Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Raspberry Pi – Malinowy hotspot →

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Błażej Faliszek:

W internecie jest całkiem sporo tutoriali jak udostępnić internet poprzez WiFi. Problem w tym, że żadem nie działa. Sprawdziłem kilkanaście, z tym z elinux.org na czele. Znalazłem w końcu przyczynę tych problemów.

Miałem sobie kupić to RPi do montażu w samochodzie i pisać razem z Błażejem, ale z tego co widzę to zanim znajdę na to czas, on już będzie miał wszystko dla mnie gotowe.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • To kupuj. Nie ma na co czekać.

 • KLUSEK

  Łatwiej jest kupić stary telefon i schować go w samochodzie podłączonego do zasilania.

 • Na przykład?

 • KLUSEK

  Obojętnie. Nawet jakiś Galaxy S stary. Wkładasz AERO2, włączasz Tethering, jak masz radio z obsługą USB to możesz podłączyć to do telefonu (będziesz miał jednocześniej ładowanie telefonu zapewnione i dostęp do plików z radia), a mp3 synchronizować przez dropbox-a. Do tego możesz włączyć Google Latitude i na mapce mieć śledzenie swojego auta ;)

 • A Airplay?

 • KLUSEK

  Nie wiem, możliwe, że także. Musisz doczytać ;)

 • dc

  Znaczy załadować do samochodu Rpi, które ma służyć za hotspot, odbiornik airplay i serwer muzyczny? Pomijając, że nie pasuje do Twojej filozofii to jeszcze wątpliwe.

  Sam używam Rpi jako serwera muzycznego w domu. Najpierw myślałem, że AirPlay to jest to – okazało się rozwiązaniem doraźnym i zawodnym. Skoro sprawa miała dotyczyć zabawy sprzętem to założyłem, że softem też można się pobawić, czyli wybrać lepszy system – mpd. Bo jak mam używać Rpi jako punkt AirPlay to po stokroć wolę AirportExpress. A stabilnie działające Rpi z tymi samymi funkcjami to zestaw Rpi + router + karta dźwiękowa. Zasilacz zamieniłem na aktywny hub usb i podłączyłem dysk. Mam serwer muzyczny z mirrorem biblioteki iTunes, dostępem do spotify i opcją AirPlay. Większość opensource (ach te binarne bloby sterowników) z solidnym standardem klienckim – klienty mpd są dostępne na wszystkie platformy a jak ktoś się uprze to zrobi to po www (chociaż każdy wie, że po ssh zawsze najlepiej).

 • dc

  Jailbreakowany 3GS działa świetnie jako hotspot i odbiornik AirPlay.

 • janek202

  Też. W Play Store jest kilka aplikacji działających jako serwer dźwięku AirPlay. Testowałem z OS X ML.
  Sam też mam Raspberry Pi i chciałem sobie na nim postawić serwer dźwięku, ale jakość dźwięku z wyjścia analogowego jest beznadziejna i nie nadaje się do muzyki. Pozostaje podłączenie karty na USB, albo kombinowanie z HDMI / I2S. Ciekawą alternatywą do RPi (chociaż trochę droższą) jest też cubieboard.