Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o OS X Yosemite beta

· Wojtek Pietrusiewicz · 59 komentarzy

Apple wczoraj dało show, którego się nie spodziewałem. To był jeden z najlepszych keynote’ów ostatnich lat, bodajże najlepszy od premiery iPhone’a w 2007 roku. Poświęcony developerom, jak sama nazwa konferencji wskazuje, Apple dał im wiele miłości, słuchając ich potrzeb i dając im narzędzia do tworzenia na następne lata, razem z nowym językiem programowania. Write the code. Change the world.

Nowy UI

OS X Yosemite Design Hero on MacBook Air

Aqua pojawiła się w świecie OS X w 1999 roku i jest rozwijana oraz dopieszczana przez ostatnie 15 lat. Wczoraj Apple zaprezentowało jej najnowszą odsłonę, zbliżając ją do iOS 7, który od ponad roku gości na iPhone’ach i iPadach. Całość jest jednak przeniesiona na “duży ekran” i po zaledwie paru godzinach czuję się tutaj jak u siebie w domu. Wprowadzono również Dark Mode,, który ściemnia UI dzięki czemu wygląd OS X możemy dostosować odpowiedniego nastroju lub pory dnia. Nie wątpię też, że lada moment pojawi się narzędzie, które będzie włączało ten tryb zależnie od godziny – jasno za dnia, ciemno gdy zajdzie słońce.

Centrum Powiadomień

OS X Yosemite Notification iconTen boczny pasek jest chyba najbardziej podobnym elementem do obecnego iOSa pod względem designu – całość przypomina mi Notification Center, którego codziennie rozwijam kilkudziesięciokrotnie na iPadzie. Wprowadzono w nim jednak pewne zmiany merytoryczne względem odsłony w Mavericks – jest możliwość dodawania widgetów, w tym od developerów, które mogą również być częścią kupionych aplikacji, a nie tylko jako osobne narzędzia. Znajdziemy tam dwa widoku – Today i Notifications. Ten pierwszy jest najistotniejszy, bo streszcza nam nasz dzień pokazując wydarzenia z Kalendarza, pogodę, przyciski do tworzenia nowych tweetów lub statusów, Przypomnienia, kalkulator, stocks i więcej.

Spotlight

OS X Yosemite Spotlight IconRewolucję przeszedł Spotlight i jest teraz bardzo podobny do aplikacji Alfred, z której do niedawna korzystałem. Prawda jest jednak taka, wbrew temu co wczoraj “mówiono”, że nowy Spotlight nie zabije Alfreda. Może mu co najwyżej napędzić kolejnych klientów. Tak samo jak iCloud Keychain nie zabił 1Password, a Reading List nie zabił Instapaper.

Spotlight teraz również umożliwia przeszukiwanie internetu, wyświetlając wyniki z takich serwisów jak Wikipedia i podobnych, konwertuje jednostki miary czy kursy walut bezpośrednio w sobie i umożliwia zaznaczanie i kopiowanie tych wyników, aby wykorzystać je w innych aplikacjach. Daleko mu jednak do customowych workflow oferowanych przez Alfreda. Dla mnie to jednak w zupełności wystarcza.

iCloud Drive

OS X Yosemite iCloud Drive iconSteve Jobs miał wizję systemu plików, w którym nie byłoby babrania się w samych plikach. Nie byłoby widocznej struktury (poza folderami, a’la iOS), a zarządzanie całością byłoby banalnie proste. Apple wczoraj jednak, w końcu, wprowadził iCloud Drive, dzięki któremu mamy dostęp do wszystkich plików z wszystkich aplikacji, które zapisały nasze pliki w iCloudzie. Nawet jeśli nie mamy tych aplikacji zainstalowanych. To rozwiązanie podobne do tradycyjnego systemu plików, ale podejrzewam, że tylko ambitniejsi userzy tak go będą używali. Dla zwykłego użytkownika pozostanie miejscem, które automagicznie przenosi dokumenty pomiędzy urządzeniami. Wrodzony we mnie geek jednak się z tego cieszy – możemy tam umieszczać co tylko chcemy w jakiejkolwiek strukturze chcemy. Jeśli jeszcze wprowadzą możliwość współdzielenia się plikami jak w Dropboxie to prawdopodobnie zrezygnuję z tego ostatniego. Co ciekawe – wsparcie iCloud Drive będzie również dla iOSa i Windowsa.

