Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X 10.8 Mountain Lion – tajemnice

· Wojtek Pietrusiewicz · 26 komentarzy

Najnowszy Mountain Lion ma sporo funkcji mniej lub bardziej ukrytych, o których wiele osób się może nie dowiedzieć. Naturalnie część z nich będzie mniej lub bardziej przydatna, a część jest rozwiązana w sposób niezbyt ergonomiczny, ale warto się z nimi zapoznać.

 Zapisz jako …

Lion wprowadzil funkcję auto-save, które nie zdobyła uznania wielu osób. Widocznie lata wciskania skrótu ⌘S/⌃S zrobiło swoje. Metodą na zapisanie kopii pliku była niewygodna – trzeba było stworzyć duplikat i następnie odpowiednio go nazwać. Pod OS X 10.8 funkcja ta powróciła, ale jest ukryta.

Rozwińcie sobie menu File / Plik w jakiejkolwiek aplikacji, która jest stworzona dla Liona lub Mountain Lion i przytrzymajcie klawisz ⌥ – lista się zmieni i jedną z nowych pozycji będzie właśnie wspomniane Save as… / Zapisz jako…

Koniec automatycznej blokady plików

Pliki pod Lionem pod dwóch tygodniach nieużywania były blokowane przez system, aby niechący ich nie nadpisać podczas przypadkowej edycji. Oczywiście ta funkcja również nie zyskała przychylności userów i została w tej wersji OS X usunięta. Blokadę na plik można teraz założyć ręcznie.

Wyłącz powiadomienia na 24h

Powiadomienia są domyślnie włączone, ale możemy się ich pozbyć na 24 godziny jeśli akurat potrzebujemy chwilę ciszy i spokoju. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • kliknąć lewym przyciskiem myszki w ikonę Centrum Powiadomień na górnej belce z wciśniętym klawiszem ⌥
  • otworzyć Centrum Powiadomień za pomocą przycisku, gestu lub klawiatury i następnie przescrollować

Apple TV poprzez AirPlay jako urządzenie wyjściowe

Mountain Lion umożliwia ustawienie Apple TV jako urządzenia wyjściowego dla systemowego dźwięku poprzez AirPlay. Aby to zrobić, wystarczy wejść do Preferencji Systemowych / Dźwięk i tam wybrać stosowne urządzenie w zakładce Output / Wyjście.

Uruchamianie niepodpisanych aplikacji

OS X 10.8 domyślnie ma ustawione pozwolenia na uruchamianie aplikacji z Mac App Store oraz podpisane przez developerów. Tych ostatnich praktycznie nie ma, więc większość aplikacji zostanie zablokowanych przy próbie otwarcia. Zmiana ustawień na ostatnią, najmniej bezpieczną, nie jest zalecana, w szczególności dla osób, które nie do końca wiedzą co robią. Takie programy można jednak otworzyć z menu kontektstowego – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem (lub ⌃Click) na ikonie aplikacji i wybrać z menu Open / Otwórz. Pojawi się okno proszące o potwierdzenie, ale tylko raz – nasze zatwierdzenie zostanie zapamiętane.

Time Machine wspiera większą ilość dysków

Time Machine wspiera teraz większą ilość równocześnie podłączonych dysków i będzie robił backup na zmianę na poszczególne dyski. Możemy dzięki temu znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty danych poprzez trzymanie jednego lub kilku dysków w innej lokalizacji niż nasz komputer i podmienianie ich co jakiś czas.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.