Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Keyboard Maestro 7.0 – app bez którego nie wyobrażam sobie życia

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Czasami ludzie, przeważnie korzystający z Windowsa, pytają się mnie o software, który tak mnie ciągnie do OS X. Jedną z takich wyjątkowych aplikacji jest właśnie Keyboard Maestro – już dzisiaj nie wyobrażam sobie bez niego życia, a jeszcze tak wiele czynności mam do zautomatyzowania…

Keyboard Maestro to program do tworzenia makr, które wykonują określoną listę czynności. Edytor tych makr jest generalnie wizualny, ale program wspiera również AppleScript, skrypty shellowe, akcje z Automatora oraz filtrowanie tekstu za pomocą BBEdit1. Keyboard Maestro pozwala na manipulowaniem grafiką na różne sposoby, uruchamianie i kontrolowanie aplikacji, parse’owanie tekstu, wspiera regex, umożliwia mnogość operacji na plikach w tym ich automatyzowanie ich edycji oraz wiele, wiele… wiele więcej.

Dla przykładu, mam strukturę swoich artykułów na Dropboxie. Zamiast otwierać Findera, przechodzić do odpowiedniego folderu, tworzyć odpowiednio nazwany subfolder oraz plik w nim za każdym razem gdy zaczynam pisać nowy artykuł to po prostu wciskam zdefiniowany przeze mnie skrót klawiszowy. Otwiera on okno z listą docelowych publikacji, a po wybraniu jednej z nich pojawia się okno z prośbą o nazwę pliku. Po podaniu tych dwóch informacji cała reszta odbywa się automatycznie, łącznie ze wstępnym wypełnieniem pliku treścią taką jak moje imię i nazwisko oraz tytuł artykułu. To tylko jeden z prostszych przykładów – kilka innych, nie tylko moich, znajdziecie tutaj.

Program kosztuje obecnie $36 netto w USA. W Polsce ze względu na VAT cena wynosi 177 PLN brutto. Można oczywiście podczas zakupu przełączyć kraj i zapłacić wspomnianą kwotę w USD, ale nie wiem na ile to jest legalne2. Niezależnie od tego, program dla mnie jest bezcenny – wykorzystuję go codziennie.

Keyboard Maestro 7.0 – Mac – $36

  1. To mój obecnie ulubiony edytor – również bez niego nie wyobrażam sobie życia, chociaż jeszcze nie wykorzystuję nawet połowy jego zaawansowanych możliwości.
  2. Dajcie znać jeśli wiecie.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.