Mail.app

OS X Yosemite Mail iconMail był dobrym narzędziem – korzystałem z niego codziennie przez ostatnich 6 lat i tylko odsłona pod Mavericksem mnie zawiodła. Problemy z synchronizacją z kontami Google regularnie mnie irytowały, chociaż przy 10.9.3 problemy się uspokoiły. Jego nowa odsłona wprowadza szereg udogodnień i, miejmy nadzieję, rozwiązuje wszelkie dotychczasowy problemy.

Uwaga – Mail.app pod OS X Yosemite Beta 1 w zasadzie nie działa. Tylko dla odważnych. Obecnie pokazuje mi maila tylko z 2013 roku.

Nowością jest MailDrop, który odpowiedzialny jest za wysyłanie dowolnie dużych załączników do kogokolwiek. To rozwiązanie tak banalnie proste a jeszcze nikt czegoś takiego nie wprowadził. Jak tworzymy nowego maila to możemy do niego dodać dowolnie duży załącznik (no prawie – ograniczono go do 5 GB). Adresat maila otrzyma jednak samą wiadomość, a w miejscu załącznika znajdzie linka do jego pobrania. Załącznik będzie tymczasem czekał na niego w iCloudzie… Pięknie proste.

Funkcja Markup z kolei dodaje możliwość “rysowania”, podpisywania (za pomocą kamery FaceTime) oraz komentowania PDFów oraz zdjęć bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności otwierania ich w Preview.app.

Safari

OS X Yosemite Safari icon v2Przeglądarka chyba najbardziej zmieniła swój wygląd względem poprzednika. Pasek adresu teraz wyświetla od razu nasze bookmarki z paska ulubionych, po kliknięciu w niego, a przy okazji wprowadzono natywne wsparcie dla nowej i “bezpiecznej” wyszukiwarki – DuckDuckGo. Zmieniono również przycisk współdzielenia się stroną, który pokazuje teraz również nasze ostatnie kontakty (dwa kliki i strona jest im przekazana) oraz Tab View, który wyświetla wszystkie otwarte zakładki na tym oraz naszych innych komputerach, jednocześnie grupując domeny w odpowiednie stosy. Wsparcie dla HTML 5 Premium ma zapewniać możliwość streamingu wideo z takich serwisów jak Netflix bez instalowania tego cholernego Silverlighta Microsoftu, a kolejne zmiany “pod maską” jeszcze bardziej ulepszają energooszczędność już i tak najmniej zasobożernej przeglądarki na świecie.

Continuity – Handoff

OS X Yosemite Handoff iconTo jedna z najbardziej niesamowitych funkcji wspólna dla iOSa 8 i OS X Yosemite. Jeśli pracujemy nad prezentacją na przykład w Keynote.app i podnosimy naszego iPada, to w dolnym rogu ekranu pojawi się ikona z Keynotem. Jeśli ją pacniemy to otworzy się od razu Keynote.app dla iOS z aktualnie edytowanym/tworzonym dokumentem, abyśmy mogli kontynuować nad nim prace. Developerzy naturalnie będą mieli do tego dostęp – mam nadzieję, że iA wprowadzi to jak najszybciej do swojego portfolio.

W międzyczasie dowiedziałem się, że to nic nowego – wszystkie inne systemy operacyjne na świecie to mają i uwaga, tutaj cytuję, “od dawna”. What. The. Fuck.

