Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Dlaczego iOS 7 wygląda inaczej →

· Wojtek Pietrusiewicz · 16 komentarzy

Matthew Panzarino:

If you caught Apple’s iOS 7 presentation on Monday or have followed any of the numerous bits of coverage, then you know that the home screen icons have quickly become a point of contention. They’re certainly a radical departure from the deep and allegory-heavy icons of iOS 6 and they contribute to an overall lighter, brighter and more youthful aesthetic this time around.

Jestem absolutnie w szoku jak zachodni redaktorzy ostrożnie podchodzą do krytyki pewnych rzeczy, gdy dotyczą one iOSa.

We’ve been talking to people all week about the new designs of iOS and multiple sources have given us a better picture of how it went down inside Apple in the last few months.

Zobaczmy zatem co mają do powiedzenia …

Many of the new icons were primarily designed by members of Apple’s marketing and communications department, not the app design teams. From what we’ve heard, SVP of Design Jony Ive (also now Apple’s head of Human Interaction) brought the print and web marketing design team in to set the look and color palette of the stock app icons. They then handed those off to the app design teams who did their own work on the ‘interiors’, with those palettes as a guide.

Jony Ive, jako szef designu, pracując nad swoim nowym dzieckiem, oddaje prace nad ikonami i wyglądem do działu marketingu?! W żadnym wymiarze ani galaktyce nie wyobrażam sobie, abym mógł tak postąpić.

We’ve also been hearing that there wasn’t a whole lot of communication between the various teams behind say, Mail and Safari. And that there were multiple teams inside each group that were competing with various designs, leading to what some see as inconsistencies in icon design. Those may well be hammered out in days ahead.

Rozumiem, że zespoły pracowały oddzielnie nad pewnymi aspektami, konkurując ze sobą. Wewnętrznie. Kto jednak pokazuje wyniki takiej amatorszczyzny i braku konsekwencji publicznie? Nie mieści mi się to w głowie, szczególnie w firmie, która tak dba o design, wygląd i własne tajemnice.

Apple needed a stylistic and psychological break with the design language of its past, and Ive used ‘new’ blood to create that break.

Ive użył amatorów, a nie ‚nowej krwi.’

Though the designs of the apps are also very important, the icons are iOS 7’s first impression and calling card. That’s why it was important to have them trend downward in age and upwards in vibrance.

Matthew chyba nie zwrócił uwagi na paradoks. Pisze o istocie ‚pierwszych wrażeń’ oraz jak ważne są ikony w iOSie, a wcześnie o tym, że ich projekty wyszły spod ręki zespołów poza kontrolą Ive’a?

What was presented this week is firmly a ‘work in progress’.

Chyba ‚joke in progress,’ ale liczę, że zaczną od nowa. Szczerze na to liczę …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • A może ostrożność jest wskazana… Co jeśli pokazano takie, a nie inne ikony tylko dlatego, żeby konkurencję zrobić w balona. A jakie pozytywne emocje będą się działy wśród zaskoczonych doskonałością użytkowników :-)

  ps. czyją to matką była nadzieja ? HAHAHA

 • Michał Jasiński

  Ale jesteś pełen jadu. Może warto jednak się wstrzymać z tą krucjatą? Jeszcze nie masz w rękach ostatecznej wersji systemu, a już wydałeś wyrok. To chyba właśnie jest ta różnica między dziennikarzem a blogerem. Wielokrotnie negowałeś postawy hejterskie, a dziś jesteś taki sam. Czekać, aż zaczniesz komentować na onet.pl

 • Widzę jak takie osoby jak Matthew, Gruber, Gemmell i inni niejednokrotnie chwaliły np. ikony iOSa i sam UI za to, że każdy jego element to małe dzieło sztuki. Dzisiaj nagle zapomnieli o tym. Takie rzeczy nie są w porządku.

 • maryś

  Ależ tu hipokryzji… nie tylko u Ciebie… ale ta fala przelewa się przez niemal wszystkich. Bo zawsze to Apple był naj bo łamał schematy, podążał swoją drogą i w ogóle nie patrzył na innych. A teraz jak to faktycznie zrobił to jest be. … i tak jest zawsze. Wypuścili iPada i cały świat się śmieje i hejtuje, że co to jest, że iPhone Maxi itd… a jak się okazało, wyszło po Applowemu. Teraz będzie tak samo. Ta firma słynie wszak z tego że nie słucha opinii publicznej i sama wyznacza standardy, które są pokochiwane. Tak po prostu :)

  Aaa… swoją drogą jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził… zwłaszcza jakimś kilku milionom tzw. ekspertów…

 • Michał Jasiński

  Wiem, że zmiana jest poważna i sam nie wiem co sądzić. Na ten moment, może naiwnie, wieżę że jeszcze poprawią to i owo. Ikonki w sporej części to koszmar. Wczoraj przez 15 minut patrzyłem na ekran mojego iPada i cieszyłem oko perfekcyjnymi ikonkami aplikacji. Ten minimalistyczny trend jest wg. mnie nie do końca dobrze wdrażany. Uwielbiam interfejs WindowsaPhone 8, ale jest tam wciąż wiele niedoróbek, a większość ikon woła o pomstę do nieba. Jednak powoli to poprawiają, a Apple ewidentnie od nich kopiuje.

