Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

The Daily dla iPada [video]

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Dzisiaj o 17:00 z niewielkim opóźnieniem na scenę wyszedł Rupert Murdoch i zaprezentował światu nowy dziennik dla iPada — The Daily. Wielu z Was oglądało relację na żywo … Ci którzy ją przegapili mogą na spokojnie obejrzeć sobie pod tym linkiem.

Z ciekawszych informacji dowiedzieliśmy się, że The Daily powstał zupełnie od podstaw — „new times, new journalism”. Murdoch również bardzo dziękował Steve’owi Jobsowi „za wszystko”, a po samej prezentacji szef News Corp. razem z Eddy Cue z Apple i redaktorem naczelnym The Daily odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Wiemy, że wersja 1.0 aplikacji nie będzie posiadała archiwum i możemy obecnie jedynie mieć do nich dostęp z poziomu WWW (czysta treść „bez bajerów”) lub po „zapamiętaniu” interesującego nas artykułu. News Corp. wydał do dnia dzisiejszego 13 milionów USD na uruchomienie projektu, a tygodniowe koszty nie przekraczają pół miliona USD — nie licząc przychodów z subskrypcji i reklam.

Gazeta przeznaczona jest dla „wszystkich amerykanów” i tym samym dostępna jest tylko w US App Store — niestety czas zakładać darmowe konto w USA i ewentualnie kupować Gift Card. Dostępne są dwa modele subskrypcji: tygodniowy lub roczny. Przy tym pierwszym płacimy 14 centów dziennie, a drugi kosztuje $40 rocznie, co wychodzi niecały 11 centów dziennie. Drogo nie jest. Subskrypcja zgodnie z nowym ToS w iTunes Store automatycznie się wznawia, chyba że cena ulegnie podwyższeniu. Można ją oczywiście ręcznie odwołać.

The Daily na dzień dzisiejszy będzie dostępne tylko na iPadzie, ale docelowo projekt trafi na wszelkie inne „wiodące” platformy — zakładam, że Android, QNX od Blackberry i webOS załapią się wcześniej czy później. Rupert powiedział też, że:

„Zeszły rok, obecny rok i być może następny rok należą do iPada.”

Dowiedzieliśmy się też, że Steve Jobs był jednym z beta-testerów gazety i uważa ją za „terrific” (świetną, wspaniałą).

Krótkie video The Daily dla iPada

Podsumowanie

Jak już zapewne zauważyliście po obejrzeniu filmu — podoba mi się. Pewnie, że nie jest idealnie, ale zastosowanie technologii HTML pozwoliło na zmniejszenie objętości i pozwala na bieżąco dostarczać nowe treści na ekran naszego iPada. Dzięki temu nie musimy się też martwić długim pobieraniem — wszystko ładuje się szybko i bez problemów. Video jest streamowane z internetu i ładowało się momentami szybciej niż YouTube (bez przestojów po zbuforowaniu zaledwie 1-2 sekund), a integracja wszystkich serwisów społecznościowych jest bardzo naturalna. Najgorzej wypada „karuzela”, ponieważ nie jest płynna, ale cała reszta to już tylko i wyłącznie miód …

Osobiście chciałbym, aby tak wyglądała przyszłość gazet i mam nadzieję, że Rupert przetrze szklaki dla reklamodawców na całym świecie, bo dzisiaj traktują to jako ciekawostkę.

A Wam jak się podoba?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.