AirDrop kompatybilny z iOSem

Jak wiemy z przecieków różnych, AirDrop dla iOS w ostatniej chwili przed premierą w iOS 7 został całkowicie przepisany od nowa, aby był prostszy i bardziej intuicyjny. Niestety nie zdążyli tego zrobić dla OS X i stąd był brak kompatybilności pomiędzy tymi dwoma platformami. Jedynym rozwiązaniem była całkowita rezygnacja z tej funkcji przy premierze iOSa w zeszłym roku.

Dzisiaj są już kompatybilne.

Instant Hotspot

OS X Yosemite Instant Hotspot IconTo ułatwi wielu osobom życie. Przy pierwszym połączeniu z hotspotem tworzonym przez iOS, zawsze trzeba wybrać sieć Wi-Fi i podać do niej hasło. Instant Hotspot umożliwi OS X wykorzystywanie internetu z naszych iPhone’ów i iPadów bez żadnych dodatkowych kroków – bez podawania haseł czy klikania w cokolwiek.

Tutaj znajdziecie instrukcję łączenia się z Wi-Fi pod Windowsem w McDonaldzie.

SMS i dzwonienie prosto z OS X

OS X Yosemite Calls and SMS hero

OS X Yosemite SMS iconNie sądziłem, że to będzie technicznie możliwe, ale to dla mnie jedna z najlepszych funkcji pokazanych wczoraj przez Apple. Pod OS X Yosemite będziemy mogli odbierać i wysyłać SMSy, zupełnie tak jak to obecnie robimy z iMessages w Messages.app. Będziemy tez widzieli jak ktoś do nas dzwoni, będziemy mogli te połączenia odbierać i rozmawiać bezpośrednio poprzez komputer oraz będziemy mogli połączenia sami inicjować.

Zakładam, że całość będzie działała bez żadnej dodatkowej konfiguracji, w oparciu o nasz Apple ID.

Photos dla Mac

Zaskoczyło mnie trochę dodanie nowej aplikacji Photos.app. Będzie ona funkcjonowała na podobnej zasadzie jak ta w iOS, przy czym wszystkie nasze zdjęcia będą przetrzymywane w iCloud (w końcu!), dzięki czemu nie będziemy musieli ich trzymać na komputerze. Czy iPhoto przejmie rolę Aperture, a Photos.app będzie uproszczonym iPhoto? Nie wiem jeszcze jak to będzie funkcjonowało, ale biorąc pod uwagę, że zdjęcia mam również z innych źródeł to liczę na to, że całość będzie jakoś ze sobą sensownie współgrała.

Nowe ceny iCloud

W iCloud, prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy, będą obowiązywały nowe ceny:

 • 5 GB będzie za darmo
 • dodatkowe 20 GB będzie kosztowało $1 miesięcznie / $12 rocznie
 • dodatkowe 200 GB będzie kosztowało $4 miesięcznie / $48 rocznie

Niestety wygląda na to, że nadal Apple nie wprowadziło darmowej przestrzeni, która nie liczy się w naszym quota, dla backupów urządzeń z iOSem. Więcej informacji w tym względzie zapewne będzie się pojawiało do jesieni, więc wstrzymuję się z jakąkolwiek oceną przed oficjalną premierą – wiele się jeszcze może zmienić.

Developer Preview

OS X Yosemite Hero iconWersję developerską można pobrać już dzisiaj – dotyczy to zarejestrowanych developerów w programie Mac.

Ciekawostką jest fakt, że sam mam wykupiony dostęp tylko dla programu dev iOSa, a po zalogowaniu i przejściu do Mac Dev Center, czekał na mnie redeem, który pobrał Yosemite prosto z Mac App Store. To mnie zaskoczyło…

Osoby, które są zapisane to Beta Seed Program powinno otrzymać dostęp w trakcie lata.

Wersja finalna pojawi się, tradycyjnie już, na jesieni.