 • DMatrzak

  „Jony Ive, jako szef designu, pracując nad swoim nowym dzieckiem, oddaje prace nad ikonami i wyglądem do działu marketingu?! W żadnym wymiarze ani galaktyce nie wyobrażam sobie, abym mógł tak postąpić.” Ty to Ty, ale ja nie wyobrażam sobie żeby Ive mógł tak postąpić :)
  Myślę że głównym problemem nie jest sam wygląd ikon, co raczej ich paleta kolorów, a to wkońcu przygotował chyba Ive? Może powinni wprowadzić nowy (alternatywny) tryb, schemat kolorów „black and white”?

  Oczywiście widać że jest to próba wytłumaczenia się ze błędu, może dzięki temu spróbują go poprawić. Tak się zastanawiam czy w którychś poprzednich betach takie kluczowe elementy wyglądu zostały w późniejszym etapie zmienione?

 • Stanisław Olszak

  Jak by tego nie tlumaczyc UI w iOS7 jest po prostu do wymiany.

 • BGN

  Ive dostał za dużo władzy i sobie poczyna. Tak to dla mnie wygląda gdy czytam takie słowa.
  Niektórzy, jak zwykle, zbyt szybko wyciągają konkluzje. Nie chodzi tu o żadne wylewanie jadu tylko osobiste, subiektywne dla każdego uczucia i komentowanie wrażeń wzrokowych.

  Sam nie używałem nigdy iOS dłużej niż 20 minut. To nie znaczy, że nie mogę ocenić nowego iOS’a po screenach, filmikach i tym, co czytam i obserwuję.

 • Krzysztof

  Zrobić konkurencję w balona kosztem własnej reputacji i klienteli? Raczej ciężko mi w to uwierzyć. Obawiam się że po raz kolejny dostaniemy niedopracowany produkt wypuszczany pod presją oczekiwań inwestorów i konkurencji, tak jak to było z mapami czy zupełnie nieporzemyślanym trybem pełnoekranowym w ML który w konfiguracji wielomonitorowej jest zupełnie bezużyteczny (i dla mnie ten bugfix w Mavericks był największym wydarzeniem dnia)

 • mef

  Powyższe idealnie pokazuje, że nawet jeśli team jest niewiarygodnie utalentowany, jeśli jednostki mają wielki potencjał, to bez osoby która umie wszystkim pokierować, nadal cel i wyznaczyć kierunek, sukcesu się nie osiągnie. Mówienie, że Jobs by na to nie pozwolił jest w wielu wypadkach zbyt często używanym banałem, ale w tym przypadku jestem przekonany, że takie coś by nie powstało.

 • Dla mnie też…, ja już przeglądam monitory :-), bo excel’a na AIR13 nie da się sensownie używać. No i przez apple tv będę mógł oglądać film i jednocześnie przeglądając coś innego – bezcenne.

 • wert

  „Jestem absolutnie w szoku jak zachodni redaktorzy ostrożnie podchodzą do krytyki pewnych rzeczy, gdy dotyczą one iOSa.”

  To tak jak z żonami pijaków. ;)

 • wert

  Ale ocena tego designu, to nie jest kwestia gustu. On jest ot tak, po prostu – w 100% zły.

 • maryś

  oczywiście, że jest kwestią oceny. demokratycznie każdy może mieć własne zdanie. na tym polega ten system.
  ostatecznie, użytkownicy zagłosują portfelami.

  swoją drogą zastanawia mnie kogo mój kompetarz boli? hipokrytów? :P

 • duchu

  Od kiedy nie ma Jobsa dziwne rzeczy się dzieją w Apple :/

 • Łukasz

  Na cud bym nie liczył. Niestety tak to jest jak nie ma nikogo kto może pohamować geniusz twórczy artysty. I jeszcze ten filmik z prezentacji iOS’a 7. Ten w którym Ive tłumaczy dlaczego zrobił coś tak a nie inaczej. Ogólnie to moim zdaniem facet się zbłaźnił. Jak można siedzieć na sali i puścić filmik który pokazuje Ciebie? Nie można było walnąć dwóch na rozluźnienie, wyjść na scenę i powiedzieć to samo? Wg mnie takie zachowanie było by przynajmniej oznaką jakieś odwagi cywilnej. Oby ten facet dostał jakiś kącik na rogu kampusu gdzie będzie mógł się bawić swoimi modelami nie przeszkadzając ludziom w pracy.