Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak sprawdzić czy nasz Mac ma Bluetooth 4.0 LE

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Wkrótce będzie premiera OS X 10.10 Yosemite, iOS 8 oraz zbioru funkcji schowanych pod nazwą Continuity. To jeden z elementów nowego systemu, który mnie urzekł podczas ostatniego keynote otwierającego WWDC. Mówi się, że Apple przestał lub przestaje być liderem rynku pod względem innowacji, a to właśnie kolejny przykład w jakim są błędzie.

Wprowadzenie nowej funkcji tak, aby była praktycznie niewidoczna, automatycznie się konfigurowała i nie powodowała trudności w obsłudze to problem.

Wprowadzenie nowej funkcji do oprogramowania czy sprzętu jest proste. Wprowadzenie nowej funkcji tak, aby była praktycznie niewidoczna, automatycznie się konfigurowała i nie powodowała trudności w obsłudze to problem. Problem, którego Apple rozwiązało w mistrzowskim stylu – wystarczy, że jesteśmy na każdym iUrządzeniu i Macintoshu zalogowani do swojego Apple ID. To wszystko. Niestety, wygląda na to, że nie będzie to dotyczyło Handoff, który będzie wymagał aby nasz komputer posiadał Bluetooth 4.0 / Low Energy / Smart1.

Na Continuity składają się między innymi takie rzeczy jako wspomniana możliwość dzwonienia z iPada lub Mac, wysyłanie i odbieranie SMSów, automatyczne wykorzystywanie iUrządzenia jako hotspot czy odkładania pracy w wybranych aplikacjach i kontynuowanie jej na innym urządzeniu – na przykład zamykamy komputer z tekstem w Pages, nad którym pracowaliśmy i podnosimy iPada. W rogu pojawi się wtedy stosowna ikona tej aplikacji, pod warunkiem oczywiście, że mamy ją zainstalowaną na iUrządzeniu. Gdy wykonamy na niej gest do góry, na ekranie blokady, to otworzy się Pages.app dla iPada i będziemy mogli kontynuować prace nad dokumentem z Mac. To nazywa się Handoff i wymaga wspomnianego BT 4.02.

Jak sprawdzić jaki mamy Bluetooth?

 1. Klikamy w logo Apple w górnym lewym rogu ekranu ().
 2. Wybieramy pozycję Ten Mac / About this Mac.
 3. Klikamy w napis Więcej informacji / More Info.
 4. Klikamy w napis System Report.
 5. W nowym oknie wybieramy z lewej strony Bluetooth.
 6. Szukamy pozycji LMP Version – jeśli wynosi 0x6 lub więcej to oznacza to BT 4.0 / LE. Jeśli mniej to ten komputer ma starszą odmianę Bluetooth.

System Information Bluetooth version check

Podświetliłem stosowną pozycję na niebiesko – jak widać mój Neptune ma Bluetooth 4.0.

 1. Czy ktoś odpowiedzialny za BT w końcu zdecyduje się na jedną nazwę?
 2. No chyba, że coś się jeszcze zmieni.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • cronopioverde

  No, dobrze, ale skąd rozbieżność, pomiędzy dwoma poniższymi cytatami:
  „nie będzie to dotyczyło Handoff, który będzie wymagał aby nasz komputer posiadał Bluetooth 4.0” (cytat stąd i wielu innych developerskich źródeł poniekąd)
  oraz
  „you can make and receive phone calls on those devices as long as your iPhone running iOS 8 is on the same Wi-Fi network” (wiadomość, jak do tej pory, na oficjalnej stronie oraz na czerwcowym show)?

 • Rozbieżność wynika z tego, że to się zmienia pomiędzy kolejnymi Developer Preview – musimy poczekać na finalny produkt.

 • cronopioverde

  Tak też i mnie się wydawało, lecz chociaż testuję publiczną betę 10.10, nie posiadam iOS 8, bo się w piracką deweloperkę bawić nie zamierzam, oczekiwałem zatem opinii kogoś bardziej w kwestii obytego. Dziękuję za odpowiedź, mając jednocześnie nadzieję, że nie wprowadzają, wzorem jednej z lepszych polskich komedii nowożytnych „klienta w błąd” i zrobią to po wi-fi raczej niż po bluetooth 4.0, jako że mój biurkowy staruszek takowego nie posiada.

 • bodziaq

  Wojtek, podobno mozna przez jakieś zewnętrzne adaptery na USB dołożyć do maca bluetooth LE. Może iStig będzie coś wiedział na ten temat.

 • W moim MBP 13 late 2011 wyświetla się
  Wersja LMP 0x4
  Dodatkowo w 10.10 pojawia się jeszcze opcja
  Bluetooth LE obsługiwany: Nie

  Czy to oznacza, że mogę zapomnieć o dobieraniu połączeń i pisaniu SMS bezpośrednio z komputera?

 • Łukash

  Mac Mini Late 2012 ma BT 4.0 jak by ktoś chciał wiedzieć bez sprawdzania (już to zrobiłem za Was).
  Ogólnie może przydało by się zrobić listę Mac’ów od jakiego modelu mają BT 4.0?

 • Pingback: Jak uruchomić Handoff w Continuity pomiedzy iPad, iPhone, a Mac OS X | Makowe ABC()

 • tomekg73

  Orientuje się ktoś czy w MB PRO (Początek 2011) da się wymienić moduł BT na wersję 4?

 • ziut3k

  niestety MacBook Ait mid 2011 i iPhone 5S nie wspolpracują pod :(