Swift

Apple zaskoczyło wszystkich nowym, prostym językiem programowania, nazwanym Swift. Służy do programowania dla Cocoa i Cocoa Touch, jest prosty i bardzo intuicyjny, a przy okazji działa obok Objective-C. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Na koniec

OS X Yosemite zapowiada się bardzo obiecująco, a na obecną chwilę nie podoba mi się jedynie jedna rzecz – nowa ikona Findera. Jest dla mnie zbyt barwna (inaczej) oraz… zabawkowa.

A jeśli chodzi o całą resztę… Mind. Blown.


P.S. Jeśli znajdziecie jakieś literówki to proszę o informację.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Karol Smoczyński

  Gdzie mogę włączyć Dark Mode? Nie mogę tego znaleźć.

 • Nie ma jeszcze.

 • Swifta z chęcią się nauczę.

 • Tatsu

  Cena za iClouda w porównaniu do DropBoxa bardzo zachęcająca szczególnie gdy rodzinnie sporo zdjęć się robi.

 • Tatsu

  Aha pragnę dodać że dla mnie też opcja przerzucania telefonu i sms na OSXa jest jedną z najlepszych funkcji. Bardzo mocno usprawni codzienne korzystanie z komputera.

 • Czyli zdjęcia nie będą zajmować miejsca na telefonie? Coraz bardziej przekonuje się do aktualizacji telefonu.

 • GreaTskY

  Jak zrobić żeby smsy z telefony były widoczne w aplikacji Wiadomości?

 • lookash

  Z tymi załącznikami to nic nowego jednak ;) Sparrow miał taką opcję już :) Ale mimo to fajnie, że i tutaj się znalazła – tym bardziej, że Sparrow nie jest już rozwijany.

 • Sparrow jednak wymagał innych kont, dropboxów, itp. ztcp.

 • Pewnie trzeba zainstalować iOS8.

 • Mirx

  Jeśli idzie o Mail.app, to w końcu przestał wariować i w zasadzie (odpukać) działa ok. Czasem są kłopoty z wysyłaniem maili. Wtedy należy zakończyć Maila i uruchomić go ponownie.
  Wojtek, gratulacje za błyskawiczną recenzję/opis Mac OS X Yosemite!

 • Krzysztof

  Ktoś już zainstalował? Jak z stabilnością i wsteczną kompatybilnością? Odbieranie połączeń i sms’ów w połączeniu z iOS8 już działa?

 • Molimo

  Inni dają 15GB za darmo, Apple 5GB i biznes się kręci.

 • GreaTskY

  Mam zainstalowanego iOS8

 • jamirq

  dziwne aby Apple robilo to przez inne chmury, co nie zmienia fakty z istnienia rozwiazania juz wczesniej

 • Nie chodzi mi o to. Tutaj wszystko jest automagiczne.

 • Adam Góra

  http://www.apple.com/osx/preview/mac-and-ios/

  Odbieranie połączeń i dzwonienie będzie działało jedynie, gdy urządzenia będą w tej samej sieci Wi-Fi (i będą się prawidłowo widziały). Gdy przypomnę sobie walkę z prawidłowym synchronizowaniem iTunes przez Wi-Fi, zaczynam mieć obawy, czy rozwiązanie to będzie działało bezboleśnie. Dodatkowo wymóg ten sprawi, że nie w każdej sytuacji będzie można z tej funkcjonalności skorzystać.
  Moim zdaniem lepsze byłoby użycie Bluetooth, ale to z kolei zmniejszy zasięg…

 • Jerzy Morawski

  Jak na firmę zatrudniającą 1000 inżynierów to rezultaty są delikatnie mówiąc mizerne te fajerwerki które pokazali tak naprawdę każdy pobawi się nimi i rzuci w kąt bo jest to przerost formy nad treścią , jestem bardzo zawiedziony , jedyne co potrafili zrobić to doić kasę z iCloud , nawet wzmianki o nowym sprzęcie, Jobs się przewraca w grobie

 • Zmrozony

  A czego się spodziewałeś ? Że nowy system wyniesie cię w kosmos ?

