Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

.Mail – rozwiązywanie problemów z pocztą elektroniczną

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Problem z pocztą elektroniczną istnieje od wielu lat. Patrząc na wielu znajomych czy rodzinę, a nawet na samego siebie, ciężko się czasami zmusić do jakiegokolwiek workflow. Próbował to zrobić Google ze swoją polityką archiwizowania wszystkiego, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Do problemu jakiś czas temu podszedł Sparrow … i w zasadzie nic się nie zmieniło. Wróciłem do wbudowanego w OS X Mail.app, bo jest lepszy. Dzisiaj problem próbuje rozwiązać Tobias van Schneider …

Tobias próbuje rozwiązać problem jaką stanowi dzisiejsza poczta za pomocą tak zwanych Actionsteps, ale również zwraca uwagę na trzy inne ważne aspekty: „czysty” interfejs bez zbędnych przeszkadzaczy, piękną typografię i pokazywanie tylko tego czego potrzebujemy. Te ostatnie nie zostaną docenione przez wielu, przynajmniej patrząc po tym jak niektórzy w Polsce urządzają sobie biurka czy mieszkania, ale Actionsteps już powinny zyskać więcej w naszych oczach.

Niestety to nadal nie jest to czego oczekuję od klienta pocztowego. Przede wszystkim spodziewam się, że wiele czynności będzie wykonywał za mnie. Wysłałem maila i nie otrzymałem na niego odpowiedzi? Sam powinien wysłać przypominacza. Zapomnę komuś odpowiedzieć? Automatycznie będzie potrafił rozpoznać maile, które wymagają odpowiedzi. Tych problemów i wiele wiele więcej niestety nie będzie łatwo rozwiązać, a propozycja Tobiasa jedynie ułatwia pewne rzeczy oraz daje nam ładny interfejs. Nie adreseuje natomiast różnego sposobu w jaki ludzie wykorzystują pocztę oraz ich workflow – jedni preferują Inbox Zero, inni stosują inne metody. Problem jest generalnie bardzo złożony i pomimo, że pomysł Tobiasa zapowiada się świetnie, to obawiam się, że nadal nie jest rozwiązaniem naszych problemów.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Oj wygląda pięknie!

 • Głównym elementem Actionsteps jest coś czego nie ma w innym programie pocztowym. Next Steps czyli podział maili wg przeznaczenia. Zauważ że aplikacja posiada pewne elementy todo. Właściwie koncept :-) do aplikacji jeszcze daleko.

 • Mam nadzieję, że z tego powstanie coś konkretnego, ale obawiam się, że będzie to za mało oraz ciężko będzie z obsługą kont iCloudowych.

 • Ikona chmury już jest :-) ale to zapewne Cloudapp. Tak jak w Sparrow. Co do konceptu. Pisałem wczoraj do Tobiasa. Oto odpowiedź:
  „Thanks for your interest. Unfortunately there isn’t any beta oR something yet. It’s just a concept, nothing else :(„

 • Piotr Miller

  W kwestii wyglądu, to rzeczywiście super!
  Sam walczę z róznymi programami pocztowymi od dłuższego czasu ale ostatecznie, tak jak Ty, zawsze wracam do systemowego Maila. Mam skonfigurowane obecnie cztery: Mail, MS Outlook (ten z pakietu Office’a), Sparrow i… dosłownie dzisiaj zacząłem testować Postbox’a. Na razie podiba mi się na zasadzie, na której podoba mi się każdy nowy program ;-) Niestety mam tą wadę, że lubię je testować. Za kilka tygodni zobaczę, co będzie ale myślę, że znowu wrócę do Maila zwłaszcza, że mam do niego dokupione kilka plug-in’ów, które umilaja pracę.

 • Mnie na normalnym Mail’u wkurza mechanizm wyszukiwania … nie udało mi się tak zrobić aby mi szukał po całej skrzynce i jednocześnie nie kopiował całej skrzynki na dysk. Jedyny Sparrow dla mnie sobie z tym bardzo dobrze radzi (nie mówiąc o tym że po prostu bardziej mi się podoba). A może po prostu macie na to o czym pisałem powyżej jakieś rozwiązanie (chyba że ja po prostu coś źle robię :)