Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe ikony aplikacji Apple pod iOS 7

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

Na tej stronie Apple, w sekcji poświęconej powyższym aplikacjom, przez moment pojawiły się nowe ikony. Jeśli pamiętacie, nie wszystkie programy wydane przez firmę z Cupertino otrzymały nowe ikony na czas premiery.

Tym razem wszystkie wolne ręce zostały zaciągnięte do prac nad samym iOS 7 i podejrzewam, że najzwyczajniej na świecie nie starczyło im czasu.

To „przeoczenie” wynikało najprawdopodobniej z dwóch faktów. Po pierwsze, wiele aplikacji jest napisanych przez pojedynczych programistów pracujących w firmie, a po ukończeniu prac mają przydzielane inne obowiązki. Zdarza się też, że wprowadzają uaktualnienia w „wolnym” czasie. Tym razem wszystkie wolne ręce zostały zaciągnięte do prac nad samym iOS 7 i podejrzewam, że najzwyczajniej na świecie nie starczyło im czasu. Jednocześnie nie do końca mogli opóźnić premierę samego iOSa ze względu na niezbędne przygotowania do premiery nowych urządzeń: iPhone’ów 5C i 5S oraz iPadów, które mają być jutro pokazane. Nie zapominajmy również o dziale Mac.

Nie spotkałem jeszcze żadnej wersji x.0 jakiegokolwiek systemu operacyjnego czy aplikacji, która działałby wzorowo – zawsze są jakieś bugi.

Jak to już bywa od wielu lat, to my jesteśmy beta-testerami najnowszych produktów oraz oprogramowania i poniekąd wynika to z naszej winy. To my chcemy wszystko „szybciej, lepiej i więcej”. To my wywieramy nacisk, żądając niemożliwego. Nie spotkałem jeszcze żadnej wersji x.0 jakiegokolwiek systemu operacyjnego, która działałaby wzorowo – zawsze są jakieś bugi. iOS 7 ma ich nadzwyczajnie dużo w porównaniu z poprzednimi wersjami i mam nadzieję, że najbliższy rok wykorzystają na wyprostowanie go, tak aby iOS 8 nie wnosił zbyt wiele nowego oraz żeby taka sytuacja ponownie nie miała miejsca.

Ale wracając do nowych ikon… podobają się Wam czy nie?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • DRIZTEST

  uwsteczniamy się. Niedługo będą modne ikony 2 kolorowe „B&W”. Kwestia pozbycia się gradientu :-)

 • Grzegorz Krukiewicz-Gacek

  Pages i Numbers prezentują się kiepsko, reszta do przeżycia.

 • RobsonPL

  Ikony byłyby jak najbardziej spoko, gdyby tylko miały jednolite tła zamiast paskudnych gradientów.

 • mef

  Jakby tego nie tłumaczyć, to przy ciagłym powtarzaniu o idealnym dopracowaniu swoich produktów, brak odświeżonych ikon w czasie premiery systemu był kiepskim wizerunkowo pomysłem. Zwłaszcza, że ikony znowu zaprojektowane na kolanie (choć tym razem jest lepiej niż z systemowymi).

 • Krzysztof Chak

  Mnie się podobają ogólnie, jedyne co bym zmienił to zakres kolorów w gradientach, które użyli. (na korzyść tych ciemniejszych odcieni oczywiście, bo zbyt neonowe barwy nie są cool imo)

 • raffaellorb

  Szału nie ma.

 • Ikony całkiem ładne, jedynie do reszty nie do końca pasuje mi GarageBand i iPhoto

 • spyderr

  SPOKO?! Są okropne, do dzisiaj się nie przyzwyczaiłem do ikon z iOS 7, jak widzę ikonkę Settings to mnie mierzi. Firma, która od lat wyznaczała trendy w projektowaniu robi coś tak złego – to jest wręcz społecznie nieodpowiedzialne bo rzesze pseudo dizajnerów powiela ten okropny trend dramatycznie jaskrawych gradientów, braku kompozycji i ogólnej nijakości. A te nowe? Same shit, different day ;)

 • Bartosz Górecki

  Apple chyba szykuje się na Halloween – te ikony są straszne!

 • mr_dos

  Ikona Pages jest najładniejsza, reszta taka sobie.

 • Stanisław Olszak

  Nie są złe, ale daleko im do poprzednich wersji, które były po prostu piękne. Ich głównym atutem jest fakt, że mimo wszystko daleko im do takich paskudztw jak ikony settings czy safari.

 • sbl

  Podcasts też do przeżycia? tragedia

 • cyberangel1975

  Akurat gradienty są największą wadą powyższych ikonek…

 • Ikonki są paskudne :(

  Po pierwsze z jakiegoś powodu razi gradient. Nie jestem w stanie tego rzeczowo uargumentować, po prostu wygląda to jakby zupełnie płaskie prezentowały by się bardziej… cóż, minimalistycznie. Być może dlatego że gradient jest nie tylko na tle ale i na stencilu.

  Po drugie same stencile są zbyt skomplikowane – jakby ktoś nie mógł znaleźć złotego środka pomiędzy minimalizmem (jedynie zarys obiektu) a ilością detali (poziom komplikacji kształtu) i niepotrzebnie poszedł w stronę skomplikowania… ponownie łamiąc tym zasadę minimalizmu. Przykładowo po co ten mikrofon na pulpicie, na Keynote? Albo po co tyle detali na gitarze?

  Dodatkowo Apple najwyraźniej nie stosuje się do własnego „złotego radialnego podziału ikonki” (czy jakkolwiek to nazywają). Stencile są zdecydowanie za duże, a przy tym niejednorodne pod względem zajmowanej na ikonce powierzchni – głupio to wygląda jak takie Pages odstaje od pozostałych ikonek…

 • Gdzie widzicie ikonkę Podcasts?

 • Maciej Winiarski

  Nadal nie pojmuję czemu część ikonek Apple ma gradient jaśniejszy na górze, a cześć odwrotnie? Bez sensu.

 • chiefer

  Arcy-szpetne. Apple zaczyna wieść prym w szpetocie ui designu.

 • BGN

  iPhoto i Pages bardzo ładne.

 • Grzegorz Krukiewicz-Gacek

  W tym momencie trochę boję się jak będzie wyglądał nowy GarageBand :P

 • Jonasz Sowada

  Gradients, gradients everywhere :/

 • Macredaktor

  Może być. Najgorsza chyba Pages. Atrament był ładny i to pióro, a tutaj jakiś długopis