Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Keyboard Maestro 7.0 – app bez którego nie wyobrażam sobie życia

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Czasami ludzie, przeważnie korzystający z Windowsa, pytają się mnie o software, który tak mnie ciągnie do OS X. Jedną z takich wyjątkowych aplikacji jest właśnie Keyboard Maestro – już dzisiaj nie wyobrażam sobie bez niego życia, a jeszcze tak wiele czynności mam do zautomatyzowania…

Keyboard Maestro to program do tworzenia makr, które wykonują określoną listę czynności. Edytor tych makr jest generalnie wizualny, ale program wspiera również AppleScript, skrypty shellowe, akcje z Automatora oraz filtrowanie tekstu za pomocą BBEdit1. Keyboard Maestro pozwala na manipulowaniem grafiką na różne sposoby, uruchamianie i kontrolowanie aplikacji, parse’owanie tekstu, wspiera regex, umożliwia mnogość operacji na plikach w tym ich automatyzowanie ich edycji oraz wiele, wiele… wiele więcej.

Dla przykładu, mam strukturę swoich artykułów na Dropboxie. Zamiast otwierać Findera, przechodzić do odpowiedniego folderu, tworzyć odpowiednio nazwany subfolder oraz plik w nim za każdym razem gdy zaczynam pisać nowy artykuł to po prostu wciskam zdefiniowany przeze mnie skrót klawiszowy. Otwiera on okno z listą docelowych publikacji, a po wybraniu jednej z nich pojawia się okno z prośbą o nazwę pliku. Po podaniu tych dwóch informacji cała reszta odbywa się automatycznie, łącznie ze wstępnym wypełnieniem pliku treścią taką jak moje imię i nazwisko oraz tytuł artykułu. To tylko jeden z prostszych przykładów – kilka innych, nie tylko moich, znajdziecie tutaj.

Program kosztuje obecnie $36 netto w USA. W Polsce ze względu na VAT cena wynosi 177 PLN brutto. Można oczywiście podczas zakupu przełączyć kraj i zapłacić wspomnianą kwotę w USD, ale nie wiem na ile to jest legalne2. Niezależnie od tego, program dla mnie jest bezcenny – wykorzystuję go codziennie.

Keyboard Maestro 7.0 – Mac – $36

 1. To mój obecnie ulubiony edytor – również bez niego nie wyobrażam sobie życia, chociaż jeszcze nie wykorzystuję nawet połowy jego zaawansowanych możliwości.
 2. Dajcie znać jeśli wiecie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • parse’owanie – słowo parsować występuje w języku polskim :) http://sjp.pl/parsować

  A co do Keyboard Mayestro, przeraża mnie mnogość opcji :) Chyba szybciej wyklikam co potrzebuję. Plus definiowanie skrótów klawiszowych typu wciśnięcie kombinacji klawiszy 3 razy zmusza nas do jej zapamiętania :)

 • Jak robisz jakąś operację kilka razy dziennie, tysiące razy w roku, to oszczędzasz w ten sposób godziny.

 • Wtedy rzeczywiście może mieć to sens.

 • Zbyszek

  Ludzie na ogół nie zdają sobie sprawy ile czasu zajmują im takie banalne nawet czynności jak kopiuj / wklej robione za pomocą myszki. Skróty klawiszowe to potęga a KM7 jest królem. Ale nie tylko on, TotallFinder ze swoim cmd + u, czy nawet zwykłe applowskie pamiętanie kilku ostatnich folderów w których coś zapisywałeś. Laik powie, że nie ma głowy by to zapamiętać, osoby przyspawane do kompa z powodu pracy czy zarabiania, dzięki takim wynalazkom zyskują dziennie cenne minuty, które w skali roku zamieniają się w dni … dni stracone na durnowatych czynnościach :) KM rządzi :)

 • Zakładamy fanklub i robimy najklejki na auta.

 • Pingback: Nadgryzieni – 252 – WWDC 2015 Part Two – Nielegalne zakupy | Retro Rocket Network()

 • Pingback: Nadgryzieni – 252 – WWDC 2015 Part Two – Nielegalne zakupy | Polskie Podcasty()

 • Pingback: Keyboard Maestro (3) – Przekonwertuj obrazek na JPG i zoptymalizuj w ImageOptim | Makowe ABC()

 • @Moridin:disqus czy korzystając z KM zrobię coś takiego co opisałem poniżej?
  Chcę aby pliki WAV, które pojawią się w katalogu downloads zamieniły się na ALAC (programem Max.app), następnie dodały się do iTunes a pliki WAV zostały przeniesione gdzie indziej. Idealnie byłoby, gdyby w jakiś sposób dało się w iTunes dołączyć do plików okładki (odpada autościąganie okładek przy pomocy iTunes).

 • Nie. Do tego są inne narzędzia. KM służy do automatyzowania czynności, które sam wykonujesz. Czyli zamiast wykonywać 10 kroków, wciskasz jeden skrót klawiszowy. Ale jeśli będziesz chciał ręcznie wyzwalać to część z tego zrobisz. Pamiętaj, że wspiera skrypty.

 • Nigdy takiego narzędzia nie używałem więc ciekaw jestem po prostu na ile ta automatyzacja jest posunięta. Czyli np. KM nie jest w stanie wygooglać jakiejś frazy i z google images zapisać na dysku pierwszy wynik?

 • Nie wiem czy dałoby się to zrobić, ale jest szansa.

 • Wojtek, zaciekawiłeś mnie tą sprawą z VATem bardzo, dlatego napisałem do nich maila. Oto odpowiedź:

  „I presume FastSpring only charge VAT for european purchasers.

  They probably are “conservative” on the exchange rate, especially sicne banks take a big chunk (they get another big chunk when I get paid by FastSpring – it’s good to be a bank.

  Peter.”

  Nie podoba mi się ta odpowiedź, mówiąc krótko.

 • No napisał, że FastSpring ma spore prowizje, które pobiera od nas i od niego.

 • Ok, może źle zrozumiałem wydźwięk jego odpowiedzi.