Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X 10.8 Mountain Lion – tajemnice

· Wojtek Pietrusiewicz · 26 komentarzy

Najnowszy Mountain Lion ma sporo funkcji mniej lub bardziej ukrytych, o których wiele osób się może nie dowiedzieć. Naturalnie część z nich będzie mniej lub bardziej przydatna, a część jest rozwiązana w sposób niezbyt ergonomiczny, ale warto się z nimi zapoznać.

 Zapisz jako …

Lion wprowadzil funkcję auto-save, które nie zdobyła uznania wielu osób. Widocznie lata wciskania skrótu ⌘S/⌃S zrobiło swoje. Metodą na zapisanie kopii pliku była niewygodna – trzeba było stworzyć duplikat i następnie odpowiednio go nazwać. Pod OS X 10.8 funkcja ta powróciła, ale jest ukryta.

Rozwińcie sobie menu File / Plik w jakiejkolwiek aplikacji, która jest stworzona dla Liona lub Mountain Lion i przytrzymajcie klawisz ⌥ – lista się zmieni i jedną z nowych pozycji będzie właśnie wspomniane Save as… / Zapisz jako…

Koniec automatycznej blokady plików

Pliki pod Lionem pod dwóch tygodniach nieużywania były blokowane przez system, aby niechący ich nie nadpisać podczas przypadkowej edycji. Oczywiście ta funkcja również nie zyskała przychylności userów i została w tej wersji OS X usunięta. Blokadę na plik można teraz założyć ręcznie.

Wyłącz powiadomienia na 24h

Powiadomienia są domyślnie włączone, ale możemy się ich pozbyć na 24 godziny jeśli akurat potrzebujemy chwilę ciszy i spokoju. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • kliknąć lewym przyciskiem myszki w ikonę Centrum Powiadomień na górnej belce z wciśniętym klawiszem ⌥
 • otworzyć Centrum Powiadomień za pomocą przycisku, gestu lub klawiatury i następnie przescrollować

Apple TV poprzez AirPlay jako urządzenie wyjściowe

Mountain Lion umożliwia ustawienie Apple TV jako urządzenia wyjściowego dla systemowego dźwięku poprzez AirPlay. Aby to zrobić, wystarczy wejść do Preferencji Systemowych / Dźwięk i tam wybrać stosowne urządzenie w zakładce Output / Wyjście.

Uruchamianie niepodpisanych aplikacji

OS X 10.8 domyślnie ma ustawione pozwolenia na uruchamianie aplikacji z Mac App Store oraz podpisane przez developerów. Tych ostatnich praktycznie nie ma, więc większość aplikacji zostanie zablokowanych przy próbie otwarcia. Zmiana ustawień na ostatnią, najmniej bezpieczną, nie jest zalecana, w szczególności dla osób, które nie do końca wiedzą co robią. Takie programy można jednak otworzyć z menu kontektstowego – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem (lub ⌃Click) na ikonie aplikacji i wybrać z menu Open / Otwórz. Pojawi się okno proszące o potwierdzenie, ale tylko raz – nasze zatwierdzenie zostanie zapamiętane.

Time Machine wspiera większą ilość dysków

Time Machine wspiera teraz większą ilość równocześnie podłączonych dysków i będzie robił backup na zmianę na poszczególne dyski. Możemy dzięki temu znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty danych poprzez trzymanie jednego lub kilku dysków w innej lokalizacji niż nasz komputer i podmienianie ich co jakiś czas.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Jak usunąć ikonę Centrum Powiadomień z paska narzędzi?

 • KRUChY

  a zmiana nazw plików w górnej „belce” programu ?
  Jest to świetna funkcja – działa we wszystkich programach wspierających autosave.
  Ułatwia życie -> np. w Podglądzie, gdzie nie trzeba mieć dodatkowo otwartego findera, żeby zmienić nazwę

 • KRUChY

  brak iCloud w Finderze – porażka… Jak sprawdzić, co tak naprawdę mam w iCloud, nie wchodząc na stronę, ani nie odpalając konkretnej aplikacji obsługującej konretne pliki… PORAŻKA -> Dropbox może spać spokojnie

 • Ja z tym nie mam problemów.

 • A można dźwięk przesyłać do airport express nie tylko z iTunes?

 • Chyba tak – nie miałem nigdy ale to działa jako odbiornik AirPlay więc powinno.

 • Nie wiem czy to nowść ale ikon z doku nie da się usunąć tak jak poprzednio, przez wyrzucenie ikonki z docka. Teraz trzeba ją przenieść do kosza. Chyba, że się pomyliłem.

