dzisiaj miałbym rozwiązanie.

Nie spotkałem się już dawno z programem, który oferowałby wersje na Windows i OS X, które z kolei potrafią pracować na tej samej bazie danych. To potencjalnie znakomite rozwiązanie w sytuacjach, gdzie pracownicy maja różne potrzeby jeśli chodzi o komputery. Przeważnie jednak widzi się PC w takich środowiskach – mpFaktura umożliwia bezproblemowe wprowadzanie Maców do firmy, aby każdy pracował na tym na co ma ochotę. Mój własny księgowy kiedyś pytał się mnie o radę jak korzystać z Maków w biurze rachunkowym – wtedy wzruszyłem ramionami, dzisiaj miałbym rozwiązanie.

Elastyczność

Jedną z zalet produktów Karola pod szyldem BinSoft jest jego otwartość na pomysły i nowe funkcje – już kilka takowych wprowadził po zgłoszeniach od swoich klientów. Jeśli potrzebna Wam funkcja nie jest zaimplementowana to kontaktujcie się z nim bezpośrednio – zawsze jest szansa, że wprowadzi ją w następnej wersji. A jeśli znacie się trochę na programowaniu, lub macie programistę w firmie, to możecie też stworzyć własne moduły – API jest otwarte.

Kolejną jest współpraca mpFaktury z innymi produktami BinSoftu – jeśli w przyszłości będziecie potrzebowali bardziej rozbudowany CRM lub większą kontrolę na swoją firmą to wystarczy sięgnąć po mpCRM lub mpFirma – są one ze sobą kompatybilne i potrafią się wymieniać danymi. Nic w przyrodzie nie zginie.

UI / UX

Wychodzę z założenia, że skoro ogarnąłem to sam, a jestem debilem jeśli chodzi o księgowość i szczerze tego nienawidzę, to każdy z Was powinien to ogarnąć bez korzystania z instrukcji obsługi.

Wielu stałych czytelników wie, że dużą wartość przywiązuje do dobrego i ładnego UI5, a UX6 w moim przypadku definiuje czy lubię korzystać z aplikacji czy nie – jeśli nie mogę czegoś znaleźć, albo mnie to frustruje to przeważnie szukam innego narzędzia. Do ogólnego wyglądu aplikacji nie mam dużych zastrzeżeń, a wręcz bardzo spodobał mi się odcień użytej zieleni – całość wygląda przyzwoicie, poza samymi ikonami w bocznym pasku. Te przypominają mi stosowane pod Windowsem, które zapewne tam wyglądają jak najbardziej na miejscu, ale tutaj mi nie pasują – są zbyt trójwymiarowe jak na płaskość całego interfejsu. Karol już mnie zapewnił, że grafik pracuje nad płaskimi wersjami, lepiej nadającymi się do obecnych trendów. Dla niezadowolonych mpFaktura posiada możliwość zmiany wyglądu poprzez zastosowanie innych szablonów. Podobnie można również całkowicie przebudować na przykład wygląd drukowanej faktury. Niestety narzędzie do definiowania wyglądu samej faktury wymaga dyplomu z fizyki nuklearnej, ale udało mi się ją dostosować do moich potrzeb bez niespodziewanych eksplozji i bez zagłady ludzkości.

Pomimo powyższego, bez absolutnie żadnej miłości do ekonomii i księgowości, ogarnąłem sprzedaż usługi7 na wartość miliona złotych, kupno Maserati Quattroporte za ciut mniej niż zarobiłem, wprowadzenie jej8 na magazyn oraz parę innych, mniej ekscytujących rzeczy. Wychodzę z założenia, że skoro ogarnąłem to sam, a jestem debilem jeśli chodzi o księgowość i szczerze tego nienawidzę, to każdy z Was powinien to ogarnąć bez korzystania z instrukcji obsługi. My, Polacy, przecież ich nie czytamy, prawda?

Cena

Modele biznesowe na rynku są różne, a ten stosowany przez mpFakturę prawdopodobnie nie przypadnie Wam do gustu. Program działa na zasadach abonamentu – roczna licencja na jedno stanowisko kosztuje 99 PLN9. Cena ta maleje w przypadku wykupieniu ich większej ilości.


