Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy Mac Pro, iMac, MacBook Pro i Air jednak na WWDC 2012?

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

Wczoraj pisałem o rewelacjach dotyczących MacBooków, a konkretnie rzekomego następcy model Pro 13″, który wydaje się być jedynie delikatnym odświeżeniem. Dzisiaj, 9to5Mac albo ponownie ściąga czytelników, albo ich źródła rzeczywiście dowiedziały się czegoś konkretnego…

Po pierwsze, według ich wpisu na ten temat, są przekonani że otrzymamy MacBooka Pro w nowych szatach z ekranem Retina. Po drugie, odświeżone o analogiczne ekrany i zapewne procesory Ivy Bridge mają zostać oba modele Air. Po trzecie – mają być iMaki w obu rozmiarach, również odświeżone. Brakowało jednak informacji co do modelu Pro i mini…

 • MD770LL/A – K5BPLUS,BETTER, BTR-USA
 • MD771LL/A – K5BPLUS,BEST,BTR-USA
 • MD772LL/A – K5BPLUS,ULTIMATE,BTR-USA

Powyższa lista ponoć dotyczy właśnie nowego Mac Pro. Ceny mają pozostać zbliżone do obecnych modeli, więc osoby czekające na rewolucję powinny szukać dalej. Źródła 9to5Mac donoszą o trzech modelach – dwa tradycyjne oraz trzecia wersja serwerowa. Mark Gurman również bawi się słowami, sugerując, że Apple może zaprezentować całkowicie nową obudowę dla swojej „ciężarówki”, aby łatwiejszy był ich montaż w rackach. Jako, że Xserve został zabity już jakiś czas temu, to w środku ma również być więcej miejsca na kolejne dyski twarde. No i oczywiście Thunderbolt.

Zastanawia mnie jednak jedno – Mark pisze o tym, że Apple również wprowadzi USB 3.0 do nowego modelu, podobnie jak ma to mieć miejsce w przypadku pozostałych produktów. Tylko, że tańsze Maki korzystają z procesorów Ivy Bridge, które mają wbudowany kontroler do obsługi USB 3.0 – nowy Xeon tego nie oferuje1. Zatem jeśli nowe Mac Pro ujrzą światło dzienne, to osobiście obstawiam, że nie będzie wbudowanych płytę portów tego typu.

Jeśli ta gorączka przed-WWDC-owa okaże się jedną wielką bujdą, to Macuserzy będą mocno zawiedzeni…

 1. Chyba, że coś się zmieniło …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Ja osobiście będę zawiedziony jak wydadzą MBP z rozdzielczością 1280×800 i stacją DVD. Czekam na nowy model bo chciałbym kupić, ale nowy procek w starym laptopie mnie nie interesuje…

 • Kontroler do obsługi USB 3.0 nie siedzi w procesorze, ale w chipsecie go obsługującym. Zamiast starych Xeonów mogą wsadzić i7 w wersji Extreme albo coś zupełnie nowego.

 • Zapominasz, że Mac Pro ma wystarczająco dużo miejsca na płycie głównej aby dodać dodatkowe scalaki. Jeśli mniejsi bracia otrzymają USB 3.0 (a nie ma powodu aby było inaczej) to i Mac Pro go dodtanie. Bycie Pro zobowiązuje do posiadania wszyskich możliwych portów.

 • Ale Intel nie wypuścił chipsetu, a nie wierzę, że Apple weźmie od kogoś innego.

 • Skrót myślowy – masz rację. Co do Extreme … wierzysz w to? Seriously?

 • Najbardziej wierzę w nowe Xeony, których jeszcze nigdzie nie pokazano. Apple dobrze żyje ostatnio z Intelem, więc jest to możliwe, że dostaną coś jako pierwsi. Coś typu i7 Extreme byłoby wystarczające, gdyby dało się je odpalić w konfiguracji wieloprocesorowej.
  Z drugiej strony raczej nie mogą sobie pozwolić na to, aby dać stare procesory i stary chipset (co się wiąże z wolniejszymi pamięciami itd) w tak rzadko aktualizowanym komputerze. A może dadzą nowy chipset pod zeszłoroczne Xeony. ;)

 • emigrant

  Co masz na myśli nowe Xeony? Nowe Xeony to SB-E, ich następca IB-E dopiero będzie z 2014 roku razem z nowym kontrolerem DDR4. Xeony nie idą w parze z procesorami „cywilnymi”.

 • emigrant

  Zwykłe CPU nawet Extreme nie nadają się do „długoczasowych” obliczeń, do tego musi być koniecznie ram z korekcją błędów ECC Reg. Kolejna rzecz, zwykłe procki nie mają możliwości zestawiania je w konfiguracje dwuprocesorowe lub cztero.

 • emigrant

  Minęło sporo czasu, więc cena NEC’a pewnie znacznie spadła, nie wykluczone, że w serwerowe mobo w Mac Pro będzie wlutowany NEC.

 • Doczytałem, że miesiąc temu wyszły nowe Xeony SB-EP http://ark.intel.com/products/codename/33170/Sandy-Bridge-EP. To już w zasadzie się nadaje, bo jest wystarczająco świeże.

 • Fakt masz rację, ale jak przyglądałem się tym Xeonom z zeszłego roku, to już jakaś wariacja i7 Extreme wydawała mi się rozsądniejsza, nie koniecznie te desktopowe. Odkąd kontroler pamięci jest w procesorze to zupełnie inna bajka. Zapomniałem o tym.

 • emigrant

  Jest duża szansa, że 13tka to będzie tylko upgrade CPU a 15 i Air będą całkowicie odświeżone.

 • Pingback: Moje przewidywania co do WWDC 2012 | Makowe ABC()