Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

(prawie) Codziennik 010 — Dzieci powinny spać w kartonach i Vesper

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

O fascynującym artykule o fińskich dzieciach śpiących w kartonach i Vesper, aplikacji od Q Branch, autorstwa Davida Simmonsa, Dave’a Wiskus i Johna Grubera.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • JakubOstaszewski

  Będąc ojcem czwórki dzieci ( najmłodsze ma prawie 7 miesięcy ) i mając dość spore przez to doświadczenie ( nie chcę się zbytnio wymądrzać ale 4 zrobiła swoje :-) ), pierwsze co przyszło mi do głowy podczas oglądania tego odcinka, że takie pudełko owszem jest dobre ale dla kota..Podczas pierwszych miesięcy łatwiej dla dziecka i rodziców jest gdy śpi w czymś ruchomym , gdyż zazwyczaj usypianie go bez ruchu zajmie dwa razy dłużej , NIESTETY dziecko nie zasypia tak sobie, cyk i już ..Nie da się też by w początkowej fazie dziecko nie spało przy boku matki, w przypadku karmienia piersią co jest najlepszą metodą dla dziecka paranoją byłoby wstawania po 3-4 razy w nocy i wkładanie i wyjmowanie go z pudełka.Niestety ktoś kto stał za tym pomysłem musiał propagować „nowoczesne ” macierzyństwo w stylu „po co karmić piersią skoro jest butelka”, a wtedy fakt faktem dziecko zasypia łatwiej .Nie zmienia to faktu, że taka wyprawka to dobry pomysł (poza pudełkiem), a instrukcja ….To już zupełnie oddzielny , głębszy temat, ileż to współczesnych matek przeczytało przed urodzeniem dziecka całe tomiska o byciu idealną matką w początkowym stadium rozwoju dziecka , a potem najprościej to ujmując gówno to dało.A dziecko zmienia się w coś w stylu kolejnego gadżetu, niczym małpeczka którą można się pochwalić, wrzucić ładne zdjęcie tu i ówdzie i budować nad sobą aureolę tego jakby mając to jedno dziecko toczyło się wręcz powstańczą walkę o przetrwanie. Tymczasem jeszcze nie tak dawno temu nasze babcie rodziły wiele dzieci, bez instrukcji, bez wyprawki, bez wózka, bez kołyski, bez mleka w proszku, karmiły piersią , potem tym co było pod ręką i daję sobie rękę uciąć , że ich dzieci, z tych wielodzietnych rodzin, kiedy zachodziło się w ciąże w młodym wieku, wyrosły na porządniejszych ludzi (cokolwiek by to nie znaczyło), niż wyrosną te książkowe dzieci dzisiaj.

  Ps. A props spania z dzieckiem , to nie ma wspanialszego uczucia niż obudzić się obok tak małej istoty wtulonej w ciebie tak jakbyście stanowili jedność.

 • Kamil Rutkowski

  @Wojtek: sztuczka z kablem pod koszulą się udała? Tym razem chyba tylko jack na wybojach trzeszczy trochę, na to też jest sztuczka jeśli potrzebujesz, daj znać.

  5!

 • Posłuchaj w dzisiejszym odcinku. Przypiąłem go do pasa bezpieczeństwa. :)