Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Pytanie dotyczące Chromebooków

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Czy ktoś z Was jakiekolwiek pojęcie dlaczego Chromebooki tak kiepsko trzymają na baterii? Pixel ma hardware zbliżony do Aira i MacBooka Pro z Retiną, a te to przewyższają o dwie godziny. Hardware jest podobny, a nie wspominam tutaj nawet o tych tanich Chromebookach, które mają innej klasy procesory. Macie jakieś pomysły? Przecież przy tak lekkim systemie one powinny wyciągać z dzisięć godzin …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Mam pierwszej generacji Chromebooka z dwurdzeniowym Atomem. Chrome OS to leciutki, uszyty na miarę Linux i przeglądarka Chrome, prawda? Powinien działać jak rakieta. Tymczasem na stojącym obok Aspire One z jednordzeniowym Atomem kobyła, jaką jest Windows 7 Starter, działała szybciej. Coś z tym systemem jest bardzo nie tak. I nie tylko jeżeli chodzi o samą jego koncepcję.

 • To jest postawione na jądrze linuxowym, ono nigdy nie trzymało baterii tak dobrze jak OSX czy nawet Winzgroza. Dużo jeszcze zależy do sterowników, które często są dużo gorsze niż te zamknięte na innych systemach(np. Intelowe od GPU)

 • BGN

  Pytanie: po co się nad tym zastanawiać?

 • Ciekawość.

 • Zapewne bateria jest dość pojemna jak na typowy chromebook/notebook w tych rozmiarach, ale nie dla komputera z takim ekranem i wyższym zapotrzebowaniem na energię niż typowy zwykły notebook. Ekran, sama rozdzielczość ciągnie bardziej grafikę + flash. To produkt Google nie Apple, nie musi być idealnie dopracowany choć wygląda solidnie i jako komputer jest ciekawym sprzętem, ale to nadal PC :)

  To co najbardziej mi się podoba w tym komputerze to jedynie ekran, ma bardzo ciekawe proporcje i chętnie bym zobaczył budżetowego Maca pokroju MBP/MBA z ekranem 3:2 w Retinie.

 • Wygląda na to że system jest słabo zoptymalizowany. Bo skoro hardware jest bardzo podobny to nie wiedzę innej możliwości.

 • Bateria pojemnościowo też jest podobna. Sprawdź specyfikację.

 • To jest postawione na jądrze linuxowym, ono nigdy nie trzymało baterii tak dobrze jak OSX czy nawet Winzgroza.

  Może kiedyś tak było. Teraz nie ma już większej różnicy. Nie wspominając już o tym, że Google mógłby w ten system wbudować powertopa i go odpowiednio zmodyfikować, żeby jeszcze lepiej oszczędzać energię.