Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Andrew Kim kupił sobie Sony RX1 →

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Andrew Kim:

I never buy anything based on specs alone. A product is about the holistic experience and pure numbers are never a sign of a successful product. I look for the intangible emotional and experiential connection with the devices I chose to buy. This is why I believe that a Leica isn’t a “rip-off” and why I respect BMW, despite my dislike of their design. We are human and we should buy products supported by emotion, not just numbers.

Pomimo, że nie zgadzam się z większością słów Andrew, to pierwszy akapit całkowicie do mnie przemawia. Niestety, dzisiaj na rynku jeszcze nie ma produktu w kategorii aparatów pełnoklatokowych, który byłby „idealny” i spełniał wszystkie moja oczekiwania. Sony RX1 zbliża się do ideału, ale ma obecnie dwie duże wady – przede wszystkim nie ma wizjera optycznego, a po drugie jest produkowany przez firmę, do której mam głęboko zakorzenione negatywne uczucia.

Zdjęcie: Andrew Kim

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  No cóż, pogratulować Kimowi zakupu i żyć dalej. Tak jak pisałeś mało tam sensownych rzeczy, wzmianka o pełnej klatce jest chyba tylko po to by się nią pochwalić, że się ją (modne ostatnio) a sample niczym szczególnym się nie wyróżniają. To samo by osiągnął chociażby tym X100. No i tak wzmianka, ze RX1 ma pokrętło od kompensacji ekspozycji. Wow, po prostu wow. Ma też futerał za 250USD. Yaaay! :D

 • Widzę że tydzień rozpocząłeś pełny optymizmu, zupełnie jak ja. ;-) Mimo wszystko dalej czekam na „tanią Leikę”.

 • Buzuk

  Oczywiście, jestem bardzo optymistyczny. Zwłaszcza po takich artykułach jak Kima. Na tanią Leicę to chyba nie ma co czekać. To trochę tak jak z Apple. Poniżej pewnego pułapu cenowego nie zejdą :)

 • Ale nie musi być produkcji Leiki. Canon i Nikon straszliwie przespali bezlusterkowce tak swoją drogą.

 • Buzuk

  Ale masz przecież serię 1Nikona przyzwoitą całkiem. Masz m43 od Olympusa, które jest bardzo dobre. Masz chociażby Fujifilm (X-E1, X100(s)). Wszystkimi tymi aparatami da się robić bardzo dobre pomimo, że nie kosztują powyżej 10 tysięcy złotych i nie mają FF ;)
  Nikon i Canon może nie tyle przespali EVILe co nie byli zainteresowani tym segmentem próbując umocnić swoją dominację w segmencie DSLR. Tymczasem konkurencja zobaczyła, że jest nisza do zagospodarowania ;)

 • Niestety nie widzę, żebym wrócił do niepełnej klatki. :)

 • Buzuk

  Ja wróciłem i kompletnie mi to nie przeszkadza. Praktycznie nie ma różnicy ;-)

 • GO i plastyka. IMO jednak jest. :-/

 • Buzuk

  Nie jest. Może nieco detalu więcej. Ale GO i plastyka pozostają takie same bo odpowiada za nie obiektyw. Obiektyw pozostaje taki sam. Jak nam się uda spotkać to mogę wziąć odbitki to porównamy X-E1 z D700 na przykład. Czytałeś zresztą pewnie ten artykuł o pełnej klatce w praktyce. Moim zdaniem ta cała lepszość FF to placebo ;) A porównywanie sensorów ze sobą jest bez sensu. Dlaczego nie wziąć za wyznacznik sensora średnioformatowego? ;)

 • Wyznacznik to co innego i nie ma dla mnie większego znaczenia. Pomijając kwestie subiektywne to FF ma trzy zalety których nie osiągniesz w cropie: mniejsze GO, lepsze szkła w ofercie oraz prawdziwie szeroki kąt. D700 + 14-24 nie osiągniesz na cropie niestety.

 • Buzuk

  To zależy czego potrzebujesz. Szkło to szkło. Do APS-C możesz podpiąć szkło dedykowane do małego obrazka i będzie ono identyczne jakościowo jak na APS-C. Szeroki kąt owszem to fakt ale znów jest pytanie czy jest potrzebne. Ponieważ dla mnie dolna granica to 24mm więc nie mam z tym problemu. Co do GO to też dla mnie nie problem. Fujinon 35/1.4 daje mi GO jak pełnoklatkowy 35/2.0 (w przybliżeniu). Jak dla mnie wystarczające do szczęścia. Ale podkreślam, dla mnie. Jeśli faktycznie potrzebujesz mniejszej GO, ultra szerokich kątów i na przykład jeszcze lepszej jakości w słabym świetle to faktycznie FF jest lepszy :-)

 • Ja tam przesiadłem się ze względu na 14-24. ;-)

 • Buzuk

  Nie pamiętam co powodowało mną z przesiadką z D200 na D700 ale teraz przesiadłem się na X-E1 i nie narzekam na braki. D700 w zasadzie leży i czeka na jakieś „poważniejsze” sesje :]

 • Ja jeszcze poczekam. :)