 • Co uważasz za przerost formy nad treścią?

 • Zmrozony

  Przeglądając różne zapowiedzi nowego systemu miałem trochę mieszane uczucia ale to co wczoraj pokazano bardzo mi się podoba. Jedno małe zawiedzonko to żadnych nowinek na temat dźwięku.
  No i trzeba będzie w końcu zmienić 3gs na coś nowszego ;)

 • Tatsu

  Osobiście inni poza DropBoxem mnie za bardzo nie interesują, mam poczucie że tylko oni długofalowo oferują stabilny i niezależny serwis.
  Natomiast Apple w tej sytuacji jest o tyle konkurencyjny, że przy sporo niższej cenie oferuje wsparcie dla całego mojego rodzinnego ekosystemu i w dodatku w taki sposób że reszta użytkowników nie musi nic a nic się na tym znać – a to ogromny atut. (choć pożyjemy to zobaczymy jak to się będzie przy iOS8/OSX Y sprawdzało w praktyce)

 • Tatsu

  Tylko nie wiem czy zauważyłeś że teraz będzie można automatycznie z poziomu iPada i OSXa takowe WiFi uruchamiać i sprawa załatwiona. (oczywiście zobaczymy w praktyce)

 • Molimo

  Chmura od MS: stabilna, nie zniknie z dnia na dzień, nikt na niej nie musi się znać. Apple w tej kwestii dogania konkurencje i nie ma co się oszukiwać. W pewnych aspektach są do przodu, a w innych do tylu.

 • steveminion

  Ale oczywiście zdajesz sobie sprawę, że ten 1000 inżynierów nie zajmuje się tylko widocznymi na pierwszy rzut oka „fajerwerkami”?
  A Jobsa zostaw w spokoju, gdyby obracał się za każdym razem jak ktoś to pisze to już dawno dowierciłby się do Chin…

 • Mirx

  Mnie trochę denerwuje wykorzystanie zielonego przycisku do przejścia w tryb full screen. Trochę, bo zawsze można użyć Alta, by zachowywał się po staremu. Czemu nie jest odwrotnie?

 • Guli

  Ja mam takie pytanie odnośnie odbierania połączeń czy fotka kontaktu jest przywrócona na cały ekran tak jak było to pokazane wczoraj na keynocie i dzis tutaj no fotce tez tak jest? Bo bardzo mi tego brakuje a ostatnio było w ios7.04 :(

 • Jesteś developerem?

 • Tatsu

  Pewnie tak tylko że MS Cloud był później niż DropBox jak również nie daje mi niczego w zakresie ekosystemu mojego i rodziny. Nie jest dla mnie żadną alternatywą bo przy DropBox w zupełności wystarcza mi w swoim zakresie.

 • Molimo

  Przez ten cały zmieniony wygląd wydajność rMBP late 2013 jest kiepska, czyli od Maverick nic się nie zmieniło. Zobaczymy czy przez 4mc poprawią coś w tej materii.

 • Beniamin

  MailDrop – było chociażbny w AirMail

 • Tomek Brzewski

  Mam pytanie czy jeśli wysyła tym cudownym rozwiązaniem maila powiedzmy 2gb (zdjęcia spakowane) i ktoś je odbiera ściąga sobie z linka, to potem one są usuwane z chmury są tam tylko chwile czekając na download? czy tak jak w gmail, wysyłam za pośrednictwem dysku i potem mam to badziewie zajmujące moje miejsce ?

 • Tomek Brzewski

  Up:)

 • Dowiesz się zapewne na jesieni.