To czy warto za nią płacić czy nie musicie zdecydować sami – mpFakturę można przetestować przez miesiąc za darmo tutaj, a cennik znajdziecie tutaj. Wersja trial wspiera trzy stanowiska, więc możecie zaszaleć. Ja tylko wiem ile płaciłem za program pod Windows ładnych parę lat temu i niestety było to znacznie więcej… za znacznie mniej.

mpFaktura – Mac i Windows – 99 PLN / 1 stanowisko / rok

 1. 32- i 64-bitowej.
 2. W ramach ograniczeń licencji, oczywiście.
 3. Ewentualnie konkurenta działającego na podobnej zasadzie.
 4. Na przykład na iMacu i MacBooku.
 5. User Interface.
 6. User Experience.
 7. Wpisałem usługę konsultacyjną, bo słyszałem, że firmy nie wiedzą dlaczego płacą za nie ogromne sumy.
 8. Samochody to kobiety.
 9. Brutto.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • daqdam

  W kwestii księgowości na OSX to dalej się nic nie zmieniło, bo księgowość to się dopiero zaczyna PO wystawieniu faktury. Program umożliwia jedynie wystawianie dokumentów, które potem mogą być dowodami źródłowymi do księgowania operacji. Chyba prędzej z księgowości za pomocą przeglądarki skorzystamy z aplikacji ASP w chmurze. Jedna krakowska firma już to oferuje. Może są też inne…

  Ale, wracając do mpFaktura, to program i tak ma dużo możliwości (sprzedaż, magazyn, waluty, współpraca z CRM). Z pewnością potestuję.

  p.s. Maserati nie powinno być przyjmowane na magazyn (materiałów, towarów) bo to środek trwały, no chyba, że nimi handlujemy. :)

 • daqdam Ważne że zmieściło się do garażu. Chrzanić resztę. ;-))))))

 • daqdam

  Moridin Oj też chciałbym takie wprowadzić do mojego…

 • pawelsk

  Próbowaliśmy wprowadzić od tego roku program do naszej firmy.
  Zgłaszaliśmy kilka razy telefonicznie i emailowo. Niestety nie
  poprawiono błędów i trzeba było zrezygnować z programu a szkoda…
  Wygląda fajnie no i dwie platformy.

 • pawelsk A może rozwiniesz temat trochę?

 • pawelsk

  ok, postaram się na ile potrafię
  informatyk tym się zajmował i on prowadził z nimi rozmowy. Dokładnie chyba z jednym gościem, który odbiera telefony. Z nim też prowadził korespondencję i wskazywaliśmy błędy w programie.

 • pawelsk

  np. można wprowadzić dwa takie sami produkty, pod tym samym kodem na magazyn i program tego nie wyłapuje

 • pawelsk

  nie zniechęcaliśmy się bo kontakt jest bardzo miły, tylko w nowych wersjach mimo zapewnień nie zostało np. to poprawione. Po trzech tygodniach nie było już czasu niestety na czekanie i mósieliśmy zrazygnować

 • pawelsk

  ale błędy, które nam przeszkadzają, nie muszą innym przeszkadzać. Upierałem sie przy tym programie, tym bardziej, że w domu mam wszystko n IOS a w pracy na WIN, ale może w przyszłym roku się uda…

 • Odnośnie zgłoszenia błędu z symbolem – został on już dawno usunięty. Mogę jedynie przeprosić za brak informacji o tym fakcie bezpośrednio do Pana na e-mail. Problem rzeczywiście dotyczył tylko pewnej grupy użytkowników korzystających i wprowadzających dane w taki sposób jak Pan. Z tego względu nie mieliśmy innych zgłoszeń na tą wadę. Ale jak pisałem na początku, problem został wyeliminowany.

 • pawelsk

  szkoda, że teraz dopiero się o tym dowiaduję bo tylko na końcu roku możemy coś z oprogramowaniem pokombinować w naszych firmach.
  Ale mam nadzieję, ze w przyszłym roku uda się sprawę doprowadzić do finału.
  Dziękuję za odpowiedź.

 • michalwolski

  Ja od dawna używam wFirma.

 • JanuszKrol

  morid1n A jest w AppStore coś sensownego i bez wodotrysków do fakturowania OPRÓCZ mpFaktura?

 • morid1n

  JanuszKrol mpFaktura nie jest w App Store tak dla ścisłości. Nie znam nic niestety.

 • JanuszKrol

  morid1n Dzięki, choć nie jest to dobra wiadomość. Bo nie instaluję niczego spoza AppStore za wyjątkiem – Microsoft Office I Adobe CS

 • Pingback: Konkurs mpFaktury – do wygrania 10 licencji! | Makowe ABC()

 • Pingback: Podziękowania dla BinSoft | Makowe ABC()

 • Sebastian R

  Jedyny problem jaki znalazłem i najważniejszy dlaczego już bym nie zakupił tej aplikacji do prowadzenia firmy to brak czegoś w rodzaju książki przychodów i rozchodów. Niby jest raport ale tylko i wyłącznie dla jednego wariantu a nie z możliwością zestawienia wszystkiego razem. A to jest wymagane w prowadzeniu działalności.

 • Sebastian R A przypadkiem mpFirma nie będzie dla Ciebie odpowiedniejsza?l

 • Sebastian R

  Moridin Sebastian R Ajć sorki, chodziło mi właśnie o mpFirmę. Zakręciłem się troszkę.

 • Sebastian R To najlepiej zapytać binsoft chyba. :)

 • Pingback: mpFaktura – prowadzenie firmy na OS X i Windows | Makowe ABC()