Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Djay and Vjay już 64-bitowe dla iPhone’a 5S ze sporymi korzyściami →

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Jordan Golson:

Because the A7 processor is so powerful, Algoriddim CEO Karim Morsy explained, its programs can spend processing cycles on a smoother user interface and better visual effects. He told us that the Djay and Vjay programming teams were able to 64-bit compatible versions of the apps just three days after the iPhone 5s went on sale largely because of Apple’s excellent developer tools.

Apple A7 w iPhonie 5S w przypadku tych dwóch aplikacji poprawił sporo rzeczy – przykładowo Vjay potrzebował stosować sztuczki oraz pogarszać jakość wideo, aby wyświetlić jednocześnie dwa strumienie na ekranie. Dzięki A7 mogą wyświetlić na ekranie dwa strumienie 720p bez problemów i kombinowania, oraz wysyłać obraz po AirPlay bez opóźnień. Przejście na 64-bity zajęło programistom 3 dni.

To kto mówił, że 64-bity w nowym A7 są bez sensu i nic nie dają?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • dc

  No ja w tym wpisie nie widzę nic, co sugeruje, że przejście na 64 bity cokolwiek zmieniło. Jest tylko o tym, że A7 jest dwa razy szybszy.

 • Wydaje mi się, że w tym przypadku jednak nie 64 bity, a dwukrotnie wyższa wydajność na 32 bitach umożliwiły takie zmiany.

 • Jan Zaskórniak

  Oj już dobra, dobra. Dajcie Wojtkowi spokój. On tylko chce sobie samemu udowodnić jaki to świetny produkt, bo przecież nie stał w kolejce bez sensu. Prawda?

 • A ja jednak uważam, że przy dekodowaniu może mieć to spore znaczenie.

 • dc

  Jedyne co mi przychodzi do głowy co może przyśpieszyć operacje przez samą zmianę szerokości słowa to pakowanie SIMD.
  Podwójne floaty dają nowe możliwości a nie po prostu przyrost prędkości, ALU działa na 64bitach dużo wolniej (ok 1.6x afair). Spodziewałbym się raczej nowych algorytmów obróbki, poprawienia jakości kodowania ale nie wzrostu prędkości.

 • Waldek

  Nie tylko… A7 to są nowe ARMy. Nowa architektura, nowa lista rozkazów (ISA), nowe jednostki wektorowe, itd.
  Nie wiemy też wiele nt. rdzeni graficznych w A7.
  Ale faktycznie, artykuł trochę miesza całkowity wzrost wydajności z jednym przyczynkiem (32-bit / 64-bit).
  Trochę dyletancko (choć medialnie) też brzmi to „przejście z 32-bit na 64-bit zajęło tylko 3 dni” – w najprostszym wydaniu wystarczyłoby przekompilować (czyli kilka minut) ;-) Optymalne wykorzystanie nowej listy rozkazów, w tym 64-bit to zajmie lata – wiele algorytmów będzie musiało być przepisanych (nie przekompilowanych)…

 • Wchodząc we wszelkie zawiłości oraz technikalia nie odchodziłbym sprzed klawiatury. Rozrzut czytelników jest spory, a ja nie celuję w tych zaawansowanych, bo mijałoby się to z celem. Uproszczenia niestety są czasami konieczne.

 • dc

  W sumie się ze mną zgadzasz – 64bity zmieniają tyle co nic. Wszystko wynika z nowej architektury, chociaż to też ciężko powiedzieć, bo o ile rejestrów jest dwa razy więcej to 16 rejestrów to i tak było wystarczająco dużo. Podkręcili proces, skorzystali z nowej listy i mają 2x prędkość. Zysk z 64bitów zobaczymy za jakiś czas.

 • A7 tak jak A6 jest taktowany 1.3GHz, więc tutaj nie ma żadnego 2x wyżej, ogólnie biorąc pod uwagę pamięć, 64-bity, L2 cache i wiele innych nowości A7 daje rezultat wzrostu 2x względem A6.

 • Michal Mynarski

  Tylko ludzie nie mający pojęcia jak funkcjonuje procesor mogą mówić, iż przejście na 64 bity nic nie zmienia. I mówię to ja, raptem pół roku programowania w asm.