Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wygoda Mac App Store i MobileMe

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Rozumiem, że nie dotyczy to większości użytkowników Maków, ale połączenie Mac App Store z MobileMe przy przenosinach na kolejny komputer zapewnia tak niesamowitą wygodę, że jest to aż niewiarygodne …

Jak zapewne wiecie, w testach mamy obecnie najnowsze MacBooki Pro, więc tradycyjnie staram się przenieść cały swój workflow na ten komputer na ten krótki czas. Tradycyjnie był to żmudny i irytujący proces przenoszenia aplikacji, reinstalowania niektórych, kopiowaniu preferencji, ustawianiu kont i tak dalej. Przy MobileMe wystarczy jedynie wpisać konto, podać hasło i voila! Do tego jeszcze Dropbox i Mac App Store do reinstalacji zakupionych programów jednym kliknięciem … miód!

Prostota obsługi Mac App Store jest porażająca w takich sytuacjach … Kolejny przykład piekielnie łatwej integracji by Apple.

Update

Ewidentnie nie wszystko było jasne, śpieszę więc z wyjaśnieniem:

Dokumenty trzymam w Dropboxie wraz z 1Password. Niestety ten ostatni trzeba doinstalować. MobileMe synchronizuje wszystkie moje preferencje, ustawienia systemu, Dock, kontakty, maile, konta i wiele wiele więcej — trwa to chwilkę. Na koniec odpalam Mac App Store, loguję się i wciskam w zakładce Purchased na aplikacje, które potrzebuję. Z czasem tych ostatnich będzie jeszcze więcej i sprawa będzie jeszcze bardziej uproszczona.

Restore z TM nie wchodzi w grę — za długo trwa, a nie potrzebuję wszystkiego na tymczasowym komputerze. Wymiana dysku też nie — demontaż HDD z iMaka to nie jest prosta sprawa.

P.S. Apps z Mac App Store z których korzystam nie wymagają ode mnie zmiany ustawień, więc brak preferencji nie przeszkadza.

Mam nadzieję, że jest ciut jaśniej. Ta procedura zajmuje mi dosłownie kilka minut i nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić pod Windows.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • K G

  Mój drogi makowy pamiętniku…

  nie rozumiem idei tego wpisu :) chciałeś pokazać integracje Maców z usługami? ale wcale tego nie zrobiłeś, przynajmniej ja tego nie dostrzegam w tym tekście.

 • Nie żeby coś, ale TimeMachine to jest pełna integracja a nie…

 • Takie odczucia. W jednym z pierwszych wpisów jak powstawał blog mówiłem że będę o takich rzeczach pisał.

  Krzysiek to nie rocket science – nadal nie rozumiem co Ci się mogło „zamącić”. :)

 • TimeMachine to backup który trwa. Moim sposobem byłem gotowy do pracy w 5-10 minut.

 • NiLok

  rozumiem, że MobileMe to synchronizacja maila i takich tam rzeczy, DropBox to przesłanie dokumentów, na których pracujesz, a Mac App Store, to… yyy… jedyne co mi przychodzi do głowy to lista zakupionych/zainstalowanych programów, których nie trzeba na nowo szukać po internecie, ale tylko kliknąć install, żeby pojawiły się na dysku nowego komputera.

  ale i tak fajnie by było, gdybyś nieco rozwinął swoją myśl zawartą w tym wpisie. :)

 • Ale jak Mac App Store trzyma ustawienia aplikacji? Pyta czy zainstalować wszystkie zakupione aplikacje na nowym Macu? czy MobileMe to robi? No i jeszcze do tego ten Dropbox… musiałeś z Tym wszystkim jakoś poczarować?

 • Mariusz

  To nie szybciej i wygodniej przełożyć dysk?

 • Z iMaka? Nie.

 • Dopisałem się do wpisu.

 • Dopisałem się do wpisu.

 • NiLok

  P.S. Apps z Mac App Store z których korzystam nie wymagają ode mnie zmiany ustawień, więc brak preferencji nie przeszkadza.

  nie czepiam się, tylko faktycznie nie wiem – aplikacje ściągnięte z Mac App Store mają zachowane preferencje gdzieś indziej niż w katalogu Biblioteki? tzn. jeśli bym sobie kupił nowego Maka, odpalił na nim Mac App Store i zainstalował jakiś kupiony/ściągnięty wcześniej z MAS program, to będzie on miał ustawienia takie, jakie miał na poprzednim kompie? bo jeżeli tak (chociaż tego nie widzę), to super sprawa.

 • Nie przeszło mi to przez myśl. :)

  Nie przetrzymuje prefs z tego co wiem.

 • P.S. Mac App Store nie trzyma, ale te konkretne apps w moim przypadku akurat nie wymagają tego poza jednym kontem do Sparrow.

 • Taki wielki iPhone się nam zrobił z Maka ;)