 • Marcin Kubicki

  Może ktoś dać znać jak wygląda kwestia mail.app? Można normalnie pracować czy jest ten błąd? Ktoś próbował odpalać Photoshopa, Final Cuta, Forklifta? Podobno iMovie nie działa.

 • Marcin Kubicki

  Nie została przywrócona na pełen ekran.

 • Guli

  To ja nie rozumiem tego całego pokazywania na WWDC i na obrazku w tym artykule (Emily Parker) fotki na cały ekran gdzie wyglada to rewelacyjnie a w rzeczywistości no jednak czegoś takiego nie ma :/

 • Marcin Kubicki

  Może jeszcze będzie. Chciałbym.

 • Marcel Herba

  @Moridin:disqus , podasz sumę kontrolną md5 dla oryginalnej instalki?

 • Skasowała się automatycznie po pobraniu. :-/

 • Marcel Herba

  Ok, dzięki :D

 • Guli

  Ja też bo na prezentacji ios7 była na całym i nagle usunęli :( teraz podczas prezentacji ios8 znów jest na całym i mam nadzieję, że tak też bedzie bo jaki miałoby sens pokazywanie czegoś co w rzeczywistości wyglada inaczej? Jak na razie całej tej sytuacji nie rozumiem.

 • Zaraz będę miał – chwila.

 • Marcel Herba

  I jak tam, masz?

 • Będziesz w domu na hotspocie leciał?

 • Marek

  OneDrive Launched August 1, 2007
  DropBox Launched 2008.

 • Wojtek Ziarno

  Komentarz idealny na serwisy pokroju Spidersweb. Tam dostałbyś same plusy.

 • chiefer

  Wyścig zbrojeń osiągnął taką intensywność że już nie sposób być we wszystkim liderem, przez długi czas. Podejrzewam że obecnie będziemy wciąż oglądali zbliżanie się do siebie konkurencji. Integralność systemów wciąż lepsza u Apple, ficzery u konkurencji.

 • Nie ogarnę chyba dzisiaj jednak. Sorry.

 • borosz

  Adobe CC – całość działa (sprawdziłem pobieżnie). Final Cut Pro X nie działa. Można go teoretycznie odpalić (i udało mi się to) włażąc w package contents i uruchamiając „/Applications/Final Cut Pro.app/Contents/MacOS/Final Cut Pro”. Jednak nie widzę ani pół podglądu video. Timeline poukładany, ale nie ma czego edytować.
  Nie działa też Little Snitch czemu się nie dziwię – sięga zapewne głęboko w ustawienia sieciowe systemu. Na teraz tyle.

 • Marcin Kubicki

  Dzięki. To chyba poczekam na DP2. iOS śmiga.

 • Simon217

  Brzydka jest nowa ikonka preferencji systemowych… Wygląda jakby ktoś jej nie skończył… Albo jak wnętrze pralki…

 • Kuba

  Continuity to bardzo ciekawe rozwiązanie. Problemem może być sytuacja gdy z różnych urządzeń będą korzystać różne osoby. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pracując nad jakimś projektem na komputerze moje dziecko grające na iPadzie będzie miało dostęp do mojej pracy.
  Ciekawe jak Apple podejdzie do tego problemu.

 • Jeśli zapisujesz do iCloud to i tak ma. Dzisiaj.

 • Tatsu

  Good to know. Dziekuję za info.
  Nie zmienia to faktu, że w moim przekonaniu było na odwrót :) , a sam wybór rozwiązania nastąpił jakieś 3/4 lata temu i na razie tylko iCloud zainteresował mnie wystarczająco żeby rozważyć zmianę.

 • Tatsu

  Nie tu chodzi o problemy o jakich pisze Adam.
  W razie czego hotspot iPhona to powinien rozwiązać.

 • Chcesz rozwiązywać te problemy włączaniem hotspotu w domu? Jaki to ma sens?

 • Przemek

  Dodam, że Forklift działa bez problemu.

 • Marcin Kubicki

  Na DP4 u mnie przestał.