 • Pomyliłeś się ;) Wystarczy chwilę potrzymać poza – chyba jako zabezpieczenie, aby niechcący nie usunąć. :)

 • Pomyliłeś pomysł, realizację, a przede wszystkim ‚filozofię’, ale śpieszę z pomocą. Preferencje -> iCloud -> Zarządzaj (System Preferences -> iCloud -> Manage (?) ). Zajęło mi to 3 sekundy leniu.

  No i mały fuck up jak nie masz nowego iPhoto, to nie pokazuje zdjęć z Photo Stream jako element iCloud.

 • KRUChY

  Nie pasuje mi filozofia iClouda… Zdecydowanie. Nie pasuje mi ona do desktopa po prostu. Aż boję się, jak nowy system będzie wyglądał. Zarządzaj – o fajnie, nie wiedziałem. I byłbym szczęśliwy, gdybym mógł to zrobić w Finderze, albo ładna apka iCloud, a nie w preferencje systemowe wchodzenie. Apka załatwiłaby sprawę.

 • Właśnie chodzi o to żebyś nie zarządzał. Starsze się robić na siłę coś do czego iCloud nie został stworzony.

 • Hmmm, a jak usunąć w ML nazwę konta z górnego paska powiadomień? (na zrzucie powyżej „Moridin”. Mam nieco dłuższą nazwę i zabiera mi to zbyt dużo miejsca.

 • Tak jak napisał Moridin, nie możesz oczekiwać od rzeczy, które zostały zaprojektowane do określonych zastosowań, że będą czymś innym tylko dlatego, że korzystają z tych samych technologii.

  PS: Cieszę się, że nie obraziłeś się za lenia :) Pozytywnie.

 • Wyłącz szybkie przełączanie się pomiędzy użytkownikami.

 • zanskar

  Moje poprzednie posty się nie pojawiły więc napiszę jeszcze raz.
  iCloud w takiej formie jak obecnie nie spełnia podstawowych oczekiwań. Rozumiem że Apple nie da możliwości edycji a pewnie i usuwania przez WWW. Dlaczego natomiast nie mogę z poziomu WWW zobaczyć jakie pliki mam w iCloud? Nie mogę ich też pobrać jeśli zajdzie nagła potrzeba a nie będę miał dostępu do swojego Maka. Prosty przykład – wrzucam PDFa z Podglądu do iCloud. Mogę go sobie tylko otworzyć w Podglądzie, nawet na iOS nie mam do niego dostępu. Chyba nie tak to powinno funkcjonować… Nie oczekuję drugiego Dropboxa czy iDisk ale to co jest nie jest użyteczne tak jak mogłoby być.

 • Zupełnie nie rozumiesz do czego to ma służyć. To co Ty potrzebujesz to Dropbox. iCloud to coś zupełnie innego.

 • Dzięki :) … fajny tekst, poprosimy za chwilę o więcej jakby coś nowego wpadło :)

 • Chyba się obaj pomyliliście. Wystarczy przez nieuwagę machnąć myszką, (co mi się nie raz zdarzyło przy malowaniu obrazka tabletem w Photoshopie) i ikonka wylatuje.

 • Tomek akurat dobrze pisze.

 • No pewnie! Pisałem to z kompa z Lionem, ale ze mnie gapa :)
  Super, że przez przypadek nie da się usunąć ikonki, nie raz mi jakieś wyleciały z docka.
  Zostawiłem sobie w jednym kompie Liona, żeby zrobić testy MacMarkiem, zobaczę ile jest faktycznego przyspieszenia po upgradzie na Moutain Lion a ile to subiektywne odczucia. Chyba, że już ktoś takie testy przeprowadził, ale nie znalazłem nigdzie takich informacji.

 • KRUChY

  a tak z innej beczki…
  Czy notatki będą się uaktualniały tylko wtegy, jak założymy dodatkowe konto @me.com – czy np. gmail też jakoś działa z notatkami i synchronizacją pomiędzy urządzeniami Aplle?

 • Nie wiem.

 • KRUChY

  to jak uaktualniacie notatki?

 • Sync robię przez iCloud.

 • Grzegorz

  od 3 dni mam Mountain Liona, Gdy pracuje na kompie to co jakiś czas nieregularnie pojawia się dziwny dźwięk ( coś w stylu „sziuuu”) co to może być i jak to wyłączyć. Proszę o pomoc

 • Udało mi się to rozkminić: to jest dźwięk, powiadamiający o tym, że znajomy stał się dostępny w czacie. Da się wyłączyć w ustawieniach imessage.